Տիգրան Սարգսյանն ու պետության վախճանը
Նախորդ ուրբաթ, երեկոյան, մթության քողի տակ հայկական մի շարք հեռուստաալիքներ հեռարձակում էին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի «ազատ, բայց պատասխանատու» հարցազրույցը։ Պատկերավոր ասած՝ նույնիսկ եթե արդուկը միացնեիր՝ «Հայկական աշխարհի» ճարտարապետն էր ցուցադրվում, բայց նկատենք, որ նրա նախկին էնտուզիազմն այլևս չկար, այլապես «քուչի բազառներին» հատուկ ձայնային կլկլոցներով, փողոցային բառապաշարով ու «մուննաթով» համեմված ելույթ չէր ունենա (վարչապետն օղու փոխարեն համառորեն օգտագործում էր «արաղ» ձևակերպումը, «այդպես» բառը նրա մոտ դառնում էր «ըտենց», «պետք է»–ն՝ «պըտի» և այդպես շարունակ)։
Բազմաչարչար հեռուստադիտողը վերջապես իր համար պարզեց, որ Տիգրան Սարգսյանը, չնայած ռոք երաժշտության սիրահարի ու «խելքի տոպրակ» լինելու համառորեն կերտվող իմիջին, շատ «ռաբիս» ու «քյարթ» է. մոտ երկու ժամ տևած բանավոր խոսք, և ամեն ինչ ջրի երես դուրս եկավ։
Որքան էլ մոնտաժվել էին լրագրողների հետ վարչապետի հանդիպման կադրերը՝ նրա   ռաբիսությունը և տնտեսության մասին ունեցած պարզունակ ու հակապետական պատկերացումները թաքցնել չհաջողվեց։
Ինչ վերաբերում է ռոքին, ապա, իմ խորին համոզմամբ, վարչապետը դրանից  հասկանում է ճիշտ այնքան, որքան տնտեսությունից։ Իսկ թե որքան է նա գլուխ հանում իր անմիջական ղեկավարման ներքո գտնվող ոլորտից՝ պարզ է դառնում անգամ պաշտոնակա՛ն մակրոտնտեսական ցուցանիշներն ու կառավարության ծրագրային խոստումները համադրելիս։ Այսպես. 2008–ին ձևավորված նոր կառավարությունն իր ծրագրով խոստացել էր տարեկան միջինը 9% տնտեսական աճ, իսկ բյուջետային ուղերձով նախատեսված էր, որ գնաճի տարեկան առավելագույն չափը կլինի 5,5%, այնինչ 2009–ին ունեցանք 14,4% ՀՆԱ անկում՝ սպառողական գների ինդեքսի 3,4% աճի պայմաններում։ 2010 թ.  արձանագրվեց ՀՆԱ 2,6 տոկոսանոց անվանական աճ, այն դեպքում, երբ սպառողական գների ինդեքսը բարձրացել էր 8,2%–ով, ինչը նշանակում է, որ նախորդ տարի կրկին հետընթաց ենք ունեցել։  Ահա այսպե՛ս է կառավարում տնտեսությունը Տիգրան Սարգսյանը, և նույն ձևով էլ, ենթադրաբար, ռոքից կհասկանա ու կփորձի հայկական ռոք–ասոցիացիա կառավարել (փաստորեն՝ «քաշվեց» հայկական ռոքը)։
Միակ ձեռքբերումը, որից խոսում էր վարչապետը՝ ամրագոտիներն էին և ԱՊՊԱ–ն, ինչը շատ խորհրդանշական է անկման մեջ ու վթարային իրավիճակում հայտնված մեր երկրի համար։
Նա «մոռացավ» միջազգային տարատեսակ կենտրոնների մասին մտքեր հայտնել, որովհետև շատ լավ գիտի, որ իրենք ամբողջությամբ ձախողվել են այդ ուղղությամբ, իսկ «միջազգայնագիտության» քայլող խորհրդանիշ ու սիլիկոնային հովտի մեծ սիրահար Ներսես Երիցյանն ուղարկվել է հետ՝ «հորանց» տուն։ Ասել է, թե Հայաստանում մի ավանդույթ է ձևավորվում, համաձայն որի՝ մարդիկ ԿԲ–ից գնում են  դեպի Կառավարություն, այնտեղ նյուվասյուկիզմով զբաղվում, խայտառակ լինում ու հետո կրկին վերադառնում ելման դիրք՝ կարծես ոչինչ չէր եղել։ ՀՀ տնտեսությունն, ըստ այդմ, որբի գլուխ է դարձել, որի վրա ներսեսներն ու տիգրանները «դալլաքություն» են սովորում։
Անդրադարձ հայկական «Կորեյկոյի» թղթապանակին
Տիգրան Սարգսյանը, ում հայ ժողովուրդն ավելի շատ սովոր էր տեսնել տերտերական ոճի  առոգանությամբ  կառավարության նիստեր վարելիս ու դասախոսություններ կարդալիս, հարցազրույցի ժամանակ հանդես եկավ  փողոցային առևտրականից փող կլպելու գործառույթ իրականացնող ոստիկանության սերժանտի վարքագծային կանոնին հարիր ձևով։ Դա՛ էր Սարգսյանի իրական կերպարը, որն այնքան խնամքով թաքցվում էր հանրությունից, բայց այժմ «ուսյալ–կրթյալի» քարոզչական «փուչիկը» վերջնականապես պայթեց։
Սարգսյանի ուսյալ–կրթյալ լինելու միֆի առաջացմանը, հավանաբար,  նպաստել էր այն, որ Կենտրանական բանկի ղեկավար աշխատած տարիներին նա հրապարակային խոսքով քիչ էր հանդես գալիս, իսկ խոսելիս էլ տարբեր տնտեսագիտական տերմիններ էր օգտագործում, որոնց իմաստը, միգուցե, ինքն էլ չէր հասկանում, բայց տերմինակոխ անելով ու դեմքի խելոք արտահայտությամբ ելույթ ունենալով՝ Սարգսյանը հայ քաղքենուն ներշնչել էր, որ ինքը դեմք է, դե՛մք։
