Ջակլին Հեյլ. «Հայաստանի քաղաքական բարեփոխումների ընթացքը բավականին թերի է»
Այսօր «Հայաստանում Եվրոպական հարևանության քաղաքականության ծրագրի իրականացումը 2010թ.–ին» զեկույցի ներկայացմանը Բրյուսելի Բաց հասարակության հիմնադրամի ներկայացուցիչ Ջակլին Հեյլը նշել է, որ Եվրամիությունը տնտեսական և քաղաքական ոլորտներում բավականին լուրջ գործընկեր է Հայաստանի համար։ Սակայն, ըստ Հեյլի, Հայաստանի քաղաքական բարեփոխումների ընթացքը բավականին թերի է եղել։
«Մոլդովայի կառավարությունը ստանձնած պարտավորությունները կատարեց և ավելի բարվոք վիճակում է այսօր, ավելի շատ աջակցություն է ստանում Եվրամիությունից»,– ընդգծեց բանախոսը՝ հասկացնելով, որ Հայաստանի իշխանություններն ստանձնած պարտավորությունները չեն կատարել։
Ըստ եվրոպացի փորձագետի՝  Հայաստանում քաղաքական իրավիճակը բարվոք չէ. երկրում դեռևս կան քաղբանտարկյալներ, խոսքի ազատությունը սահմանափակված է։ Նա նաև ընդգծել է հասարակական կազմակերպությունների գործունեությունը կաշկանդող քայլերի մասին։ «Ընդունվել է որոշում, որով գործադիրի կողմից ՀԿ–ների աշխատանքին միջամտելու հնարավորությունն ավելացել է»,– նշել է Հեյլը։

Ход проведения политических реформ в Армении протекает неполноценно - Жаклин Хейл
Сегодня во время презентации доклада о реализации Программы Европейского соседства в Армении в 2010 г., аналитик по вопросам политики ЕС, работающая в брюссельском фонде «Открытое общество» Жаклин Хейл отметила, что в экономической и политической сферах Евросоюз является довольно серьезным партнером для Армении. Однако, по мнению Хейл, ход проведения политических реформ в Армении протекает довольно неполноценно.
«Правительство Молдовы выполнило взятые на себя обязательства и сегодня находится в более благоприятном положении, а также  получает большую поддержку со стороны Евросоюза», - отметила она, добавив, что власти Армении не выполнили взятые на себя обязательства.
По словам европейского аналитика, политическая ситуация в Армении неблагоприятная: в стране всë ещë остаются политзаключенные, а свобода слова ограниченна. Хейл отметила также действия, сковывающие деятельность общественных организаций. «Было принято решение, по которому увеличилась возможность вмешательства исполнительного органа в работу общественных организаций», - добавила Хейл.