«Այդ հարցը պետք է լուծել առկա և հաստատված ձևաչափերում». Մարիա Զախարովան՝ Ադրբեջանում գտնվող հայ զինծառայողի շուրջ ստեղծված իրավիճակի մասին
Ռուսաստանի Դաշնության արտգործնախարարության խոսնակը մեկնաբանել է օգոստոսին Ադրբեջանի տարածքում հայտնված հայ զինծառայող Արայիկ Ղազարյանի շուրջ ստեղծված իրավիճակը:
«Ինձ թվում է, այդ հարցերը պետք է լուծել առկա և դրա համար հաստատված ձևաչափերում, դրանք կան: Ես չեմ կարծում, որ իմ կողմից լրացուցիչ քաղաքական գնահատական է պահանջվում: Մենք ունենք գործող մեխանիզմ, կան ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներ: Նրանք կարող են անհրաժեշտության դեպքում համապատասխան մեխանիզմներ գործի դնել՝ կողմերին լրացուցիչ օգնություն ցուցաբերելու նպատակով»,-Մոսկվայում այսօր կայացած ճեպազրույցի ժամանակ ասել է ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
Նա հավելել է, որ եթե կողմերն այս կամ այն հարցում աջակցության կարիք ունեն, օրինակ՝ Ռուսաստանի, այդ հարցերը նույնպես կարող են լուծվել երկկողմ հիման վրա՝ դիվանագիտական ալիքներով:
19-ամյա զինծառայող Արայիկ Ղազարյանը մարտական դիրքը լքել էր օգոստոսի 12-ին՝ հայտնվելով Ադրբեջանի տարածքում։ Ադրբեջանական լրատվամիջոցներն իրենց Պաշտպանության նախարարությանը հղում անելով հայտնել էին, թե իբր զինծառայողին ձերբակալել են Ֆիզուլիի մարտական դիրքի մոտակայքում, և որ նրա «դասալքության պատճառը եղել է զորամասում անմարդկային վերաբերմունքը»:
Ավելի ուշ Հայաստանի պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն ադրբեջանական մամուլում զինծառայողի վերաբերյալ տեղեկությունները քարոզչություն էր որակել։ Նա նշել էր, որ կարծում է՝ զինծառայողը տեղանքում մոլորվել է։

Мария Захарова о ситуации вокруг находящегося в Азербайджане армянского солдата: «Этот вопрос необходимо решать в существующих и установленных для этого форматах»
Официальный представитель МИД России Мария Захарова не считает необходимым давать дополнительные политические комментарии по вопросам, связанным с пленными и военнопленными в зоне Карабахского конфликта.
Так, 4 сентября в ходе еженедельного брифинга, отвечая на вопрос о нежелании Азербайджана возвращать армянской стороне ее граждан, в том числе и военного, в августе текущего года при невыясненных обстоятельствах оказавшегося на азербайджанской стороне, представитель российского МИД выразила убеждение, что эти вопросы необходимо решать в существующих и установленных для этого форматах.
«Они есть. И я не думаю, что сейчас есть необходимость с моей стороны давать дополнительные политические комментарии, поскольку у нас действительно есть действующие механизмы. И сопредседатели могут при необходимости задействовать дополнительные механизмы по оказанию содействия сторонам», – сказала она.
Вместе с тем, Захарова добавила, что если у соответствующих сторон есть необходимость в дополнительной поддержке, к примеру, со стороны той же России по этому вопросу, то он может обсуждаться в двусторонних форматах по дипломатическим каналам.