Այդ «դեմքն», ի դեպ, հաջողացրեց ԿԲ–ն ղեկավարելու տարիներին այնպես նպաստել հայկական դրամի արժևորմանն ու ներմուծմամբ զբաղվողների բարգավաճմանը, որ հետագայում դարձավ չափից շատ փոխկապակցված անձ նրանց հետ ու հասավ վարչապետի աթոռին։
Ինչպես հայտնի է, Տիգրան Սարգսյանը «տերտերական» ու այլ մոմենտներով մտերիմ է բենզինի և դիզվառելիքի ներկրմամբ զբաղվող, «Արարատ» բանկի սեփականատեր Բարսեղ Բեգլարյանի հետ, ինչը դրսևորվում է նաև նրանց համատեղ ծրագրեր իրականացնելու փաստով։ Բեգլարյանը հանդիսանում է նաև Սերժ Սարգսյանի ընկերը։ Ահա այս եռյակի մեջ իր յուրօրինակ դերակատարումն ունի վարչապետը, իսկ դա, եթե չեմ սխալվում, կոչվում է իշխանության և բիզնեսի սերտաճվածություն, ինչն էլ իր հերթին կոռուպցիոն ռիսկ է պարունակում, այնպես չէ՞։
Նշենք, որ Տ. Սարգսյանի դրական իմիջի ձևավորմանը վերջին շրջանում մասնակցեց նաև փողոցային ընդդիմության ղեկավար Լևոն Տեր–Պետրոսյանը, ով 2008–ի մարտի 1–ից հետո կայացած հանրահավաքներից մեկում, իր պատկերացրած սրությամբ քննադատելով իշխանությանը, հայտարարում էր, թե Սերժ Սարգսյանը վարչապետ է նշանակել Տիգրան Սարգսյանին, որպեսզի աշխարհին ցույց տա, որ առաջադեմ ուժերի է բերել իշխանության, այնինչ վարչապետը հարց լուծող չէ, քանի որ իրեն թույլ չեն տա որոշումներ կայացնել։ Այսինքն՝ ըստ Տեր–Պետրոսյանի ստացվում էր, որ Տիգրան Սարգսյանը լավ կառավարիչ է, բայց քանի որ նրան թույլ չեն տա իր գիտելիքները ներդնել կառավարման գործում, ուստի Սերժ Սարգսյանը ոչ մի լավ բան չի ուզում անել, այլ զուտ իմիտացիայով է զբաղված։
Դատելով ՀՀ առաջին նախագահի պահվածքից՝ Տեր–Պետրոսյանը, թերևս, Տ. Սարգսյանի ու Հայաստանում տիրող տնտեսական իրավիճակի մասին ունի նույն այն պարզունակ պատկերացումները, որոնք առկա են միջին հայ քաղքենու մոտ։ Իսկ իրականությունն այն է, որ Տ. Սարգսյանն «անհիշելի» ժամանակներից ակտիվորեն ներգրավված է Սերժ Սարգսյանի թիմում և այժմ լծված է «մեկ օլիգարխի տնտեսության» կառուցմանը։
«Ուսյալ–կրթյալի» անմիջական մասնակցությամբ էր, որ տեղական արտադրության և մեր տնտեսության արտահանման կարողությունների վրա տապանաքար դրվեց ու ՀՀ–ն վերածվեց ներմուծող և դրսից ուղարկած փողերով սնվող սպառողական երկրի։ Իսկ թե ի՞նչ եղան ՀՀ ոսկու պաշարները, որոնք այսօրվա վարչապետը ԿԲ նախագահի բարձ դիրքից հասցրել էր էժան վաճառել (ու՞մ) այն պահին, երբ դպրոցական երեխային էլ էր հայտնի, որ կարճ ժամանակ անց ոսկին կտրուկ թանկանալու է, դատախազության պարզելիք գործն է։
Ներքաղաքական իրավիճակի փոփոխության դեպքում դատախազությունը  պետք է զբաղվի նաև 2009–ի մարտի 3–ի գործով, որի շրջանակներում մեկ գիշերվա ընթացքում ազգային դրամի նկատմամբ ԱՄՆ դոլարն ավելի քան 20%–ով թանկացավ, իսկ դրանից առաջ մոտ մեկ տարի ՀՀ պետական դոլարային պաշարները (շուրջ 700 միլիոն դոլար) վաճառվում էին 305 դրամով ու հիմնականում հայտնվում որոշ մասնավոր բանկերում։ Այս ամենից հետո վարչապետը պետք է պատասխան տար իր այն խոսքերի համար, երբ կոչ էր անում  խնայողությունները պահել ՀՀ դրամով, բայց հետո փաստի առաջ կանգնեցրեց ՀՀ քաղաքացիներից շատերին՝ գիշերով մտնելով նրանց գրպանը, ինչպես որ գրպանահատն է նախապես բթացնում իր զոհի զգոնությունն ու օգտվելով իրավիճակից՝  թալանում նրան։ Բայց փոխարենը  պատասխանատվության ենթարկվելու՝ Տ. Սարգսյանը շարունակեց իր պաշտոնավարումը, ինչը ենթադրել է տալիս, որ Սերժ Սարգսյանը հաստատ դրամով չէր պահել իր խնայողությունները և դեմ չէր դրամի կտրուկ արժեզրկմանը։
Սրանք Տիգրան Սարգսյանի կյանքի և գործունեության երևացող կողմերի մի չնչին մասն էին, իսկ չերևացողները պարզ կդառնան միայն իշխանափոխությունից հետո, երբ կբացահայտվի նաև Իսպանիայում գտնվող նրան պատկանող անշարժ գույքի ձեռքբերման հանգամանքները։
Չմոռանանք նաև, որ երբ տարիներ առաջ գողություն էր կատարվել Տ. Սարգսյանի բնակարանից՝ նա, ըստ մամուլի հրապարակումների, քննիչներին ասել էր, թե տարվել է շատ փող, բայց, չգիտես ինչու, իրավապահները չէին հետաքրքրվել, թե որտեղի՞ց այդքան շատ փող մշտապես պետական հիմնարկներում աշխատած հայկական «Կորեյկոյին» ...
