Նորայր Փանոսյանն ազատ է արձակվել
Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ դատավոր Նարինե Հովակիմյանի նախագահությամբ, բավարարեց ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմսյանի սանիկ Նորայր Փանոսյանին կալանավորելու մասին դատարանի որոշման դեմ պաշտպանների բողոքը։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց պաշտպան Հովսեփ Սարգսյանը։ Նրա փոխանցմամբ՝ Փանոսյանն արդեն ազատ է արձակվել։
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Գագիկ Պողոսյանի նախագահությամբ, 2020թ. հունվարի 9-ին բավարարել էր ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի սանիկ Նորայր Փանոսյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին քննիչի միջնորդությունը։
Նորայր Փանոսյանի փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանն ասել էր.
«Ցավում եմ, որ դատական համակարգը շատ ավելի տխուր վիճակում է, քան Ռոբերտ Քոչարյանի և Սերժ Սարգսյանի օրոք։ Այն պարզապես ոչնչացված է։ Կամակատարային, խայտառակ որոշում է կայացվել մեր պաշտպանյալին կալանավորելու, որն իհարկե կբողոքարկենք»։
Փանոսյանին կալանավորելու դատարանի որոշման դեմ փաստաբանները վերաքննիչ բողոք են ներկայացրել։
Բողոքի քննությունը մակագրվել էր դատավոր Ռուբիկ Մխիթարյանին, ով ինքնաբացարկ էր հայտնել։ Այնուհետև բողոքի քննությունը մակագրվել էր դատավոր Նարինե Հովակիմյանին։
Հիշեցնենք, որ Նորայր Փանոսյանը մեղադրվում է ՀՀ ՔՕ-ի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, այն է՝ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետեւանքներ։

Крестник Грайра Товмасяна освобожден из-под стражи
Апелляционный уголовный суд под председательством судьи Нарине Овакимян удовлетворил жалобу защиты на арест Норайра Паносяна – крестника председателя Конституционного суда Армении Грайра Товмасяна. Об этом «Фактинфо» сообщил адвокат Овсеп Саркисян. По его словам, Паносян уже освобожден из-под стражи.
Ранее «ФактИнфо» сообщило, что 9 января 2020 года суд общей юрисдикции под председательством судьи Гагика Погосяна удовлетворил ходатайство следователя об избрани в отношении Норайра Паносяна меры пресечения в виде заключение под стражу.
«Сожалею, что судебная система находится в гораздо более плачевном состоянии, нежели при Роберте Кочаряне и Серже Саргсяне. Она просто уничтожена. Вынесено позорное, услужливое решение для ареста нашего подзащитного, которое, конечно, будет обжаловано», – заявил Тигран Атанесян – адвокат Норайра Паносяна.
Адвокаты обжаловали арест Паносяна. Жалоба сначала поступила на рассмотрение к судье Рубику Мхитаряну, который взял самоотвод. После этого жалоба поступила на рассмотрение к судье Нарине Овакимян.
Напомним, обвинение Норайру Паносяну дополнили. Ему предъявлено обвинение по части 2 статьи 308 («Злоупотребление должностными полномочиями, повлекшие по неосторожности тяжкие последствия») Уголовного кодекса Армении.