Հեղափոխությունից շահածները. «հակաօլիգարխիկ» պայքարի պարադոքսը
Պարադոքսալ է, բայց տարիներ շարունակ հակաօլիգարխիկ հռետորաբանությամբ քաղաքական միավորներ հավաքած և աղքատներից էմոցիաներ փախցրած մարդկանց իշխանության գալուց հետո շահառուների թվում են հայտնվել... օլիգարխ կոչվածները (քաղաքագիտական առումով հարուստ մականունավորներին օլիգարխ անվանելը պարզապես անգրագիտություն է, բայց տվյալ դեպքում կկիրառեմ հանրայնորեն ընդունված «շտամպը»)։
Շահել է Սամվել Ալեքսանյանը, քանզի այս իշխանությունը բառիս բուն իմաստով շատ ավելի էժան է նստում իր վրա, քան նախորդը։
Պատկերացնո՞ւմ եք, թե ինչքան է ծախսել հեղափոխության միջոցով օլիգարխից սեփականատեր հռչակված սույն գործարարը նախկին ընտրությունների և 2018–ի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ։ Երկու դեպքում էլ նա ծախսել է օրվա իշխանության համար, բայց ծախսի չափերը խիստ տարբեր են։
Հայտնի հիմնադրամներին որոշակի գումար տալով, քաղաքապետարանին «Կամազ» նվիրելով ու «տակից» մի քանի բան անելով՝ Ալեքսանյանը զուտ հաշվապահորեն շահել է։ Այլ հարց է, որ նրա համակարգում ամեն ինչ նույնն է մնացել։ Հայտնի անեկդոտի համաձայն՝ միայն թղթաբանությունն է ավելացել։
Յուրօրինակ ձևով շահեց նաև մյուս մականունավոր «օլիգարխը»՝ Ռուբեն Հայրապետյանը։ Նրա գերբացասական իմիջը զգալիորեն տրանսֆորմացվեց հայտնի հարցազրույցից հետո։ Նա հանրային ընկալման մեջ Նեմեց Ռուբոյից դարձավ պարոն Հայրապետյան, ընդ որում՝ վաստակելով դրա իրավունքը։
Լինելով նախկինների թիմի ամենաօդիոզ ֆիգուրներից՝ Հայրապետյանն իմիջային առումով միայն վնասներ է կրել ՀՀԿ–ի իշխանության տարիներին։ Վնասներ, որոնք ինչպես օբյեկտիվ, այնպես էլ սուբյեկտիվ հիմքեր ունեին։
Ֆինանսական առումով էլ Հայրապետյանի վրա շատ թանկ էին նստում ընտրությունները, Ֆուտբոլի ֆեդերացիան ու մյուս անելիքները։ Հիմա նա ազատվել է բեռից՝ չմտնելով նորերի տանիքի տակ ու պաշտպանելով իր ընկերներին։
Փաշինյանի կամքից անկախ Հայրապետյանն այժմ մաքրվում է ու դառնում օրինականության, մարդկային հարաբերությունների, բարոյականության պաշտպան։ Ո՞ւմ մտքով կանցներ։
Վարչապետը Հայրապետյանին ուզում էր վնասել, բայց հակառակ էֆեկտը ստացավ։ Նա այդպես չէր ուզում, բայց այդպես ստացվեց։ Այսինքն՝ ստացվեց այնպես, որ նախորդ իշխանության թիմակիցը շահեկան վիճակում է հայտնվում նախորդներին մերժելու կարգախոսով հեղափոխություն արածների օրոք։
Շահել է նաև Գագիկ Ծառուկյանը։ Ու թեև ստուգումներից պրծում չունի և քաղաքական նպատակներով բացված քրեական գործերը դամոկլյան սրի նման կախված են նրա գլխավերևում, բայց քաղաքական առումով շահել է և արդեն մտածում է «ջեկ փոթի» մասին։
2018–ի դեկտեմբերին այնպիսի խորհրդարան է ձևավորվել, որ ԱԺ «պատահական մեծամասնության» ֆոնին Ծառուկյանը գրեթե միակ քաղաքական ու առարկայական խոսք հնչեցնողն է դարձել։ Ո՞վ կպատկերացներ։
Հեղափոխությունից էլի շահողներ կան։ Գրեթե բոլոր մականունավորները։ Նրանք ազատագրվեցին երևացող ու չերևացող պարտավորություններից։ Շահեց նույնիսկ «շնորհքով ներխուժված» Շմայսը։
Մականունավոր «օլիգարխների» մեջ, սակայն, կան եզակի տուժողներ։
Ճակատագրի հեգնանքն այն է, որ տուժողը հեղափոխական թիմի անդամ Խաչատուր Սուքիասյանն է։ Նրա հանրային իմիջը «օլիգարխների» մեջ միշտ շահեկանորեն տարբերվել է։ Այդ իմիջի վրա հատուկ ջանք ու միջոցներ էին դրվել։ Իմիջային փուչիկը հետևողականորեն փչվել էր։ Հեղափոխությունը պայթեցրեց այն։

Выигравшие от революции: парадокс «антиолигархической» борьбы