Բուն թեման
«Ուրբաթախոս» վարչապետն իր երկարաշունչ հարցազրույցում բացահայտեց իշխանության վերին օղակների մտածողության ողջ էությունը։
Պատասխանելով տեղական արտադրության խթանմանն ու ներկրման դեմն առնելու խնդիրներին վերաբերող հարցերին՝ նա ասաց, թե մենք պետք է ոչ թե ապրանք արտադրող, այլ ծառայություններ արտադրող  երկիր դառնանք։ Ու որպեսզի մասշտաբային ու գլոբալ մտածողության կրող երևա՝ Սարգսյանը հիշեց Չինաստանի, Հնդկաստանի և ԱՄՆ–ի տնտեսությունների մասին։
Ի դեպ, Չինաստանին, Ինդոնեզիային, Սինգապուրին տեղի–անտեղի անդրադառնալը  յուրօրինակ թերարժեքություն ու գավառամտություն է, որն առկա է   այդ երկրների մասին   խոսող մեր տնաբույծ «վունդերկինդների» մոտ։ Դա ճիշտ այնպիսի գավառամտություն է, ինչպիսին մենք տեսանք օտարալեզու հանրակրթական դպրոցների բացման թեմայով իշխանական քարոզի ժամանակ, երբ հայտարարվում էր, թե օտարալեզու դպրոցների դեմ խոսողները չեն ուզում դուրս գալ քարանձավային մտածելակերպի կաղապարներից, այնինչ հենց իրե՛նք էին գտնվում կաղապարների ու բարդույթների մեջ, բայց բնականաբար չէին զգում դա, քանի որ ընդմիջման ժամերին իրենք «լանչ» են անում, իսկ քննարկումները վերածում են «դիսքաշընի»։ Ինչևէ։
Ըստ վարչապետի՝ ԱՄՆ–ն ապրանք արտադրող երկիր չէ (հաստա՞տ, ԱՄՆ–ն ապրանք չի արտադրու՞մ), այլ ինովացիոն ծառայություններ է արտահանում, և Հայաստանն էլ պետք է ձգտի այդպիսին դառնալ, քանի որ Չինաստանն ու Հնդկաստանն ամեն ինչ էժան արտադրում են։ Այն որ ԱՄՆ–ը ինովացիոն տնտեսություն ունի՝ փաստ է, բայց իրականությանը չի համապատասխանում վարչապետի խոսքը, թե Միացյալ Նահանգներում ապրանք չեն արտադրում։
Եթե անկախության սկզբնական փուլում նման պարզունակ մտքեր հայտներ նախորդ դարի 90–ականների ՀՀ կառավարության ներկայացուցիչը, ով պլանային տնտեսությունից ուզում էր անցնել շուկայականի և մարքսիզմը փոխարինել դասագրքային  ադամսմիթականությամբ՝ դեռ կարելի էր հասկանալ, բայց երբ  հիմա է գործադիր իշխանության ղեկավարը  հայտարարում, թե մեզ արտադրություն պետք չէ, ապա սա լուրջ մտահոգության տեղիք է տալիս։ Նշանակու՞մ է արդյոք, որ ապրանքային այն արտադրությունները, որոնք գործում են մեզանում, խնդիր է դրվել փակել։ Չէինք ուզենա այդպես մտածել, բայց վարվող տնտեսական քաղաքականությունն ու վարչապետի խոսքերը մեզ համոզում են, որ գործ ունենք Հայաստանի ապրանքային արտադրության մոլի հակառակորդների հետ։
Վարչապետն ակնհայտորեն չէր հասկացել լրագրողի հարցը, որը, թերևս,  վերաբերում էր տեղական սննդի ու թեթև արդյունաբերության, ինչպես նաև  այն ապրանքների արտադրության օժանդակությանը, որոնք հնարավոր է մեզ մոտ ունենալ, եթե հարկաբյուջետային ու դրամավարկային համապատասխան քաղաքականություն լինի։
Պարզվում է, որ Տ. Սարգսյանն այնքան մտահոգ է ներկրողների շահերի պաշտպանությամբ, որ չի ուզում մաքսատուրքերը վերանայել, որպեսզի տեղական արտադրողները հանկարծ մեծ շահույթ չստանան։
Հարցազրույցից տպավորությունն այնպիսին էր, որ ելույթ էր ունենում ոչ թե ՀՀ վարչապետը, այլ օտարերկրյա ֆիրմայի մի գործակալ, ով ուզում է առավելագույն շահույթ ստանալ այս տարածքից՝ նվազագույն ներդրումներով։
Ի դեպ, վարչապետը շրջանցեց այն հարցը, որը վերաբերում էր երկաթի հանքերի վաճառքին, դրանց նորաթուխ տերերին ու գործարքի թափանցիկությանը։ Իսկ գործարքն այդ ակնհայտորեն կոռուպցիոն ռիսկ է պարունակում իր մեջ, քանի որ հսկայական հանքերը վաճառվել են չնչին գումարներով ու հայտնի չէ, թե ում և ինչ ներդրումային ծրագրի դիմաց։ Այս գործարքի շուրջ հայտնի է միայն այն, որ վարչապետի եղբայրը Չինաստանում ՀՀ դեսպան է աշխատում ու ներդրողներն էլ ներկայացել էին հենց չինացիների՛ դեմքերով։ Տարածված կարծիքի համաձայն՝ Հայաստանի երկաթի հանքերի նոր սեփականատերերը այնքան չինացին են, որքան որ վարչապետի կուսակցական ընկեր, ՀՀ ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանը՝ գերմանացի։
