Իրավապաշտպան. «Ոստիկանապետը վաղուց պետք է հեռացված լիներ այդ պաշտոնից»
-Ինձ զարմացնում է ոստիկանապետի կողմից ինքնասպանության վարկածի պնդումը,-«Ուրբաթ» մամուլի ակումբում ասել է Հայաստանի հելսինկյան ասոցիացիայի Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար Արթուր Սաքունցը՝ անդրադառնալով Չարենցավանի ոստիկանության բաժանմունքում սպանված Վահան Խալաֆյանի գործին։
Նշենք, որ ՀՀ ոստիկանապետ Ալիկ Սարգսյանը հայտարարել էր, թե Վահան Խալաֆյանն ինքնասպան է եղել։ Հետագայում, երբ հաստատվել էր վարկածը, որ ոստիկանության Չարենցավանի բաժանմունքում Վ. Խալաֆյանի նկատմամբ բռնություն է կիրառվել, ոստիկանապետը ներողություն էր խնդրել և նշել, թե կպատժի իրեն խաբող ոստիկաններին։
-Մինչև հիմա Գարիկ անունով օպերը ազատության և  ծառայության մեջ է,-ասել է Ա. Սաքունցն ու ավելացրել,-մտահոգություն ունեմ, որ ոստիկանության Չարենցավանի բաժնի պետն իր լծակները կարող է օգտագործել ազդելու կալանքի տակ գտնվող մարդկանց և նրանց հարազատների վրա, որը կարող է այնպես դրսևորվել, որ նրանք ընդհանրապես հրաժարվեն պնդել, թե իրենց նկատմամբ բռնություն է կատարվել։
Ինչ վերաբերում է Դավիթ Գուլումյանին, ով նույնպես ոստիկանությունում բռնության է ենթարկվել, Արթուր Սաքունցն ասել է, թե հրապարակավ հայտարարում է, որ եթե Դավիթ Գուլումյանի կամ նրա հարազատների հետ որևէ դեպք պատահի, ապա ամբողջ պատասխանատվությունն ընկնում է նախաքննության մարմնի վրա։
-Կարծում եմ, որ ոստիկանապետը վաղուց պետք է հեռացված լիներ այդ պաշտոնից։ Ակնհայտ սուտ ցուցմունքի համար Սարգիս Հացպանյանին դատապարտում են, իսկ ոստիկանապետին՝ ոչ։ Այս խտրական մոտեցումն ինձ մոտ մտահոգություն է առաջացնում,-հայտարարել է Ա. Սաքունցը։

Правозащитник: «Начальник полиции давно должен был быть снят с этой должности»
«Меня удивляет, что глава полиции настаивает на версии о самоубийстве», - сказал глава ванадзорского офиса Хельсинкской ассоциации Армении Артур Сакунц, говоря об убийстве Ваана Халафяна в отделении полиции г. Чаренцавана.
Отметим, что начальник полиции РА Алик Саркисян заявлял, что Ваан Халафян покончил жизнь самоубийством. В дальнейшем, когда подтвердилась версия о применении в отношении В. Халафяна насилия, глава полиции попросил прощения и отметил, что накажет обманувших его полицейских.
«До сих пор опер по имени Гарик на свободе и на службе, - сказал А. Сакунц и добавил, - у меня есть беспокойство, что глава отделения полиции г. Чаренцавана может использовать свои рычаги для давления на находящихся под арестом людей и их родных. Причем, это может проявляться таким образом, что они вообще откажутся утверждать, что в отношении их было применено насилие».
По поводу Давида Гулумяна, который также подвергался насилию в полиции, Артур Сакунц сказал, что публично заявляет, что если с Давидом Гулумяном или его родными что-нибудь случится, то вся ответственность ложится на следственный орган.
«Думаю, что начальник полиции давно должен был быть снят с должности. За явно ложное показание Саркиса Ацпаняна приговаривают, а начальника полиции - нет. Такой дискриминационный подход вызывает у меня беспокойство»,- заявил А. Сакунц.