Եմենում բողոքի գործողությունների ժամանակ 31 մարդ է տուժել
Ինչպես հաղորդում է «Agence France-Presse» գործակալությունը, հինգշաբթի օրը Եմենում բողոքի գործողությունների ժամանակ 31 մարդ է տուժել։
Նավահանգստային Ադանա քաղաքում երկրի ղեկավարի հրաժարականը պահանջող ցուցարարներին ցրելու նպատակով ոստիկանները հրազեն են կիրառել և վիրավորել 6 մարդու։
Հարյուրավոր ցուցարարներ ավերել են երեք հյուրանոց և մի քանի խանութներ, փողոցներում բարիկադներ են կառուցել և ավտոմեքենաներ են այրել։ Անկարգություններն արդեն երկրորդ օրն է, ինչ շարունակվում են։  Ադանայում հինգշաբթի 20 մարդ է տուժել և մոտ այդքան էլ ձերբակալվել է ոստիկանական բաժանմունքի վրա հարձակվելու համար։
Եվս 25 մարդ տուժել է մայրաքաղաք Սանեում, որտեղ դաժան բախումներ են տեղի ունեցել վարչակարգին դեմ և կողմ արտահայտվողների միջև։
Ոստիկանությունը որոշել է միջամտել, բայց նրանք ստիպված են եղել ետ քաշվել այն բանից հետո, երբ նախագահ Ալի Աբդալ Սալեհի կողմնակիցները կրակ են բացել։
Ինչպես հաղորդում է «AFP»–ը, իրենց ֆոտոլրագրողներից մեկը վիրավորվել է Սալեհի կողմնակիցների կողմից ստացված քարերի հարվածից, բացի դա ծեծվել է նաև օպերատորը։
Եմենի մայրաքաղաքում բողոքի գործողությունները գնալով ավելի են ծավալվում, դրանց միանում են նաև այլ քաղաքաներ։ Քաղաքացիները շարունակում են ցույցեր կազմակերպել ընդդեմ երկրի նախագահի, չնայած այն բանի, որ նա երկխոսության կոչ է արել՝ ազգային վստահության մթնոլորտ ձևավորելու համար։

В ходе протестных акций в Йемене пострадал 31 человек
Вчера в ходе протестных акций в Йемене пострадал, по меньшей мере, 31 человек, передает «Lenta.ru» со ссылкой на «Agence France-Presse».
В портовом городе Аден полиция применила огнестрельное оружие для разгона демонстрантов, требующих отставки президента страны, и ранила шесть человек. Сотни протестующих разгромили три гостиницы и несколько магазинов, строят баррикады на улицах и жгут автопокрышки. Беспорядки продолжаются уже второй день. В среду в Адене пострадали около 20 человек и почти столько же были арестованы за нападение на полицейский участок.
Еще 25 митингующих пострадали в столице Сане, где произошли ожесточенные столкновения между противниками и сторонниками режима. В конфликт попыталась вмешаться полиция, но им пришлось отступить после того, как сторонники президента Али Абдаллы Салеха открыли по оппонентам огонь.
Отметим, что демонстрации в столице Йемена становятся все более масштабными: к протестному движению присоединяются и другие города страны. Граждане продолжают митинговать против президента, несмотря на то, что он призвал начать диалог по формированию правительства национального доверия.
Добавим также, что Салех был переизбран президентом Йемена в сентябре 2006 года на семилетний срок. В общей сложности, он возглавляет страну уже около 32 лет. В начале февраля 2011 года глава государства объявил, что не собирается переизбираться на очередной срок и не будет передавать власть своему сыну. Заявление было сделано на фоне событий в Тунисе и Египте, которые в результате привели к отставкам президентов этих стран.