Այսօր Սերժ Սարգսյանը կմեկնի Չինաստան
Այսօր Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության Նախագահ Հու Ձինթաոյի հրավերով Նախագահ Սերժ Սարգսյանը կմեկնի Չինաստան' մասնակցելու «Շանհայ-Էքսպո-2010» համաշխարհային ցուցահանդեսի  բացման արարողությանը:
ՀՀ Նախագահի գլխավորած պատվիրակության կազմում են ՀՀ արտաքին գործերի, էկոնոմիկայի, էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարարները, պաշտոնատար այլ անձինք:
Այցի ընթացքում ՀՀ Նախագահն առանձնազրույց կունենա ՉԺՀ Նախագահ Հու Ձինթաոյի հետ:  Հայաստանի ղեկավարը ներկա կգտնվի □Շանհայ-Էքսպո-2010□  համաշխարհային ցուցահանդեսի բացման հանդիսավոր արարողությանը:  Միջազգային այս ցուցահանդեսը տեղի է ունենում տարբեր երկրներում' հինգամյա պարբերականությամբ եւ ներկայացնում է  երկրների  նորագույն նվաճումները տնտեսության, գիտության, կրթության եւ այլ ոլորտներում: Նախագահ Սարգսյանը Հայաստանի տաղավարից զատ կայցելի նաեւ ԱՄՆ-ի, ՌԴ-ի եւ ՉԺՀ-ի տաղավարներ:
ՀՀ Նախագահի գլխավորած պատվիրակությունը կլինի  նաեւ Ձզյանսի  նահանգի Սուժոու քաղաքում: Նախագահ Սարգսյանը կայցելի Սուժոուի գիտության, մշակույթի եւ արվեստի կենտրոն, նաեւ' գիտության եւ կրթության ինովացիոն կենտրոն, կլինի HIGER ավտոբուսների գործարանում:
Նախագահ Սարգսյանը Շանսի նահանգի Դաթուն քաղաքում  ներկա կգտնվի հայ-չինական տնտեսական համագործակցության ամենախոշոր նախագծերից մեկի' քլորոպրենային կաուչուկի արտադրության «Շանսի-Նաիրիտ» համատեղ ձեռնարկության բացման արարողությանը:

Сегодня Серж Саргсян направится в Китай
По приглашению председателя Китайской Народной Республики Ху Цзиньтао президент Армении Серж Саргсян посетит КНР для участия в церемонии открытия международной выставки «Шанхай-экспо- 2010». «Шанхай-экспо» проводится с периодичностью в 5 лет и представляет новейшие достижения разных стран в экономике, науке и других сферах.
В составе возглавляемой им делегации будут министры иностранных дел, экономики, энергетики и природных ресурсов, другие официальные лица.
В ходе визита президент Армении проведет беседу с глазу на глаз с председателем КНР Ху Цзиньтао. Делегация Армении побывает также в городе Сужоу провинции Цзяньси. Президент Саргсян посетит и центр науки, искусства и культуры города Сужоу, инновационный центр науки и культуры, автобусный завод HIGER .
В городе Датун провинции Шанхай президент Армении будет присутствовать на церемонии открытия совместного предприятия «Шанси-Наирит» по производству хлоропренового каучука, являющегося самым крупным проектом армяно-китайского экономического сотрудничества.