Парадоксально, но после прихода к власти людей, набиравших на протяжении лет политические очки посредством антиолигархической риторики и игры на эмоциях бедных слоев населения, в числе выгодополучателей оказались… так называемые олигархи (называть богатых носителей прозвищ олигархами в политологическом смысле попросту безграмотно, но в данном случае использую широко применяемый обществом штамп).
Выиграл Самвел Алексанян, так как эта власть обходится ему намного дешевле (в прямом смысле этого слова), чем предыдущая.
Представляете, сколько потратил провозглашенный благодаря революции из олигарха собственником этот предприниматель в ходе предыдущих выборов и внеочередных парламентских выборов 2018-го? В обоих случаях он тратил на действующую власть, но отличались размеры этих трат.
Давая известным фондам определенные суммы, даря мэрии несколько КамАЗ-ов и делая еще кое-что подспудно, Алексанян в сугубо бухгалтерском плане лишь выигрывал. Другой вопрос, что в его системе всё осталось по-старому. Как в известном анекдоте – увеличилась лишь документация.
Своеобразно выиграл также другой «олигарх» с прозвищем Рубен Айрапетян. Его сверхнегативный имидж ощутимо трансформировался после известного интервью. В общественном восприятии он стал из Немец Рубо господином Айрапетяном, причем заслужив на это право.
Будучи одной из наиболее одиозных фигур предыдущей власти, Айрапетян в годы правления РПА нес лишь имиджевые потери. Потери, которые имели как объективные, так и субъективные причины.
Айрапетяну очень дорого обходились как выборы, так и Федерация футбола и всё остальное. Сейчас он избавился от этого груза, не войдя в повиновение новых и отстаивая своих друзей.
Независимо от воли Пашиняна, Айрапетян сейчас очищается и становится защитником законности, человеческих отношений и нравственности. Кто бы мог подумать?
Премьер хотел навредить Айрапетяну, но получил обратный эффект. Он этого не хотел, но так получилось. То есть получилось так, что представитель команды предыдущей власти оказался при осуществивших революцию под лозунгом отвержения прежних в более выигрышном положении.
Выиграл также Гагик Царукян. И хотя он никак не может избавиться от проверок, а открытые в политических целях уголовные дела висят над ним дамокловым мечом, но в политическом плане он всё же выиграл и уже мечтает о «джекпоте».
В декабре 2018-го сформировался такой парламент, что на фоне «случайного большинства» НС Царукян стал практически единственным озвучивающим политическое и предметное слово. Кто бы мог представить?
Есть и другие выгодополучатели революции. Ими являются практически все носители прозвищ. Они были освобождены от видимых и незримых обязательств. Выиграл даже «культурно вторгнутый» Шмайс.
Однако среди «олигархов» с прозвищами есть и небольшое число тех, кто пострадал.
Иронией судьбы является то, что один из пострадавших – член революционной команды Хачатур Сукиасян. Его общественный имидж среди «олигархов» всегда выгодно отличался. На этот имидж были потрачены особые усилия и средства. Этот последовательно раздувавшийся имиджевый пузырь был подорван революцией.