Նիկոլ Փաշինյանն՝ ընդդեմ պետական կառավարման համակարգի
05․08․2019թ․ «Պետական ինստիտուտները ամբողջությամբ կաթվածահար են և ինստիտուցիոնալ առումով մեր պետությունն ամբողջությամբ ձախողված է»։
12.12.2019թ․ «Էս տարվա բոլոր ցուցանիշները և ընդհանրապես ամեն ինչն արվում է ի հեճուկս պետական կառավարման համակարգի։ Մեր բոլոր հաջողություններն ի հեճուկս պետական կառավարման համակարգի են և ի հեճուկս բոլոր նախարարությունների են։ Կոռուպցիայի դեմ պայքարը տեղի է ունենում ի հեճուկս պետական կառավարման համակարգի։ Ամբողջ պետական համակարգը դիմադրում է հեղափոխությանը, և ես այդ դիմադրությունը ջարդելու եմ»։
Սրանք Նիկոլ Փաշինյանի խոսքերն են։ Նա հետևողականորեն առաջ է տանում «վատ ժառանգություն եմ ստացել» և «չեն թողնում, որ աշխատեմ ու ձեզ լավ պահեմ» պարզունակ թեզերը։
Հանուն սեփական շահերի՝ Փաշինյանը քարոզում է պետական կառավարման համակարգի, այն է՝ պետության դեմ։ Նա թշնամություն է առաջացնում պողոսական հատվածի ու պետական բյուրոկրատիայի միջև։
Ինքն ուզում է ասել, որ բոլորը սրիկա են, կոռուպցիոներ ու անգրագետ։ Բնականաբար, բացի իրենից։
Պետական կառավարման համակարգին գոնե քարոզչական դաշտում պատերազմ է հայտարարված հետևյալ նպատակներով՝
ա․ խուսափել ներքին ու արտաքին քաղաքական ոլորտներում բացասական արդյունքների համար պատասխանատվությունից,
բ․ ապահովել տեսարաններ և շեղել հանրային ուշադրությունը բուն խնդիրներից,
գ․ նախապատրաստել պետական ապարատի դեմ հարձակման նոր ալիք։
Պատերազմ է հայտարարվում և բողոք ներկայացվում համակարգին այն դեպքում, երբ օրենսդիր ու գործադիր իշխանությունները սեփականաշնորհված են, ուժային և քննչական մարմիններն ամբողջությամբ վարչապետին են ենթարկվում, դատարաններում հատուկենտ են օրենքով շարժվողները, կառավարության ղեկավար օղակներում բացառապես մեկ մարդու քմահաճույքով նշանակվածներ են, խորհրդարանում ունենք լուռ մեծամասնություն։
Ումի՞ց է բողոքում Փաշինյանը։
Եթե հեղափոխությունը Արցախի շուրջ բանակցությունների օրակարգում «Ղարաբաղի ադրբեջանական համայնքի» թեմայի հայտնվելն է՝ ի հեճուկս Արցախին բանակցային սեղանի շուրջ նստեցնելու հայտարարության, ապա փա՛ռք պետական կառավարման համակարգին, որ դիմադրում է այդ հեղափոխությանը և Բրատիսլավայում գոնե ինչ–որ կարմիր գծեր են ներկայացվում։
Եթե հեղափոխությունը դատարաններն ապօրինաբար շրջափակելն է, ապա փա՛ռք պետական կառավարման համակարգին, որ դիմադրում է այդ հեղափոխությանը։
Եթե հեղափոխությունը անձնական քմահաճույքով և քաղաքական հաշվարկով քրեական գործեր սարքելն ու վնգստացող դատավորների 100–տոկոսանոց ոհմակ ստանալն է, ապա փա՛ռք պետական կառավարման համակարգին, որ դիմադրում է և թույլ չի տալիս վերջնականապես ասիական ոճի բռնապետություն կամ աֆրիկյան ոճի բանանային երկիր դառնանք։
Եթե հեղափոխությունը երկիրը Ֆեյսբուքով, «լայվով», «սելֆիով» ու անհավասարակշիռ որոշումներով կառավարելն է, ապա փա՛ռք պետական կառավարման համակարգին, որ այս պայմաններում կարողանում է այս կամ այն չափով մակրոտնտեսական կայունություն, սահմանների անվտանգություն, ներքին կարգուկանոն և ոչ քաոտիկ հասարակական հարաբերություններ ապահովել։
Բայց պետական կառավարման համակարգի հնարավորություններն ու ռեսուրսներն անսպառ չեն։ Դրանք կարող են մի օր չդիմանալ վարչապետի հախուռն ու էպատաժային գրոհներին։ Պետք է, հետևաբար, նոր որակի առաջնորդություն՝ նոր որակի Հայաստան կառուցելու համար։

Никол Пашинян против системы государственного управления
05.08.2019г. «Государственные институты полностью парализованы, и в институциональном плане наше государство полностью провалилось».
12.12.2019г. «Показатели этого года и всё в целом было обеспечено вопреки системе государственного управления. Все наши успехи вопреки системе госуправления и вопреки всем министерствам. Борьба с коррупцией идет вопреки системе государственного управления. Вся государственная система сопротивляется революции, и я сломлю это сопротивление».
Это – слова Никола Пашиняна. Он последовательно продвигает примитивные тезисы «я получил плохое наследие» и «не дают возможности работать и хорошо вас содержать».
Во имя собственных интересов Пашинян пропагандирует против системы государственного управления, то есть против государства. Он порождает вражду между погосной частью общества и государственной бюрократией.
Он хочет сказать, что все – негодяи, коррупционеры и невежды. Естественно, кроме него самого.
Системе государственного управления, хотя бы на пропагандистском поле, объявлена война в следующих целях:
а) чтобы избежать ответственности за негативные результаты на внутри- и внешнеполитическом поле,
б) чтобы обеспечить зрелища и отвлечь общественное внимание от непосредственных проблем,
в) чтобы подготовить новую волну нападок на государственный аппарат.
Системе объявляется война и предъявляются претензии в условиях, когда законодательная и исполнительная власть приватизированы, силовые и следственные органы полностью подчиняются премьеру, в судах редко кто руководствуется законом, в высшие звенья правительства назначены исключительно по капризу одного человека, а в парламенте мы имеем молчаливое большинство.
На кого жалуется Пашинян?
Если революцией является появление темы «азербайджанской общины Карабаха» в повестке переговоров по Арцаху вопреки заявлению о необходимости появления Арцаха за столом переговоров, то хвала системе государственного управления, которая сопротивляется этой революции и обозначает в Братиславе хоть какие-то красные линии.
Если революцией является незаконное блокирование судов, то хвала системе государственного управления, которая сопротивляется этой революции.
Если революцией является фабрикация уголовных дел по личной прихоти и из политических расчетов одного человека, а также получение 100-процентной стаи скулящих судей, то хвала системе государственного управления, которая сопротивляется и не позволяет нам окончательно стать диктатурой азиатского типа или банановым государством африканского типа.
Если революцией является управление страной посредством «Фейсбук», «лайвов», «селфи» и неуравновешенных решений, то хвала системе государственного управления, которой удается в этих условиях обеспечивать в той или иной мере макроэкономическую стабильность, безопасность границ, внутренний порядок и нехаотичные общественные отношения.
Однако возможности и ресурсы системы государственного управления не безграничны. В один день они могут не выдержать огульных и эпатажных нападок премьера. Следовательно, нужно качественно новое лидерство – для построения Армении нового качества.