Բրազիլիան 44 հազար զինվորականների է ուղարկել Ամազոնիայում հրդեհների դեմ պայքարելու համար
Բրազիլիայի իշխանությունները 44 հազար զինծառայողների են ուղարկել Ամազոնիայում մոլեգնող բնական հրդեհների դեմ պայքարելու համար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Periodico թերթը՝ վկայակոչելով երկրի պաշտպանության նախարար Ֆեռնանդու Ազեվեդուի Սիլվայի հայտարարությունը:
Ավելի վաղ Բրազիլիայի նախագահ Ժայիր Բոլսոնարուն հրամանագիր Է ստորագրել, որն արտոնում Է բանակի մասնակցությունը Ամազոնիայի հրդեհների դեմ մղվող պայքարին: Ըստ հրատարակության տվյալների` Բրազիլիայի ռազմաօդային ուժերը նաեւ Hռrcules C-130 երկու ինքնաթիռ են տրամադրել օդից հրդեհների դեմ պայքարելուն օգնելու համար: Նշվում Է, որ ինքնաթիռները կարող են տեղափոխել մինչեւ 12 հազար լիտր ջուր: Սաստիկ հրդեհները Ամազոնիայի անտառներում մոլեգնում են մի քանի շաբաթ, դրանց մակերեսը 82 տոկոսով ավելի Է, քան ամբողջ 2018 թվականին կրակի ճարակ դարձած տարածքը:
Ընթացիկ տարում Բրազիլիայում տեղի են ունեցել արդեն ավելի քան 78 հազար անտառային հրդեհ. դա վատագույն ցուցանիշն Է 2013 թվականից ի վեր: Բիարիցում G7-ի գագաթնաժողովի բացվելուց առաջ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Ամազոնիայի հրդեհները համարել Է լուրջ միջազգային ճգնաժամ եւ Բրազիլիայի նախագահ Ժայիր Բոլսոնարուին մեղադրել Է կլիմայի վերաբերյալ պարտավորությունները չկատարելու մեջ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Бразилия направила 44 тысячи военных для борьбы с пожарами в Амазонии
Власти Бразилии направили 44 тысячи военнослужащих на борьбу с природными пожарами в Амазонии. Об этом сообщает газета «Periodico» со ссылкой на заявление министра обороны страны Фернанду Азеведу и Силва.
Ранее президент Бразилии Жаир Болсонару подписал указ, санкционирующий участие армии в борьбе с пожарами в Амазонии.
По данным издания, ВВС Бразилии также предоставили два самолета «Hércules C-130» для помощи в борьбе с пожарами с воздуха. Сообщается, что самолеты могут перевозить до 12 тысяч литров воды.
Сильные пожары в лесах Амазонии продолжаются не одну неделю, их площадь на 82% больше пройденной огнем за весь 2018 год. В текущем году в Бразилии произошло уже более 78 тысяч лесных пожаров, это худший показатель с 2013 года.
Перед открытием саммита G7 в Биаррице президент Франции Эммануэль Макрон назвал пожары в Амазонии серьезным международным кризисом и обвинил президента Бразилии Жаира Болсонару в невыполнении обязательств по климату.