Ինչ վերաբերում է ՀՀ–ում ստեղծվելիք  ծառայությունների որակի բարելավմանն ու արտահանմանը, ապա վարչապետը նշեց, որ իրենք այդ ուղղությամբ լուրջ քայլեր են անում՝ բարեփոխելով կրթական համակարգը։ Դիտարկելով իշխանության քայլերը «կրթական բարեփոխումների» մասով՝  կտեսնենք, որ այն ընդամենը դրսևորվել է օտարալեզու հանրակրթական դպրոցներ բացելու օրենսդարական նախաձեռնությամբ։ Եթե համադրենք այդ «բարեփոխումը» վարչապետի ամիսներ առաջ հայտնած այն մտքի հետ, թե արձանագրվող արտագաղթի պահով պետք չէ մտահոգվել, քանի որ 21–րդ դարում մարդիկ միգրացիոն բարձր մոբիլություն են ցուցաբերում և պետության գործը պետք է լինի այդ մոբիլությանը ճիշտ ձևով օժանդակելը (միգրանտները պետք է տիրապետեն օտար լեզվի, որպեսզի կարողանան արագ ինտերգրվել այն հասարակություններին ուր արտագաղթում են), ապա այս իշխանության գործողությունների հրեշավոր բնույթն ակնհայտ է դառնում։
Փաստորեն՝ վարչապետի պատկերացրած տնտեսությունը պետք է հետևյալ սխեմայով աշխատի. պետությունը կրթական համակարգով նպաստում է որակյալ ծառայության արտահանմանը, որի սուբյեկտը հայ մարդն է, ով պետք է լավ տիրապետի օտար լեզվին, մեկնի արտագնա աշխատանքի, դրսում նպաստի վիրտուալ «Հայկական աշխարհի» հզորացմանն ու այնտեղից փող ուղարկի իր ՀՀ–ում բնակվող հարազատներին, ովքեր կսպառեն Չինաստանում կամ Հնդկաստանում արտադրված ապրանքները։ Բայց չէ՞ որ սա հակապետական ու հակահայկական մտածողություն է։ Սա «Հայաստանն առանց հայերի» տխրահռչակ ծրագրի «ազգային» տարբերակն է։
Բոլոր նորմալ երկրներում նման կոդերի կրողին ոչ թե վարչապետ, այլ կառավարության շենքի պահակ չէին նշանակի, բայց մեզ մոտ առկա է մի քիչ այլ՝ «նախաձեռնողական» ու «ֆուտբոլասեր» իշխանություն, որի հիմնական կարգախոսներն են «Չի սխալվում նա, ով ոչինչ չի անում», ինչպես նաև «Մենք պետք է ճկունություն դրսևորենք որոշումներ կայացնելիս և դրանք փոխելիս»։
Այդ կարգախոսները Սերժ Սարգսյանը հնչեցրել էր երկու տարի առաջ կայացած ՀՀԿ–ի  համագումարում, երբ փորձում էր արդարացնել իր ձախողումները հայ–թուրքականի մասով։ Հիմա նույն բանն անում ու ասում է նաև Տիգրան Սարգսյանը, ում գլխավորած կառավարությունը շաբաթը մեկ որոշումներ է կայացնում, հետո փոխում է այդ որոշումներն ու օրեր անց փոխում նաև փոփոխված որոշումները։ Վարչապետն ասաց, որ դա իրենց առավելությունն է և ավելացրեց, որ միայն գործ չանող մարդը չի սխալվում։
«Ամեն ինչ լավ կլիներ, եթե չունենայինք ՀՆԱ անկում և բարձ գնաճ»,– անկեղծացավ վարչապետը՝ լրագրողների հետ շփվելիս։ Բա էլ ի՞նչն էր լավ, եթե տնտեսության երկու հիմնական բնութագրիչները լավ չէին։ Դա նույնն է, թե ասես օպերացիան հաջող անցավ, բայց հիվանդը մահացավ։
Ու չնայած այս ամենին՝ մարդիկ որոշել են, որ ճիշտ ուղու վրա են և փորձելու են ծառայություն մատուցող երկիր դարձնել Հայաստանը, իսկ թե ի՞նչ ծառայություն՝ դեռ չի ասվում։ Հավանաբար մի որոշ ժամանակ անց կհայտարարեն, թե սխալվել են այդ մասով, բայց դե չի սխալվում նա ով...
Իսկ միգուցե վարչապետն ա՞յլ բան է հասկանում, երբ խոսում է մեր ժողովրդի կողմից մատուցվելիք բարձրորակ ծառայությունների մասին։ Միգուցե։ Շաբաթներ առաջ նրա խորհրդականը մանկապիղծն էր, ով «ծառայությունների» ուղղությունը զարգացնելու մասով, ենթադրաբար, հազար ու մի խորհուրդ տված կլինի Տ. Սարգսյանին։ Ի վերջո, վարչապետն է՛լ, վարչապետի նախկին խորհրդականն է՛լ Հայ առաքելական եկեղեցու աստվածավախ հետևորդներից են ու հազիվ թե պիղծ մտքեր փոխանակած լինեն ծառայությունների մատուցման թեմայով ...
