Այսօր մեծանուն գրող Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան 142–ամյակն է և գիրք նվիրելու օր
Թումանյանը սկսել է ստեղծագործել 1880-ականների կեսից, համագործակցել է հայկական տարբեր թերթերի ու ամսագրերի հետ։ Գրողը լայն ճանաչում է ձեռք բերել «Բանաստեղծություններ» հավաքածուի լույս տեսնելուց հետո: Նրա գրական գործունեության ամենահայտնի շրջանն է համարվում XIX դարի վերջին տասնամյակը – XX դարի սկիզբը։ Այդ ժամանակաշրջանում է, որ Թումանյանը հանդես է գալիս որպես ժողովրդի ստեղծագործական ավանդույթների վրա հիմնվող բանաստեղծ։
1899թ. Հովհաննես Թումանյանը կազմակերպում է «Վերնատուն» գրական խմբակը, որի անդամ են դառնում բազմաթիվ հայ նշանավոր գրողներ ու բանաստեղծներ։
1905-07թթ. գրողը մասնակցում է Բաքվի հայ-թաթարական ընդհարումների հաշտեցմանը։ Ցարական կառավարության կողմից երկու անգամ ձերբակալվում է (1908թ. և 1911թ.) ու բանտ նետվում։
1912–1921թթ. Թումանյանը դառնում է Հայ գրողների կովկասյան միության նախագահը, իսկ Հայաստանի խորհրդայնացումից հետո դառնում է Հայ օգնության կոմիտեի նախագահը (1921-22)։

Сегодня 142-летие Ованеса Туманяна и День дарения книг
19 февраля в Армении отмечают День дарения книг. Дата проведения была выбрана в связи с тем, что 19 февраля 1869 года родился величайший армянский поэт и писатель, крупный общественный деятель Ованес Тадевосович Туманян.
Писать Туманян начал с середины 1880-х годов, когда сотрудничал с армянскими газетами и журналами.
Поэт получил широкую известность после выхода сборника «Стихотворения» (1890—1892 гг.).
В 1899 в Тифлисе создал литературный кружок «Вернатун», членами которого были видные армянские поэты, писатели, художники и композиторы.
Ованес Туманян был известен также как общественный деятель, дважды был арестован царским правительством. В 1912-1921 годах был председателем Кавказского союза армянских писателей. В годы Геноцида армян помогал беженцам из Западной Армении.