«Թավշյա» հեղափոխության մուղամը. 1998–ի ուրվականը
Բաքուն այսօր պաշտոնապես «այո» ասաց ՀՀ 1–ին նախագահի «փուլային» տարբերակին՝ հրապարակելով այն «կարմիր գծերը», որոնցից այն կողմ չի պատկերացնում բանակցությունները և «ոչ» ասաց ՀՀ 2–րդ նախագահի «փաթեթային» տարբերակին։
Փաշինյանին Բաքվում բռնացրել են խոսքի վրա ու բաց չեն թողնում։ Նա վարչապետ դառնալուց հետո հայտարարեց պաշտոնական Ստեփանակերտին բանակցային սեղանի շուրջ նստեցնելու իր նպատակի մասին, բայց ժամանակի ընթացքում բանակցային սեղանից հեռացրեց նույնիսկ Հայաստանին, քանզի տեսակետ չունի և չի ուզում քաղաքական պատասխանատվություն վերցնել՝ առաջնորդվելով «Հակամարտության լուծումը պետք է բավարարի 3 կողմերին» վերացական լոզունգով։
Հիմա շատ բաներ հիշեցնում են 1998–ի իրադարձությունները։ Այն ժամանակ Տեր–Պետրոսյանն «այո» ասաց, բայց ՀՀ իշխանության մյուս թևը (Վազգեն Սարգսյան, Ռոբերտ Քոչարյան, Սերժ Սարգսյան) և Արցախի այն ժամանակվա փաստացի առաջնորդ Սամվել Բաբայանը «ոչ» ասացին «փուլայինին» և կարողացան կանգնեցնել կապիտուլյացիան։
Ժամանակը ցույց տվեց, որ ճիշտ էին Տեր–Պետրոսյանին հեռացնողները, քանզի կարելի էր և է՛ զարգանալ՝ չզիջելով։
Եթե Փաշինյանը գնա «փուլային» տարբերակով, ապա դա կլինի այս իշխանության մուղամը, այսինքն՝ վերջը։ Ու հաստատ այդ մուղամը չի հնչի հայտնի կանանց ներկայությամբ։ Առավելևս՝ չի հնչի Ստեփանակերտում։

Мугам «бархатной» революции: призрак 1998-го
Баку сегодня официально сказал «да» «поэтапному» варианту 1-го президента РА, опубликовав «красные линии», вне рамок которых не видит возможности переговоров, и «нет» – «пакетному» варианту 2-го президента РА.
В Баку Пашиняна поймали на слове и не хотят отпускать. После становления премьером он заявил о своей цели по возвращению за стол переговоров официального Степанакерта, но со временем от переговорного стола была отстранена даже Армения, не имеющая своей позиции, не готовая взять на себя политическую ответственность и руководствующаяся абстрактным лозунгом «Решение конфликта должно удовлетворить 3 стороны».
Сейчас многое напоминает события 1998-го. Тогда Тер-Петросян сказал «да», но другое крыло власти РА (Вазген Манукян, Роберт Кочарян, Серж Саргсян) и тогдашний фактический лидер Арцаха Самвел Бабаян сказали «нет» «поэтапному» варианту и смогли остановить капитуляцию.
Время показало, что правы были отстранившие Тер-Петрсояна, так как можно было развиваться, не уступая.
Если Пашинян пойдет по «поэтапному» варианту, то это станет мугамом действующей власти, то есть ее концом. И мугам этот наверняка прозвучит в отсутствие известных жен. Тем более в Степанакерте.