Նեոբոլշևիզմը և կոռուպցիան գործողության մեջ
Տիգրան Սարգսյանի բանավոր խոսքը ևս մեկ անգամ բացահայտեց այս իշխանության նեոբոլշևիկյան էությունը, կոռուպցիոն մտածելակերպը և անսահման ցինիզմը։
Դատեք ինքներդ. մարդն ասում է, թե Կառավարությունը շուտով օրենսդրական նախաձեռնությամբ է հանդս գալու, որի արդյունքում գործադիրին լիազորություններ են տրվելու շուկայում գներ սահմանելու և ստիպելու, որպեսզի գների կտրուկ տատանումներ չլինեն։ Այսինքն՝ վերադառնում ենք պլանային տնտեսության, և գները սահմանում է պետությունը։
Վարչապետի խոսքերի փիլիսոփայությունն այն է, որ մեր բիզնեսի ներկայացուցիչներն ագահ են և միայն պետական միջամտությամբ է հնարավոր կարգավորել նրանց շահույթի չափը։ Պատմությունից հայտնի, որ նման հռետորաբանությունը հատուկ է բոլշևիկներին, ովքեր դեմագոգիկ հայտարարություններով կուլակաթափ են անում մարդկանց, բայց դրանից հետո ո՛չ գործարանն է հայտնվում բանվորների ձեռքում, ո՛չ էլ հողն է տրվում  գյուղացուն։
Արձանագրենք, որ մեզանում գերիշխող է դարձել նեոբոլշևիզմը, որը կառուցվում է Սերժ Սարգսյանի և իր գործիք Տիգրան Սարգսյանի կողմից։
Եթե Կառավարությունում իրոք մտահոգ են գների աճով, ապա մարդկությունը հնարել է շատ պարզ ու ժողովրդավարական մեխանիզմ. թող իշխանությունները նպաստեն մրցակցային շուկայի ձևավորմանը, տարանջատվեն բիզնեսից և հստակեցնեն խաղի կանոնները, այլ ոչ թե Սերժ Սարգսյանի գլխավորությամբ «մեկ օլիգարխի տնտեսության» կառուցման շրջանակներում տեռորի ենթարկեն բիզնեսի բոլոր շերտերին, նրանցից «յոթ կաշի» քերթեն, ու հետո ստիպեն գին չբարձրացնել, որպեսզի սոցիալական լարվածություն չլինի։
Այն ինչ այժմ անում են սրանք, ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ սեփականության վերաբաշխում և մեր պետության նկատմամբ իրականացվող հանցավոր քաղաքականություն։
Ինչ մնում է տեղական արտադրությանը նպաստող վարչապետական պատկերացումներին, ապա նա դեմ է տեղական բիզնեսին համընդհանուր  օրենսդարական աջակցություն ցուցաբերելուն, բայց կողմ է առանձին բիզնես–ծրագրերի համար հարկային արտոնություններ սահմանելուն, երբ այդ սուբյեկտներն իրենց ծրագրերով կներկայանան գործադիրին։ Այդ դեպքում վարչապետը խոստացավ և՛ վարկային աջակցություն, և՛ հարկային արտոնություններ։ Հիշեցնենք, որ նման ձևով տնտեսությունը կառավարվում էր սովետների օրոք, երբ կենտրոնն էր որոշում, թե արտադրության ո՞ր տեսակն է պետք զարգացնել և ո՞րն է հասարակության կարիքը։ Արդյունքը լինում էր այն, որ խանութներում ապրանքային դեֆիցիտ էր առաջանում, իսկ եղածներն էլ «տակից» էին վաճառվում։ Մեզ մոտ էլ է դա սպասվում, եթե վարչապետը գնա մինչև վերջ։ Նոր տարվա օրերին ձվի շուկայում տիրող իրավիճակն ասվածի վառ ապացույցն է. պետության միջամտությունը բերեց ձվի անհայտացմանը և թանկացմանը։
Վարչապետի ծրագրերը՝ պետական մարմինների ընտրովի հովանավորչության դասական օրինակ է, և բոլորս էլ կարող ենք կասկածել, որ ընտրովի արտոնյալ պայմաններ կստանան նրանք, ովքեր մոտ են իշխանությանը կամ պատրաստ են փայ տալ արտոնյալ պայմաններ սահմանողներին։ Ի՞նչ է սա, եթե ոչ կոռուպցիա և հավասար հնարավորությունների ու շուկայական ազատ մրցակցության խաթարում։
Ի՞նչ երաշխիք, որ Կառավարության հովանավորչությունից կօգտվեն նաև այն սուբյեկտները, որոնց հետևում կանգնած չեն լինի նախագահական նստավայրը կամ վարչապետական շրջանակը ներկայացնող  մարդիկ, կամ ինչու՞ է պետք այդ ընտրովի հովանավորչությունն ընդհանրապես, երբ կարելի է բյուջետային քաղաքականությամբ և վարկային տոկոսադրույքների ընդունելի չափ սահմանելու միջոցով նպաստել ամբողջ դաշտի զարգացմանը։ Կամ ինչու՞ է իրեն շուկայական տնտեսության ջատագով հայտարարած կառավարությունը ցանկանում գին սահմանել ու անհասկանալի գործոններ հաշվի առնելով՝  տնտեսավարող այս կամ այն սուբյեկտին արտոնություններ տալ։ Եվ Տ. Սարգսյանը դեռ խոսում է կոռուպցիան հաղթահարելու մասի՞ն։
Ի դեպ, կոռուպցիայի մասով վարչապետի ցինիզմը սահմաններ չի ճանաչում։ Ըստ նրա՝ իշխանություններն ուզում են կոռուպցիայի դեմ պայքարել, բայց քանի որ հասարակությունը չի ուզում և բողոքում է, երբ որևէ միջին կամ ստորին օղակի կոռուպցիոների են իրենք կալանավորում՝ այդ իսկ պատճառով սերժսարգսյանական թիմը չի իմանում, թե ինչ անել։ Այսինքն՝ ստացվում է, որ իշխանության վերին օղակներում հրեշտակներ են հավաքված, իսկ ահա հասարակությունը հանցագործ ու կոռուպցիոն մտածողություն ունի, և չի ուզում փոխել իր վարքականոնը. ի՞նչ է մնում այս պայմաններում անել «խեղճ» Տիգրան Սարգսյանին, եթե ոչ վարվել այնպես, ինչպես հասարակությունը։
Ամեն դեպքում հարկ է արժանին մատուցել վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի նվիրվածությանը՝ պետությանը վախճանի հասցնելու իր սևեռուն գաղափարին։ Այդ հարցում նա շատ սկզբունքային է։
Երեք տարվա ընթացքում Սարգսյանը հետևողականորեն կյանքի կոչեց այդ գաղափարը և արեց ամեն ինչ, որպեսզի Հայաստանի Հանրապետության տնտեսությունը հայտնվի մի վիճակում, որից հետո պետության վախճանը ժամանակի հարց է դառնում։ Եթե այս խայտառակ ընթացքը չկասեցվի, ապա Տ. Սարգսյանի սիրած միգրացիոն մոբիլությունը կցուցաբերի հայ ժողովրդի գերակշիռ մասը, ինչից հետո մեզ կմնա կորսված հայրենիքի մասին «հուշագիրը»։
Բնականաբար այս ամենը թույլ տալ չի կարելի և վարչապետն իր խոսքով, ակամայից, նպաստեց այն բանին, որ ավելի շատ թվով քաղաքացիներ հասկացան, որ միայն ազգային–դեմոկրատական փոփոխություններ ենթադրող իշխանափոխությամբ է հնարավոր երկիրը դուրս բերել ճգնաժամից ու բռնել զարգացման ուղի։

Тигран Саркисян и гибель государства
В прошлую пятницу, вечером, под покровом ночи ряд армянских телеканалов транслировал «свободное, но ответственное» интервью премьер-министра РА Тиграна Саркисяна. Образно говоря, даже если включил бы в тот вечер утюг, то всё равно показывали бы архитектора «Армянского мира», но заметим, что прежнего энтузиазма у него уже не было, а иначе он не стал бы выступать в манере, характерной дворовым «базарам» и использовать уличный лексикон.
