Ադրբեջանը ԼՂ հակամարտության այլընտրանքային լուծումնե՞ր է փնտրում
Ադրբեջանի նախագահի վարչակազմի քաղաքական վերլուծության ու տեղեկատվության ապահովման բաժնի ղեկավար Էլնուր Ասլանովը, մելնաբանելով մարտի 5–ին Սոչիում կայանալիք Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի նախագահների եռակողմ հանդիպումը, հույս է հայտնել, թե Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի վերաբերյալ առաջընթաց կգրանցվի.
–Մենք հուսով ենք, որ Հայաստանը կհրաժարվի ոչ կառուցողական ու ոչ իրատեսական դիրքորոշումից և իր զորքերը դուրս կբերի Ադրբեջանի գրավված հողերից ։
Նա նաև ասել է.
–Ադրբեջանը շարունակում է բանակցություններ վարել Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ, սակայն յուրաքանչյուր բանակցություն իր չափաբաժինն ունի, այդ պատճառով էլ Ադրբեջանի պարտք ու իրավունքն է հակամարտության լուծման այլընտրանքային ճանապարհներ գտնելը։ Ադրբեջանը չի կարող բավարարվել միջազգային կազմակերպությունների տարբեր հայտարարություններով՝ կապված ղարաբաղյան հակամարտության լուծման հետ։ Միջազգային այդ կազմակերպությունները քաղաքական կամք պետք է դրսևորեն, որպեսզի Հայաստանին ստիպեն իր զորքերը դուրս բերել ադրբեջանական գրավված տարածքներից։

Азербайджан думает об альтернативных путях урегулирования Карабахского конфликта?
Комментируя предстоящую 5 марта в Сочи трехстороннюю встречу президентов Армении, России  и Азербайджана,  заведующий отделом политического анализа и информационного обеспечения администрации президента Азербайджана Эльнур Асланов выразил надежду на то,  что на этой встрече будет достигнуто продвижение в вопросе урегулирования Карабахского конфликта.
«Мы надеемся, что Армения откажется от неконструктивной и иррациональной позиции и выведет войска с территорий Азербайджана», - отметил Асланов, добавив:
«Азербайджан продолжает переговоры по урегулированию Карабахского конфликта, однако  у любых переговоров есть свой лимит, поэтому долг и право Азербайджана думать об альтернативных путях урегулирования этого конфликта. Азербайджан не может довольствоваться различными  заявлениями международных организаций, связанными с  урегулированием Карабахского конфликта. Эти международные организации должны проявить политическую волю для того, чтобы вынудить Армению вывести войска с азербайджанских  территорий».