Տ. Կարապետյան. «Յուրաքանչյուր տնտեսական որոշում հակամարտության մեջ է մտնում հասարակության հետ»
Ներքաղաքական զարգացումներից խոսելիս «Դուպլեքս» ակումբում «Ժողովրդական» կուսակցության նախագահ Տիգրան Կարապետյանն ասել է, թե գարունն իսկապես թեժ է լինելու, քանի որ մայիսի 12–ից հետո օրենքով արգելված են արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները։
Այդ պահանջները, փաստորեն, պետք է ակտիվանան, և պետք է արտահերթ ընտրությունները տեղի ունենան մինչև մայիսի 12–ը։ Խորհրդարանն իրեն վարկաբեկել է և ժողովրդի նպատակներին չի ծառայում։ Այն ծառայում է օլիգարխների ու իշխանավորների նպատակներին,–ասել է Տիգրան Կարապետյանն ու ավելացրել, թե այդ տեսանկյունից նահանջ ենք ապրում, որևէ առաջընթաց չկա։
Նա նշել է, թե երբ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն իր նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ ասում էր՝ «Առա՛ջ, Հայաստան», հավանաբար նկատի ուներ առաջվա Հայաստանը, քանի որ այն Հայաստանում, որտեղ բնակվում ենք այսօր, հպարտանալու քիչ բան կա։ Այսօր, նրա խոսքերով, կան միայն բիրտ քաղաքական ու տնտեսական որոշումներ.
Յուրաքանչյուր տնտեսական որոշում հակամարտության մեջ է մտնում հասարակության հետ, որովհետև զրկում է մարդկանց օրվա վաստակից։ Փաստորեն, մենք ունենք ոչ միայն տնտեսական, այլև քաղաքական մենաշնորհ, որտեղ որոշումները լայն զանգվածների համար չեն,–ընդգծել է նա։
Տնտեսական որոշումները, ըստ նրա, միտված են բյուջեն լցնելուն, ինչը շատ վատ վիճակում է, քանի որ հարկատու չենք աճեցրել, ու ակնկալել, թե հասարակությունը կարող է բյուջեն լցնել, բացառվում է։ Այս պարագայում մնում են օլիգարխներն ու ԱՊՊԱ–ի տեսակի բիրտ օրենքները։ Տ. Կարապետյանը կարծում է, թե ավելանալու են նաև գույքահարկն ու հողի հարկը։
«Ժողովրդական» կուսակցությունը, նրա խոսքերով, ակտիվ շրջան է մտնում։ Մարտի 21–ին՝ ժամը 17։00–ին, տեղի կունենան հանրահավաք ու երթ։ Հանարահավաքին ներկա կլինեն նոր դեմքեր։

Тигран Карапетян: «Любое экономическое решение входит в противоречие с обществом»
Говоря в клубе «Дуплекс» о внутриполитических событиях, председатель Народной партии Тигран Карапетян заявил, что весна, действительно, будет  горячей, так как закон запрещает проведение внеочередных парламентских выборов  после 12 мая.
«Фактически, эти требования должны активизироваться, а внеочередные выборы должны состояться до 12 мая. Парламент скомпрометировал себя: он служит не целям народа, а целям олигархов и власть имущих», - отметил Карапетян, добавив, что с этой точки зрения, никакого прогресса нет.
Он подчеркнул, что, по всей вероятности,  во время своей предвыборной кампании президент РА Серж Саргсян под лозунгом «Вперед, Армения!» имел в виду прежнюю Армению, поскольку в нынешней Армении мало чем можно гордиться. Сегодня, по его словам, есть лишь грубые политические и экономические решения.
«Любое экономическое решение входит в противоречие с обществом, поскольку оно лишает людей заработка. Фактически, у нас есть не только экономическая, но и политическая монополия, где решения не предназначены для широких масс», - отметил Карапетян.
По мнению лидера Народной партии, экономические решения направлены на пополнение бюджета, который находится в очень плохом состоянии. Мы не «взращивали» налогоплательщиков, поэтому не стоит ждать того, что общество сможет пополнить бюджет. В данном случае, остаются лишь олигархи и жестокие законы типа ОСАГО. Карапетян считает, что увеличится также налог на имущество и земельный налог.
По словам Тиграна Карапетяна, Народная партия вступает в активный период. 21 марта, в 17:00, состоится митинг, а затем и шествие. На митинге будут присутствовать новые лица.