Многострадальный телезритель, наконец, выяснил для себя, что Тигран Саркисян, несмотря на упорно создаваемый имидж «мешка ума» и любителя рок-музыки, на самом деле, очень «попсовый» и «чушковатый» человек: около двух часов устной речи, и всё тайное стало явным.
Сколько ни монтажировали кадры встречи премьера с журналистами, но скрыть его «попсовость», примитивные и антигосударственные представления об экономике так и не удалось.
Что касается рока, то, по моему глубокому убеждению, премьер-министр понимает в нем ровно столько же, сколько в экономике. Ну а насколько он разбирается в сфере, находящейся под его непосредственным руководством, можно понять, сопоставив даже официальные макроэкономические показатели с программными обещаниями правительства. Так, сформировавшееся в 2008г. новое правительство обещало в своих программах в среднем 9% годового экономического роста, а бюджетным посланием было предусмотрено, что максимальный годовой уровень инфляции будет 5,5%. На деле же, в 2009г. у нас был зафиксирован 14,4%-й спад ВВП в условиях 3,4% роста индекса потребительских цен. В 2010г. был зафиксирован 2,6%-й номинальный рост, в том случае, когда индекс потребительских цен поднялся на 8,2%, что означает, что в предыдущем году у нас снова был спад. Вот так управляет экономикой Тигран Саркисян. Вероятно, так же он разбирается в роке и так же будет руководить армянской рок-ассоциацией (значит, «пропал» армянский рок…).
Единственное достижение, о котором говорил премьер – ремни безопасности и ОСАГО, что очень символично для оказавшейся в свободном падении и аварийной ситуации нашей страны.
Он «забыл» высказать мысли о различных международных центрах, поскольку очень хорошо знает, что в этом направлении они целиком и полностью провалились, а живой символ «международных центров» и большой любитель «силиконовой долины» Нерсес Ерицян был отправлен обратно – в «отчий» дом. Иными словами, в Армении формируется традиция, согласно которой, люди из ЦБ идут в Правительство, занимаются там нью-васюкизмом, позорятся и потом снова возвращаются к исходной позиции – будто бы ничего и не было. Таким образом, экономика РА уподобилась подопытному кролику, на котором нерсесы и тиграны ставят свои эксперименты.
Папка армянского «Корейко»
Тигран Саркисян, которого армянский народ привык видеть в роли ведущего заседаний правительства и читающего лекции с интонацией батюшки, выступил во время интервью так, как подобает сержанту полиции, выбивающего деньги у уличного торговца. Таково истинное лицо Саркисяна, которое с такой бережностью скрывалось от общества, но сейчас пропагандистский миф об «образованном и просвещенном» окончательно лопнул.
Возникновению мифа об образованности и просвещенности Саркисяна, вероятно, способствовало то, что в бытность председателя Центробанка он мало выступал с публичной речью, а выступая, использовал различные экономические термины, смысл которых, возможно, он и сам не понимал, но обильно приправляя свою речь терминами и выступая с умным выражением лица, Саркисян внушил армянским мещанам, что он является выдающейся личностью.
Эта «личность», кстати, умудрилась за годы председательства в ЦБ так посодействовать подорожанию армянского драма и процветанию импортеров, что в дальнейшем стал чрезмерно взаимосвязанным с ними лицом и добрался до премьерского кресла.
Как известно, Тигран Саркисян по ряду моментов близок с импортером бензина и дизтоплива, собственником «Араратбанка» Барсегом Бегларяном, что проявляется также в виде реализации ими совместных программ. Бегларян дружит и с Сержем Саргсяном. Вот в этой тройке свою определенную роль играет премьер-министр, а это, если не ошибаюсь, называется сращивание власти и бизнеса, что в свою очередь содержит в себе коррупционный риск, не так ли?
Отметим, что в формировании положительного имиджа Т. Саркисяна в последний период поучаствовал и лидер уличной оппозиции Левон Тер-Петросян, который в ходе одного из состоявшихся после 1-го марта 2008г. митингов заявил, что Серж Саргсян назначил премьер-министром Тиграна Саркисяна, чтобы показать миру, что он привел к власти прогрессивные силы, но на деле премьер-министр ничего не решает, поскольку ему не позволят принимать решения. То есть, из слов Тер-Петросяна выходит, что Тигран Саркисян является хорошим управленцем, но поскольку ему не позволят применить свои знания в деле управления, то значит, Серж Саргсян ничего хорошего делать не хочет, а просто занят имитацией.
Судя по поведению Левона Тер-Петросяна, он имеет такое же примитивное представление о Тигране Саркисяне и царящей в Армении экономической ситуации, как и средний армянский мещанин. Действительность же в том, что Т. Саркисян с «незапамятных» времен активно вовлечен в команду Сержа Саргсяна и сейчас поглощен построением «экономики одного олигарха».
При непосредственном участии «образованного и просвещенного» на отечественном производстве и на экспортных мощностях нашей экономики был поставлен крест, и Республика Армения превратилась в импортирующую и питающуюся на посланные из заграницы деньги потребительскую страну. Ну а вопросом о судьбе золотых запасов РА, которые сегодняшний премьер в бытность председателем ЦБ успел по дешевке продать (кому?) тогда, когда и школьнику было ясно, что скоро золото резко подорожает, должна решать прокуратура.
