Արդեն ձևավորվել է 61 իրավաբաններից բաղկացած «ՈՉ»-ի շտաբը
Արդեն տեղյակ եք, որ մի խումբ իրավաբաններ նախաձեռնել են ապրիլի 5-ին նշանակված Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեի «ՈՉ»-ի հանրային պաշտպանությունը:
Մենք արդեն բազմիցս հայտարարել ենք, որ քաղաքական իշխանության նախաձեռնած հանրաքվեն հակասահմանադրական է՝ թե՛ բովանդակային և թե՛ ընթացակարգային առումներով։ Բայց ցավոք, հանրաքվեն, այնուամենայնիվ, նշանակվեց, և այժմ այն «դե ֆակտո» իրողություն է դառնում։
Այսպիսով, առանց այն էլ լրջորեն վիճելի սահմանադրականությունից և իրավաչափությունից զատ՝ օբյեկտիվորեն առաջանում է նաև նշանակված հանրաքվեի արդարացիության խնդիր։
Ինչպես արդեն հայտարարել ենք՝ մեր նախաձեռնության հիմնական նպատակներն են․
1) ՀՀ քաղաքացիներին հնարավորություն տալ հավասարության հիմունքներով հասու լինելու ինչպես «Այո», այնպես էլ «Այո»-ն բացառող մյուս տարբերակները հիմնավորող փաստարկներին։
2) ՀՀ քաղաքացիներին և միջազգային հանրությանը հնարավորություն տալ ունենալու վստահություն, որ քվեարկության արդյունքները եղել են վերահսկելի և բողոքարկելի։
Մենք վստահ ենք, որ մեր նախաձեռնությունը միտված է ի շահ Հայաստանի Հանրապետության: Մենք անելու ենք ամեն բան, որպեսզի հանրությունը խուսափի «ԱՅՈ» և «ՈՉ» կողմերի միջև սուր առճակատումներից: Մենք ջանքեր ենք գործադրելու, որ այս ընթացքում բացառվեն հանրությանը գույների բաժանելու և ատելություն քարոզելու արատավոր երևույթները:
Մենք գիտակցում ենք, որ կարող ենք դառնալ թե՛ իշխանության և թե՛ ընդդիմության քննադատության թիրախ, սակայն մեզ համար առավել կարևոր է պետության շահը, քան արհեստական և ժամանակավոր բնույթ կրող հնարավոր ամենասուր քննադատությունները:
Այսպիսով` հայտարարում ենք, որ արդեն ձևավորվել է 61 իրավաբաններից բաղկացած նախաձեռնող խումբ, և փետրվարի 18-ին ժամը 9:00-ին անհրաժեշտ փաստաթղթերը ներկայացնելու ենք ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով:
Հ.Գ. Հատկանշական է, որ մեր նախաձեռնությանը միացել է 61 իրավաբան: Նկատենք, որ ՀՀ Սահմանադրության 61-րդ հոդվածով երաշխավորվում են դատական պաշտպանության և մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային մարմիններին դիմելու հիմնարար իրավունքները:
ՆԱԽԱՁԵՌՆՈՂ ԽՈՒՄԲ
Մեր նախաձեռնող խմբի առաջին տասնյակը. Ռուբեն Մելիքյան, Գոհար Մելոյան, Արսեն Բաբայան, Էլինար Վարդանյան, Տիգրան Աթանեսյան, Աստղիկ Մաթևոսյան, Արտակ Ասատրյան, Սիրանուշ Սահակյան, Անահիտ Սարգսյան, Արսեն Մկրտչյան։

Уже сформирован состоящий из 61 юриста штаб «Нет»
Вы уже знаете, что группа юристов инициировала общественную защиту мнений «Нет» на референдуме по поправкам в Конституцию РА, который назначен на 5 апреля.
Мы уже многократно заявляли, что инициированный политической властью референдум является антиконституционным и в содержательном, и в процедурном смыслах. Но, к сожалению, референдум, тем не менее, назначен, и сегодня «де факто» становится реальностью. Таким образом, помимо и без того серьезно спорной конституционности и правомерности, объективно возникает также проблема справедливости назначенного референдума.
Как мы уже заявляли, основными целями нашей инициативы являются:
1) Предоставить гражданам РА доступ к аргументам, обосновывающим как «Да», так и другие варианты, исключающие «Да».
2) Предоставить гражданам Республики Армения и международному сообществу возможность быть уверенными в том, что результаты голосования были проконтролированы и обжалованы.
Мы уверены, что наша инициатива направлена во благо Республики Армения. Мы сделаем все, чтобы общественность избежала острой конфронтации между сторонами «Да» и «Нет». Мы приложим усилия, чтобы за это время исключались порочные явления разделения общественности на цвета и пропаганды ненависти.
Мы осознаем, что можем стать мишенью для критики и со стороны властей, и со стороны оппозиции, однако для нас важнее интерес государства, нежели возможная самая острая критика, несущая искусственный и временный характер.
Таким образом, заявляем, что уже сформирована инициативная группа из 61 юристов, и 18 февраля, в 9:00 мы представим необходимые документы в Центральную избирательную комиссию РА.
P.S. Примечательно, что к нашей инициативе присоединился 61 юрист. Отметим, что по ст. 61 Конституции РА гарантируются основополагающие права на судебную защиту и обращение в международные органы по защите прав человека.