Մի գրիչի պատմություն․ Նիկոլ Փաշինյանի պատասխանը Հրայր Թովմասյանին
Վարչապետ ընտրվելուց հետո Հրայր Թովմասյանին առաջին անգամ հանդիպել եմ 2018թ. մայիսին կայացած «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նիստում: Իմ կողքին էր նստած:
Ինձ տարօրինակ թվաց պարոն Թովմասյանի ակնհայտ շողոքորթ պահվածքն իմ նկատմամբ, մի մարդու, ում գործողությունների արդյունքում իր երկարամյա քաղաքական թիմը ընդամենը օրեր առաջ ջախջախվել էր:
Ինձ դիմում էր բացառապես «պարոն Փաշինյան ջան», «պարոն վարչապետ ջան» ձեւերով: Էդ «ջաները» ականջս սղոցում են մինչեւ հիմա: Ի դեպ, մեր շփման ողջ պատմության ընթացքում այլ կերպ ինձ չի դիմել. բացառապես «ջան»-երով:
Հետո՝ հանկարծ հիշեց եւ կարեւոր համարեց ընդգծել, որ Իջեւանի փեսա է:
Հետո՝ նշում պետք է անեի, գրիչս չէի գտնում, չեմ հիշում՝ ես ուզեցի թե ինքը նկատեց, որ գրիչ եմ փնտրում, իր այս «էլիտար» գրիչը առաջարկեց:
Գրառումներս արեցի, ելույթ ունեցա ու գրիչն իրեն վերադարձնելու փորձերս պատմություն դարձան: Թե բա՝ դա ձեր գրիչն է, շատ եմ խնդրում վերցրեք, ինչ կլինի եւ այլն։ Արդեն տեսախցիկների առաջ անհարմար պատմություն էր դառնում:
Կարճ ասած՝ այս գրիչը մնաց մոտս որպես «հավատարմության առհավատչյա»: Հիմա մտածում եմ՝ այն ժամանակ գրիչը վերցնելիս ենթագիտակցությունս է աշխատել՝ այսօր «առարկայական փաստ» ունենալու համար:
Ինչեւէ, հետո սկսեցին ինձ մոտ ընդունելության գալու հայտերը: Չընդունեցի:
Հետո մոտենում էր հուլիսի 5-ը: Սկսվեցին «մեսիջ-խնդրանքներ», որ այդ օրը մասնակցեմ ՍԴ-ում կայանալիք ընդունելությանը:
Մերժեցի, ընդ որում՝ մի քանի անգամ, որովհետեւ հասկանում էի, որ ՍԴ-ն օկուպացրած անձը այդպիսով լեգիտիմություն է ուզում ձեռքբերել:
Հետո հանդիպեցինք 2019թ. սուրբծննդյան պատարագին: Սկսեց Աննային քծնել, թե բա շնորհակալ եմ, որ դստերս կրթաթոշակ եք տվել: Որ տեսա շողոքորթության չափն անցնում է, ասացի՝ չեն իմացել ով է: Չնայած՝ պարզվեց, իրոք չեն իմացել (ասեմ նաեւ, որ իմանալ-չիմանալը որոշման համար նշանակություն չէր ունենալու. դա հստակ չափանիշների խնդիր է):
Հետո մի քանի անգամ այն մարդը, ում էս վերջերս հղում էր արել, եկել ինձ զեկուցել է, թե բա Հրայրն ասում է՝ ես եմ գրել էս Սահմանադրությունը, ինչու իմ հնարավորությունները վարչապետը չի օգտագործում:
Ի պատասխան իրեն առաջարկել եմ գնալ մի հեռու-հեռու տեղ:
Շոկի մեջ եմ` գրիչի գինն իմանալով: Փաստորեն, ՍԴ նախագահի պաշտոնին կեղծիքի միջոցով տիրացած անձը թանկարժեք ընծա է մատուցել երկրի նորանշանակ վարչապետին` այդ պրոցեսը համեմելով «իջեւանցու փեսա» լինելու նուրբ ակնարկներով։
Կլանային կառավարման ավանդույթներ ունեցող երկրում սա կարեւոր նրբություն է։ Ի՞նչ է սա, եթե ոչ սեփական ծառայությունների մատուցման առաջարկ` պաշտոնը պահպանելու դիմաց։
Իսկ հիբրիդային հեղաշրջման մասնակիցները արդեն հրապարակային դրսեւորվում են։ Բայց ինչպես ասել եմ, բոլոր դավադրությունների ողնաշարը ջարդված է։
Դուխով, ժողովուրդ ջան։ Զբաղվում ենք տնտեսական հեղափոխությանը նոր տեմպ հաղորդելով։ Մնացած հարցերը հընթացս եւ ձեռքի հետ կլուծենք։

История одной ручки: ответ Никола Пашиняна Грайру Товмасяну
В конце концов решил оставить как свидетельство самого странного проявления заискивания и лести, которое я когда-либо видел.