В случае изменения внутриполитической ситуации прокуратура должна заняться также делом о произошедшем 3-го марта 2009г., когда за одну ночь доллар США подорожал по отношению к армянскому драму более чем на 20%, а до этого около года долларовые резервы Армении (около 700 млн. долларов) продавались по курсу 305 драмов за доллар и, в основном, оказывались в некоторых частных банках. После всего этого премьер должен был ответить за то, что призывал население хранить свои сбережения в армянских драмах, а потом поставил перед фактом многих граждан РА, под покровом ночи проникнув к ним в карман подобно карманнику, который заранее притупляет бдительность своей жертвы и, пользуясь случаем, грабит ее. Но вместо того, чтобы понести ответственность, Т. Саркисян продолжил находиться на посту премьера, что позволяет предположить, что Серж Саргсян хранил свои сбережения точно не в драмах и был не против резкой девальвации национальной валюты.
Это лишь малая часть видимых сторон жизни и деятельности Тиграна Саркисяна, а невидимые станут известны лишь после смены власти, когда будут раскрыты и обстоятельства приобретения принадлежащей ему недвижимости в Испании.
Не забудем также, что когда несколько лет назад была ограблена квартира Т. Саркисяна, он, согласно публикациям прессы, сообщил следователям, что была украдена очень большая сумма, но непонятно почему, правоохранительные органы не поинтересовались, откуда столько денег у постоянно работавшего в госучреждениях армянского «Корейко»…
О главном
В своем продолжительном интервью премьер раскрыл всю сущность мышления высших звеньев власти.
Отвечая на вопросы, связанные со стимулированием местного производства и сокращению импорта, он сказал, что мы должны стать не страной, производящей товары, а страной, предоставляющей услуги. И чтобы выглядеть носителем масштабного и глобального мышления, Саркисян упомянул об экономиках Китая, Индии и США.
Кстати, упоминание о Китае, Индонезии и Сингапуре по поводу и без повода является своеобразным признаком комплекса неполноценности и провинциальности, которые есть у наших доморощенных «вундеркиндах». Это точно такая же провинциальность, которую мы видели во время пропаганды властей на тему открытия общеобразовательных школ с иностранным языком преподавания, когда заявлялось, что те, кто выступают против иноязычных школ не хотят выйти из пещерного мышления, в то время как именно они сами являлись носителями этого мышления, но, естественно, не чувствовали этого, поскольку во время перерыва они делают «ланч», а обсуждения превращают в «дискашн»…
По словам премьера, США являются страной, производящей не товары (США точно не производят товаров?), а инновационные услуги, и Армения тоже должна стремиться стать таковой, поскольку Китай и Индия уже всё по дешевке производят. То, что у США есть инновационная экономика – факт, но слова премьера о том, что Соединенные Штаты не производят товаров, не соответствуют действительности.
Если столь примитивные мысли высказал бы на начальном этапе независимости представитель правительства 90-х гг. прошлого века, который хотел перейти от плановой экономики к рыночной и заменить марксизм классическим адамсмитством, то еще можно было понять, но когда сейчас руководитель исполнительной власти заявляет, что нам не нужно производство, то это дает повод для серьезного беспокойства. Значит ли это, что поставлена задача закрыть все те товарные производства, которые существуют в Армении? Не хотелось бы так думать, но проводимая экономическая политика и слова премьера убеждают нас, что мы имеем дело с ярыми противниками товарного производства в Армении.
Премьер, очевидно, не понял вопрос журналиста, который, скорее всего, относился к стимулированию производства местной пищевой и легкой промышленности, а также производства тех товаров, которые возможно производить у нас, если будет соответствующая налогово-бюджетная и кредитно-денежная политика.
Выясняется, что Т. Саркисян так озабочен защитой интересов импортеров, что не хочет пересмотреть таможенные пошлины, чтобы местные производители случайно не получили большую прибыль.
Интервью оставляло такое впечатление, что выступает не премьер-министр РА, а агент иностранной фирмы, который хочет получить с этой территории максимальную прибыль при минимальных инвестициях.
Кстати, премьер обошел вопрос относительно продажи железных рудников, их новоиспеченных владельцев и транспарентности сделки. А сделка явно содержит в себе коррупционный риск, поскольку огромные рудники были проданы за мизерные суммы и неизвестно, кому и за какие инвестиционные программы. В связи с этой сделкой известно лишь то, что брат премьера работает послом РА в Китае, а «инвесторами» были как раз китайцы. Согласно распространенному мнению, новые собственники армянских железных рудников настолько же китайцы, насколько партийный друг премьера, президент Федерации футбола Армении Рубен Айрапетян – немец (намек на прозвище последнего – Немец Рубо – прим. пер.).
Что касается повышения качества и экспорта создаваемых в Республике Армения услуг, то премьер отметил, что они предпринимают в этом направлении серьезные шаги, реформируя образовательную систему. Наблюдая за действиями властей по части «образовательных реформ», увидим, что они всего лишь проявились в виде законодательной инициативы по открытию иноязычных образовательных школ. Если сопоставим эту «реформу» с заявленной премьер-министром несколько месяцев назад мыслью о том, что не нужно беспокоиться из-за фиксируемой эмиграции, поскольку в 21–м веке люди проявляют высокую мобильность и делом государства должно быть правильное содействие этой мобильности (мигранты должны владеть иностранными языками, чтобы могли быстро интегрироваться в общество тех стран, куда эмигрируют), то чудовищный характер действий властей становится очевидным.
Фактически, представляемая премьер-министром экономика должна работать по следующей схеме: государство посредством образовательной системой способствует экспорту качественных услуг, субъектом которого является армянин, который должен хорошо владеть иностранными языками, отправиться на выездные заработки, зарубежом содействовать усилению виртуального «Армянского мира» и отправлять оттуда деньги проживающим в РА родственникам, которые будут потреблять изготовленные в Китае или Индии товары. Но ведь это антигосударственное и антиармянское мышление! Это «национальный» вариант печально известной программы «Армения без армян».
В любой нормальной стране носителя подобных кодов не только премьер-министром, но и сторожем здания правительства не назначили бы, но у нас несколько другие – «инициативные» и «футбололюбивые» власти, основными лозунгами которых являются «Не ошибается тот, кто ничего не делает» и «Мы должны проявить гибкость в вопросе принятии решений и их изменения».
