Լևոն Զուրաբյան. «Լևոն Տեր–Պետրոսյանը երբ պետք է, կարող է բազե լինել...»
«Նոր ժամանակներ» կուսակցության նախագահ Արամ Կարապետյանը նշել էր, թե իշխանությունն իր համար որոշում է կայացրել, որ ընդդիմության մեջ կան «աղավնիներ» և «բազեներ» ու ընդգծել, թե ինքն իրեն դասում է բազեների, իսկ Լևոն Տեր–Պետրոսյանին՝ աղավնիների շարքին։
Մեկնաբանելով այդ հայտարարությունը՝ ՀԱԿ համակարգող Լևոն Զուրաբյանն ասել է.
Ինձ թվում է՝ մի քիչ ինքնագովազդման խնդիր է այդտեղ դրված եղել։ Ես ընդհանրապես նման արհեստական բաժանում չէի կիրառի քաղաքական գործիչների, հատկապես Լևոն Տեր–Պետրոսյանի պարագայում, ով ապացուցել է, որ վճռական պահերին, պատերազմական գործողություններում, բախտորոշ պահերին կարող է ամենավճռական և արմատական քայլերն անել ու ծնկի բերել հակառակորդին, բայց նաև ապացուցել է, որ կարող է լինել շատ ճկուն և հակված քաղաքական կոմպրոմիսների։
Նա նաև ընդգծել է, թե Լևոն Տեր–Պետրոսյանի քաղաքական բնավորությունը շատ ավելի հարուստ է, և երբ պետք է, նա կարող է բազե լինել, երբ պետք է, կարող է լինել նաև աղավնի։

Левон Тер-Петросян может быть как "ястребом", так и "голубем" - Левон Зурабян
Как уже сообщалось, председатель партии «Новые времена» Арам Карапетян заявил «7or», что власти приняли для себя решение, по которому, представители оппозиции делятся на «голубей» и «ястребов», и пытаются нейтрализовать последних, чтобы это крыло не было настолько сильным. Что касается лидера АНК, то, по мнению Карапетяна «Левон Тер-Петросян больше относится к лагерю "голубей».
Комментируя это заявление, координатор АНК Левон Зурабян отметил:
«Мне кажется, здесь стояла задача некоторой саморекламы. Я вообще не применил бы такого рода искусственную классификацию в отношении политических деятелей, особенно, в отношении Левона Тер-Петросяна, доказавшего не только то, что в роковые моменты, а именно в военных действиях, он может предпринять самые решительные и кардинальные меры и склонить врага на колени, но и то, что он может быть очень гибким и приверженным к политическим компромиссам».
По словам Зурабяна, политическая натура Левона Тер-Петросяна гораздо богаче и, когда нужно, он может быть как "ястребом", так и "голубем".