Ամերիկացի կոնգրեսականները դատապարտել են հայերի ջարդերը Սումգայիթում
«Սումգայիթի հայկական ջարդերը հայ ժողովրդի հանդեպ շարունակվող ադրբեջանական ագրեսիայի մի օրինակն են միայն: Երկու տարի անց Ադրբեջանի 450.000-անոց հայկական համայնքը անհետացել է այդ երկրից: Ադրբեջանի ղեկավարությանը հաջողվել է իրականացնել Բաքվի հայ բնակչության էթնիկ զտումներ ու զանգվածային արտաքսում»:
Ֆրենք Փալոունը նշել է, որ Սումգայիթի իրադարձությունների 23-րդ տարելիցը կրկին հիշեցնում է ԱՄՆ-ին պատմական անարդարության մասին, որի հետ բախվել է հայ ժողովուրդը:
«Ես կոչ եմ անում Կոնգրեսի իմ գործընկերներին ճանաչել այդ ողբերգական իրադարձությունները: Միայն անցյալի հանցագործությունները ճանաչելով կարող ենք խաղաղ ապագա կառուցել»,- ասել է Փալոունը:
Կոնգրեսականը անհրաժեշտ է համարում, որպեսզի ԱՄՆ-ն երաշխավոր հանդիսանա ագրեսիվ հարևաններով շրջապատված Հայաստանի անվտանգության համար:
Իր հերթին կոնգրեսական, Հանրապետական կուսակցության անդամ Էն Էշուն հայտարարել է, որ բոլորը պետք է հիշեն այդ ողբերգական օրերը և հարգեն հայկական ջարդերի զոհերի հիշատակը:
«Ինձ համար դա անձնական հարց է: Իմ ընտանիքի անդամները փրկվել են Օսմանյան կայսրությունում հայոց ցեղասպանությունից, և երբ մենք դիտարկում ենք 1988թ-ի Սումգայիթի իրադարձությունները` տեսնում ենք, որ պատմությունը կրկնվում է: Անհրաժեշտ է խստորեն դատապարտել էթնիկ խմբերին ուղղված բռնության նման դեպքերը, անկախ այն բանից` որտեղ և երբ են դրանք տեղի ունեցել: Անգամ 96 տարի անց ԱՄՆ Կոնգրեսը պետք է ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը»,- ընդգծել է Էն Էշուն:
Նա կոչ է արել Կոնգրեսին կոնկրետ քայլեր ձեռնարկել ծայրահեղականության, խտրականության, էթնիկ զտումների դեմ պայքարի ուղղությամբ:

Конгрессмены США осудили погромы в Сумгаите
В Конгрессе США осудили армянские погромы 1988г. в Сумгаите. Как сообщает «PanArmenian», Выступая в палате представителей США, экс-сопредседатель Группы поддержки Армении в Конгрессе Фрэнк Паллоне обратил внимание конгрессменов на трагические события, в ходе которых в Сумгаите были убиты десятки человек.
«Армянские погромы в Сумгаите - всего лишь один пример продолжающейся азербайджанской агрессии против армянского народа. Два года спустя 450-тысячная армянская община Азербайджана исчезла из этой страны. Азербайджанскому руководству удалось осуществить этнические чистки и массовую депортацию армянского населения Баку», - сказал конгрессмен.
Фрэнк Паллоне отметил, что 23-я годовщина событий в Сумгаите вновь напоминает США об исторической несправедливости, с которой столкнулся армянский народ. Конгрессмен подчеркнул необходимость вовлечения США в регионе в качестве гаранта безопасности Армении, которая находится в блокаде со стороны соседних государств.
«Я призываю моих коллег по Конгрессу признать эти трагические события. Только признанием событий прошлого мы сможем построить мирное будущее», - сказал Паллоне.
В свою очередь, конгрессмен, член Республиканской партии Анна Эшу заявила, что все должны помнить эти трагические дни и чтить память жертв погромов армян.
«Для меня это личный вопрос. Члены моей семьи спаслись от Геноцида армян в Османской империи, и когда мы рассматриваем события 1988 года в Сумгаите, то видим, что история повторяется. Необходимо жестко осудить подобные акты насилия, направленные на этнические группы, вне зависимости от того, где и когда они произошли. 96 лет спустя Конгресс США еще не признал Геноцид армян», - подчеркнула Анна Эшу, призывая Конгресс предпринять конкретные шаги для борьбы с экстремизмом, дискриминацией, этническими чистками.