Լիբիայի ՌՕՈՒ–ն ռմբակոծում է ընդդիմադիրների վերահսկողության տակ գտնվող քաղաքը
Լիբիայի ռազմաօդային ուժերը նորից ռմբակոծում են ընդդիմության վերահսկողության ներքո գտնվող քաղաք Մարսա–Բրեգան։ Ռմբակոծությունը տեղի է ունեցել ուրբաթ առավոտյան։
Այս մասին, հղում անելով «Ալ–Արաբիա» հեռուստաալիքին, տեղեկացնում է «ԻՏԱՐ–ՏԱՍՍ»–ը։
Նախօրեին Մուամար Քադաֆիի որդի Սայիֆ ալ–Իսլամը հաստատել էր, որ ռազմաօդային ուժերը հարվածներ են հասցնում Մարսա–Բրեգա քաղաքին։ Նա նշել էր, որ հարվածները հասցվում են տեղի բնակչությանը ոչ թե սպանելու, այլ վախեցնելու նպատակով։
Ընդդիմության աջակիցների վերահսկողության տակ գտնվող քաղաքի բնակիչները հայտարարել են, որ օդային ռմբակոծությունների հետևանքով 12 մարդ է զոհվել։
Գիշերը հայտնի է դարձել, որ ԱՄՆ–ը մերժել է Լիբիայում իրավիճակը կարգավորելու նպատակով միջազգային հանձնաժողով ստեղծելու վերաբերյալ Վենեսուելայի նախագահ Ուգո Չավեսի առաջարկը։

ВВС Ливии снова бомбят город Марса-Брега
Сегодня утром ВВС Ливии, верные Муамару Каддафи, возобновили бомбардировки ливийского города-порта Марса-Брега, находящегося под контролем оппозиции. Об этом сообщает «Gazeta.ru» со ссылкой на «ИТАР-ТАСС» и на телеканал «Аль-Арабия».
Накануне сын Каддафи Саиф аль-Ислам подтвердил, что ВВС наносят удары по городу Марса-Брега. При этом он заявлял, что цель этих ударов – не убивать, а лишь напугать местных жителей.
«Задача была в том, чтобы вселить в них страх», – пояснил он в интервью британскому телеканалу «Sky News».
Жители города, находящегося под контролем сторонников оппозиции, объявили, что в результате авиаударов вчера погибли, по меньшей мере, 12 человек.
Ночью стало известно, что США отвергают предложение президента Венесуэлы Уго Чавеса о создании международной комиссии для урегулирования ситуации в Ливии.