Эти лозунги Серж Саргсян озвучивал на состоявшемся два года назад съезде РПА, когда пытался оправдать свои провалы в вопросе нормализации армяно-турецких отношений. Сейчас то же самое делает и говорит Тигран Саркисян, чье правительство каждую неделю принимает решения, потом меняет их, а спустя несколько дней меняет снова. Премьер сказал, что это их преимущество и добавил, что не ошибается только тот, кто ничего не делает.
«Всё было бы хорошо, если бы не спад ВВП и высокая инфляция», – разоткровенничался премьер в ходе общения с журналистами. А что еще было б хорошо, если две основные характеристики экономики не в порядке? Это то же самое, что сказать, что операция прошла хорошо, но больной скончался.
И, несмотря на все это, люди решили, что находятся на верном пути и попытаются превратить Армению в страну, экспортирующую услуги, а какие услуги пока не сообщается. Вероятно, некоторое время спустя заявят, что ошиблись по данному вопросу, но не ошибается тот, кто…
А, может быть, говоря о высококачественных услугах, которые будет предоставлять наш народ, премьер имеет в виду что-то другое? Может быть. Еще недавно его советником был педофил, который по части развития направления «услуг», предположительно, дал Т. Саркисяну тысячу и один совет. В конце концов, и премьер-министр, и его бывший советник являются богобоязненными прихожанами Армянской Апостольской Церкви и вряд ли обменялись бы по теме предоставления услуг нечестивыми мыслями…
Необольшевизм и коррупция в действии
Устная речь Тиграна Саркисяна еще раз раскрыла необольшевистскую сущность этой власти, коррупционное мышление и безграничный цинизм.
Судите сами: человек говорит, что скоро правительство выступит с законодательной инициативой, в результате которой исполнительный орган получит полномочия устанавливать цены на рынке и вынуждать, чтобы не было резких колебаний цен. То есть, возвращаемся к плановой экономике, и цены будут устанавливаться государством.
Философия слов премьера заключается в том, что наши бизнесмены жадные и лишь при вмешательстве государства возможно можно урегулировать объем их прибыли. Из истории известно, что подобная риторика свойственна большевикам, которые под прикрытием демагогических заявлений раскулачивают людей, но после этого ни заводы не переходят к рабочим, ни земля не раздается крестьянам.
Констатируем, что у нас доминирующим стал необольшевизм, который строится Сержем Саргсяном и его «инструментом» – Тиграном Саркисяном.
Если в Правительстве действительно обеспокоены ростом цен, то человечество изобрело очень ясный и демократичный механизм: пусть власти содействуют формированию конкурентного рынка, отделяются от бизнеса и устанавливают более ясные правила игры. Вместо этого, в рамках построения «экономики одного олигарха» во главе с Сержем Саргсяном, они подвергают террору все слои бизнеса, сдирают с них «семь шкур», а потом заставляют не говорить об этом, чтобы не было социального напряжения.
То, что сейчас делают они, ничто иное как передел собственности и преступная политика в отношении нашего государства.
Что касается способствующих местному производству представлений премьера, то он против общего законодательного содействия местному бизнесу, но выступает за установление налоговых льгот для отдельных бизнес-программ, когда эти субъекты представят свои программы в исполнительный орган. В данном случае, премьер пообещал и кредитное содействие, и налоговые льготы. Напомним, что подобным образом управляли экономикой в советские годы, когда центр решал, какой вид производства нужно развивать и в чем нуждается общество.  Результатом было то, что в магазинах наблюдался товарный дефицит, а то, что было, продавалось «из-под полы». У нас тоже ожидается подобная ситуация, если премьер пойдет до конца. Предновогодняя ситуация на рынке яиц является ярким доказательством сказанного: вмешательство государства привело к резкому дефициту и подорожанию яиц.
Программы премьера являются классическим примером избирательного покровительства государственных органов, и все можем подозревать, что привилегированные условия получат те, кто близки к власти или готовы дать долю тем, кто создаст подобные условия. Что это, если не коррупция и нарушение равных возможностей и свободных рыночных отношений?
Какая гарантия, что покровительством Правительства будут пользоваться и те субъекты, за которыми не будут стоять команда президента или окружение премьера, или для чего вообще нужно это избирательное покровительство, когда можно посредством бюджетной политики и установления приемлемых объемов процентных ставок по кредитам способствовать развитию всего поля? Или почему объявившее себя апологетом рыночной экономики правительство желает установить цены и предоставлять привилегии тому или иному хозяйствующему субъекту, учитывая непонятные факторы. И Т. Саркисян еще говорит о преодолении коррупции?
Кстати, цинизм премьера в вопросе коррупции не знает границ. По его словам, власти хотят бороться против коррупции, но поскольку общество не хочет и протестует, когда они раскулачивают какого-то коррупционера среднего или нижнего звена, поэтому сержсаргсяновская команда не знает, что делать. То есть, выходит, что в верхних звеньях власти собрались одни лишь ангелы, а общество имеет преступное и коррумпированное мышление и не хочет изменить свои нравы. Что остается делать в этих условиях «бедному» Тиграну Саркисяну, кроме как вести себя подобно обществу?
В любом случае, необходимо достойно преподнести преданность Тиграна Саркисяна его навязчивой идеи по доведению государства до гибели. В этом вопросе он очень принципиален.
В течение трех лет Саргсян последовательно воплощает эту идею в жизнь и сделал всё возможное, чтобы экономика Республики Армения оказалась в ситуации, которая сделает гибель государства вопросом времени. Если этот позорный процесс не будет остановлен, то любимую Т. Саркисяном миграционную мобильность проявит подавляющая часть населения Армении, после чего у нас останется лишь «меморандум» о потерянной родине.
Естественно, всё это нельзя допустить и премьер в своей речи, невольно, способствовал тому, чтобы еще больше граждан поняло, что лишь сменой власти, предполагающей национально-демократические реформы, возможно вывести страну из кризиса и поставить на путь развития.