Ինչո՞ւ է Փաշինյանն ուզում գրավել Սահմանադրական դատարանը
Նշված հոդվածի 8–րդ կետի համաձայն՝ ՍԴ կարող է դիմել յուրաքանչյուր ոք՝ կոնկրետ գործով, երբ առկա է դատարանի վերջնական ակտը, սպառվել են դատական պաշտպանության բոլոր միջոցները և վիճարկում է այդ ակտով իր նկատմամբ կիրառված նորմատիվ իրավական ակտի դրույթի սահմանադրականությունը, ինչը հանգեցրել է Սահմանադրության 2-րդ գլխում ամրագրված իր հիմնական իրավունքների և ազատությունների խախտման՝ հաշվի առնելով նաև համապատասխան դրույթին իրավակիրառ պրակտիկայում տրված մեկնաբանությունը։
Ահա այս կետի հետ կապված է Փաշինյանին գրպանային ՍԴ պետք։ Նա կապիտալի սկզբնական կուտակման, սեփականության լայնամասշտաբ վերաբաշխման ու բիզնեսի կենտրոնացման քաղաքականություն է նախատեսել՝ թաքնվելով թալանի դեմ պայքարի, կուլակաթափության և աղքատներին հարստությունը բաժանելու բոլշևիկյան լոզունգների տակ։
Առանց մեղադրական դատավճռի գույքի բռնագանձմանը, բանկային գաղտնիքի վերացմանն ուղղված և նմանատիպ այլ օրինագծերը փաշինյանական տնտեսաքաղաքական օլիգարխիա ձևավորելու նպատակ են հետապնդում։
Եթե այդ ծրագիրը կյանքի կոչվի, ապա տուժելու են բոլորը՝ խոշոր սեփականատերերից մինչև շարքային «Պողոս»։ Ինչպես որ բոլշևիկյան կուլակաթափությունը սկսվեց ցարականների ու խոշոր բուրժուազիայի դեմ պայքարի կոչով, բայց վերջում ունեզրկվեցին բոլորը՝ բուրժուայից մինչև 2 կով ունեցող ռուս մուժիկ՝ իրենց «Պողոսը»։
ՍԴ–ում կարող են վիճարկման առարկա դառնալ սեփականության վերաբաշխմանն ու նիկոլական «օրենքով» թալանին նպաստող օրինագծերը։ Կարող է վիճարկվել այն ակտի սահմանադրականությունը, որի միջոցով խախտվելու են բոլորի մասնավոր սեփականության իրավունքները։
Փաշինյանը փողն ուզում է ամբողջությամբ իր ձեռքը վերցնել և «օրինականացնել» թալանն ու օլիգարխիկ իշխանությունը։ Այ հենց դրա համար էլ նա ուզում է դրածո ՍԴ ունենալ, որ սեփականության վերաբաշխման համար պայքարում գործիք ունենա իր ձեռքում։
Ներկա ՍԴ կազմը, օբյեկտիվ ու սուբյեկտիվ պատճառներով չի կարող փաշինյանական օլիգարխիա ձևավորելու գործիք դառնալ։ Դա է պատճառը, որ գործը հասավ հանրաքվեի։
Նիկոլ Փաշինյանն իրականում հանրաքվեի է դրել հետևյալ հարցը. «Համաձա՞յն եք արդյոք, որ Նիկոլ Փաշինյանը ստանա անսահմանափակ այլասերված իշխանություն, ստեղծի ֆյուրերիկական համակարգ և ամբողջ փողը վերցնի իր ձեռքը՝ անունը դնելով պայքար կոռուպցիայի դեմ»։ Պատասխանն ակնհայտ է։ Պետք է Ո՛Չ ասել ՀՀ անվտանգության ու տնտեսական զարգացման դեմ անցկացվող հանրաքվեին։
Հանրաքվեն պետք է վերածել Նիկոլ Փաշինյանին անվստահություն հայտնելու քաղաքական գործընթացի։
Հ.Գ.։ ՍԴ–ն գրավելու այլ մոտիվացիաներ էլ կան, բնականաբար։
Նախ Ռոբերտ Քոչարյանի գործի հետ կապված զարգացումները չեն շրջանցելու ՍԴ–ն։ Դա արդեն հերիք է, որ Փաշինյանը գիշերը չքնի։ Ապա նաև Ստամբուլյան կոնվենցիան, որը Փաշինյանի համար եվրոպական կառույցների հետ առևտրի լայն դաշտ է բացում. ՍԴ ներկա կազմը կարող է խափանել այդ առևտրային գործընթացը։
Փաշինյանը բազմիցս խոսել է այն մասին, որ Ղարաբաղի հարցը հանրաքվեի կարող է դնել։ Դա պատասխանատվությունից խուսափելու ամենաստոր դրսևորումներից կարող է լինել։ Այստեղ էլ նա չի կարող շրջանցել ՍԴ–ն։ Իրեն, հետևաբար, բացի ամենից նաև քիրվայական մտածողության ՍԴ է պետք։ Ինքնակոչիկ ՍԴ նախագահ Վահե Գրիգորյանն այդ միջավայրի ներկայացուցիչ է։

Почему Пашинян хочет захватить Конституционный суд?