После избрания премьер-министром я впервые встретился с Грайром Товмасяном на заседании Совета попечителей всеармянского фонда «Айастан» в мае 2018 года. Он сидел рядом со мной. Мне показалось странным очевидно льстивое поведение Товмасяна по отношению ко мне, человеку, в результате деятельности которого его политическая команда всего несколько дней назад была разбита.
Он обращался ко мне исключительно «г-н Пашинян джан», «г-н премьер-министр джан». Эти «джаны» до сих пор режут мне слух. Кстати, за весь период нашего общения он обращался ко мне не иначе как «джан».
Потом он вдруг вспомнил и решил подчеркнуть, что является зятем семьи из Иджевана.
Потом, я должен был сделать заметки, но не мог найти ручку: не помню, я попросил или он заметил, что я ищу ручку и предложил мне эту «элитарную» ручку.
Я сделал заметки, выступил, и мои попытки вернуть ему ручку стали целой историей.
Мол, это ваша ручка, очень прошу – возьмите и т.д. Уже перед камерами это превращалось в неловкую историю.
Короче говоря, эта ручка осталась у меня – как «гарантия преданности». Теперь я думаю, что в тот момент, когда я взял эту ручку, сработало мое подсознание, чтобы сегодня у меня был «предметный факт».
Как бы то ни было, потом мне стали поступать просьбы о приеме. Не принял.
Приближалось 5-ое июля. Начали поступать «меседжи-просьбы» об участии в приеме в КС.
Отказался, при этом несколько раз, так как я понимал, что человек, оккупировавший КС, хочет таким образом получить легитимность.
Потом встретились в 2019 году во время Рождественской службы. Начал льстить Анне, мол, спасибо, что дали дочери стипендию. Когда увидел, что лесть переходит все границы, сказал, что не знали, кто это. Хотя, выяснилось, что действительно не знали (скажу также, что для принятия решения это не имеет значения – есть четкие стандарты).
Спустя несколько месяцев тот человек, о котором я недавно говорил, доложил мне, что Грайр говорит: эту Конституцию написал я, почему премьер-министр не использует мои возможности.
В ответ я предложил ему пойти куда подальше.
Я в шоке, узнав цену этой ручки. Фактически, человек, который посредством фальсификации стал главой КС, преподнес новоназначенному премьер-министру дорогостоящий дар, приправив этот процесс тонкими намеками на то, что он – «зять семьи из Иджевана».
В стране, имеющей традиции кланового управления, это важная тонкость. Что это, если не предложение о предоставлении собственных услуг в обмен на сохранение должности?
А участники гибридного переворота уже проявляются публично. Но, как я уже говорил, хребет всех заговоров сломлен.
С духом, народ джан. Занимаемся приданием нового темпа экономической революции. Остальные вопросы решим по ходу.