Վարորդների ակցիան վախեցրել է իշխանություններին. «Իրավունք»
«Ըստ մեր արժանահավատ աղբյուրի` երթուղային տաքսիների վարորդների երեկ տեղի ունեցած բողոքի ակցիան լուրջ մտավախություններ է առաջ բերել իշխանական վերնախավում: Նախ`սպասվող պայթյունի մասին ավելի վաղ տեղեկությունենր կային, սակայն, չնայած այն կանխելու փորձերին, չի ստացվել:
Իսկ ահա ակցիայի ժամանակ վերնախավը հայտնվել է անելանելի վիճակում: Ուժային մեթոդով արտակարգ իրավիճակի պայմաններում իրականացվող ակցիան «ցրելը» կդառնար հաց պահանջող քաղաքացիների վրա ոստիկանություն հանել, որն աշխարհի մասշտաբով էր խայտառակություն դառնալու:
Անտարբեր ձևանալով` ակցիան թույլ տալն էլ այլ վտանգ ունի. սա ճանապարհ է բացում, որ բազում այլ բողոքավորներ ևս դիմեն նման քայլի: Սակայն մտածել և որոշել են, որ երկրորդ տարբերակը չարյաց փոքրագույնն է: Սակայն անգամ սրանով հարցը չի լուծվել: Վարորդներին հանդարտեցնելու համար նրանց պետք է հատուկ՝ ոլորտային ֆինանսական օգնություն հատկացնել: Բայց այս դեպքում էլ, մյուս ոլորտների սոված մնացած աշխատողները ոտքի կելնեն, թե՝ մենք վարորդներից ինչով ենք պակաս:
Մյուս տարբերակը տրասնպորտի գործունեությունը թույլատրելն է: Բայց այս դեպքում` էլ ի՞նչ արտակարգ դրություն. ամեն ինչ կվերածվի շատ ավելի տեսանելի խեղկատակության: Առավել ևս, որ վերևներում ունեն այն համոզմունքը, որ մյուս ոլորտները ևս կպահանջեն՝ թույլ տալ աշխատել:
Կարճ ասած՝ երկար-բարակ քննարկել են և հասել այն եզրակացության, որ լուծում պարզապես չկա՝ ամեն մի քայլ իշխանության դեմ է աշխատելու: Իսկ լուծում ստիպված են գտնել, քանի որ, ըստ աղբյուրի, վերևներում ունեն հստակ տեղեկություններ, որ մի շարք այլ ոլորտների սոված մնացած աշխատողներ ևս ծայրահեղ լարված են, և այսօր-վաղը նրանք էլ են դուրս գալու բողոքի»,-գրում է թերթը:

Акция протеста водителей маршруток напугала власти Армении – «Иравунк»
Вчерашняя акция протеста водителей маршруток вызвала серьезную обеспокоенность у правящей элиты. Об этом пишет газета «Иравунк», развивая тему.
«Во-первых, сведения о «взрыве» были и ранее, но, несмотря на попытки их предотвратить, ничего не получилось. И во время акции элита оказалась в безвыходном положении. «Разгон» акции силовым методом в условиях чрезвычайного положения станет «выведением» Полиции против граждан, требующих хлеба, а это – позор в мировом масштабе.
Ну а равнодушное отношение к акциям таит иную опасность: это открывает путь к тому, чтобы и иные недовольные пошли на подобный шаг. Но все было взвешено и решено, что второй вариант – наименьшее из зол. Но и этим вопрос не решился. Чтобы успокоить водителей, данному сектору нужно выделить финансовую помощь. Правда, в этом случае на борьбу поднимутся представители и других сфер, оставшиеся голодными, которые, бесспорно, заявят: а чем мы хуже водителей?
Другой вариант – разрешить работу транспорта. Но тогда о каком ЧП может идти речь? Все превратится в гораздо более заметную буффонаду. Тем более что в верхах уверены в том, что и другие сферы потребуют разрешения на работу.
Короче говоря, все обсудили и пришли к заключению о том, что решения всему этому просто нет: любой шаг будет работать против власти. Но они вынуждены найти решение, потому что, согласно источнику, в верхах есть четкие сведения о том, что оставшиеся голодными работники иных сфер крайне недовольны, и, рано или поздно, они также начнут протестовать», – отмечает издание.