Согласно 8-му пункту указанной статьи, в КС может обратиться каждое лицо – по конкретному делу, когда имеется окончательный акт суда, исчерпаны все средства судебной защиты и оспаривается конституционность примененного в его отношении этим актом положения нормативного правового акта, что привело к нарушению его основных прав и свобод, закрепленных в главе 2-ой Конституции, с учетом также толкования, данного соответствующему положению в правоприменительной практике.
Именно по части этого положения Пашиняну и нужен карманный КС. Он предусмотрел политику первоначального накопления капитала, широкомасштабного передела собственности и централизации бизнеса, спрятавшись за большевистскими лозунгами о борьбе с разграблением, о раскулачивании и раздаче богатств бедным.
Направленные на конфискацию имущества без решения суда, ликвидацию банковской тайны и другие подобные законопроекты преследуют цель формирования пашиняновской экономико-политической олигархии.
Если этот план будет реализован, то пострадают все – от крупных собственников до рядовых «Погосов». Точно так же, как раскулачивание началось с призывов бороться с царистами и крупной буржуазией, но в конце были разорены все – от буржуа до имеющего 2 коровы русского мужика, то есть их «Погоса».
В КС предметом оспаривания могут стать направленные на передел собственности и способствующие «узаконенному» николовскому разграблению законопроекты. Может быть оспорена конституционность того акта, посредством которого будут нарушены права всех на частную собственность.
Пашинян хочет сконцентрировать все деньги в своих руках и «узаконить» разграбление и олигархическую власть. Поэтому он и хочет обладать КС-ставленником, чтобы иметь в своих руках инструмент в борьбе за передел собственности.
Состав нынешнего КС, по объективным и субъективным причинам, не может стать инструментом формирования пашиняновской олигархии. Поэтому дело и дошло до референдума.
Никол Пашинян в реальности вынес на референдум следующий вопрос: «Согласны ли Вы, чтобы Никол Пашинян получил неограниченно извращенную власть, сформировал фюрерикскую систему и сконцентрировал все деньги в своих руках, нарекши это борьбой с коррупцией?» Ответ очевиден. Нужно сказать «НЕТ» проводимому против безопасности и экономического развития РА референдума.
Референдум нужно превратить в политический процесс по вынесению Николу Пашиняну вотума недоверия.
P.S. Естественно, есть и другие мотивации по захвату КС.
Прежде всего, развития по делу Роберта Кочаряна не обойдут КС стороной. Уже этого достаточно, чтобы Пашинян потерял покой. Кроме того, Стамбульская конвенция, которая открывает для Пашиняна широкий простор для торгов с европейскими структурами: нынешний состав КС может сорвать этот торговый процесс.
Пашинян неоднократно говорил также о том, что может выставить на референдум Карабахский вопрос. Это может стать одним из самых низких проявлений ухода от ответственности. Следовательно, помимо прочего, ему нужен в том числе КС с мышлением, ориентированным на братание с турками. Самозванный председатель КС Ваге Григорян – представитель этой среды.