Սարգիս Ավետիսյան. «Այսօր ՀՀ–ն այնքան էլ լավ վիճակում չէ»
Անդրադառնալով Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում 2010թ. կուսակցությունների ղեկավարների հետ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի կազմակերպած քննարկումներին՝ «Համերաշխություն» կուսակցության նախագահ Սարգիս Ավետիսյանը դրական է գնահատել խորհրդատվական բնույթի նման հանդիպումները։
–Թեև մենք մեր խորհուրդները տվել ենք, բայց որքան ես հասկանում եմ, դրանք այնքան էլ չեն օգտագործվել։ Կարծում եմ` ակնհայտ է, որ այսօր ՀՀ–ն թե՛ ներքին, թե՛ արտաքին քաղաքական խնդիրների առումով այնքան էլ լավ վիճակում չէ, և իրավիճակը չի փոխվում,–«7օր»–ին ասել է Ս. Ավետիսյանը:–Գուցե նաև ձևական են, արդեն ձևական բնույթ են կրում, որովհետև այդ խորհրդակցություններից ինչ–որ հարցեր պետք է առաջանային, որոնք կոնկրետ լուծումներ պետք է ստանային, բայց, ինչպես տեսնում ենք, բավականին երկար ժամանակ է անցել։ Գուցե հիմա նոր խնդիրներ առաջանան, որոնք,  կապված այդ հարցերի հետ, լուծումներ ստանան։ Խոսքս նրան է վերաբերում, որ նախագահը, փաստորեն, անցել է ակտիվ քաղաքական որոշումների կայացման փուլ, և գուցե ինչ–որ բաներ փոխվեն։

Сегодня Армения находится в не очень хорошем положении - Саркис Аветисян
Говоря об организованных в 2010г. в СКК им. Карена Демирчяна президентом РА Сержем Саргсяном обсуждениях с руководителями партий, председатель партии «Солидарность» Саркис Аветисян положительно оценил  такого рода встречи, носящие консультационный характер.
«Несмотря на то, что мы дали наши советы, но, насколько я понимаю, их не очень-то и слушали. Думаю, для всех очевидно, что сегодня Армения как во внутриполитическом, так и во внешнеполитическом плане находится в не очень хорошем положении, причем ситуация не изменяется», - отметил «7or» С.Аветисян, добавив: «Возможно, это уже носит формальный характер, потому что после этого совещания должны были возникнуть какие-то вопросы, требующие  конкретного решения, но, как видите, прошел достаточно большой промежуток времени. Может быть, сейчас возникнут новые проблемы, связанные с этими вопросами, которые получат решение. Речь идет о том, что президент, фактически, перешел к этапу принятия активных политических решений и, возможно, что-то и изменится».