Ռոբերտ Քոչարյանին ազատելու որոշումից հետո Փաշինյանը կոչ էր արել արգելափակել դատարանները. Amnesty International
Amnesty International իրավապաշտպան կազմակերպությունը հրապարակել է «2019 թվականին Մարդու իրավունքներն Արեւելյան Եվրոպայում եւ Կենտրոնական Ասիայում» զեկույցը: Զեկույցում նշվում է, որ 2019 թվականին աճել է սպառնալիքների թիվը: Այնպիսի երկրներում, ինչպիսիք են Մոլդովան եւ Հայաստանը, դատական համակարգերն իրենց վրա զգացել են քաղաքական ճնշումը:
Հայաստանի մասով զեկույցում ասվում է, որ դատական իշխանությունների վրա գործադիր իշխանության հնարավոր ճնշման անհանգստության ֆոնին տեղի են ունեցել բարձրաստիճան պետական անձանց ձերբակալություններ եւ քրեական հետապնդումներ:
2019 թվականի հունիսի 25-ին երրորդ անգամ ձերբակալվեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը՝ կապված «սահմանադրական կարգը տապալելու» եւ կաշառք ստանալու վերաբերյալ 2018 թվականին նրան առաջադրված մեղադրանքների հետ: Ըստ դատախազության վարկածի՝ նախկին նախագահը պատասխանատու է 2008-ի մարտին տեղի ունեցած բողոքի ցույցերը բռնությամբ ցրելու համար, որի ժամանակ զոհվեց 10 մարդ:
Ռոբերտ Քոչարյանը հերքել է մեղադրանքները՝ որպես անհիմն եւ քաղաքական դրդապատճառներով պայմանավորված, եւ մեղադրել է կառավարությանը դատական համակարգի վրա ճնշում գործադրելու մեջ: Երբ 2019 թվականի մայիսին դատարանը գրավի դիմաց ազատ էր արձակել Ռոբերտ Քոչարյանին, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պահանջել էր անցկացնել դատական համակարգի համակողմանի բարեփոխումներ՝ հրապարակավ քննադատելով դատավորներին այդ որոշման համար, եւ կոչ արել կողմնակիցներին արգելափակել դատարանների շենքերը:
2008 թվականի մարտին հանրահավաքը բռնի ուժով ցրելու, ինչպես նաեւ իշխանությունը չարաշահելու այլ ենթադրյալ դեպքերի կապակցությամբ մեղադրանքներ են առաջադրվել նաեւ այլ պետական բարձրաստիճան պաշտոնյաներին: Տարեվերջի դրությամբ դատավարությունը դեռեւս չի ավարտվել:

Пашинян призвал сторонников блокировать здания судов за решение об освобождении Роберта Кочаряна – «Amnesty International»
Правозащитная организация «Amnesty International» опубликовала доклад «Права человека в Восточной Европе и Центральной Азии в 2019 году». В докладе отмечается, что в 2019 году выросло число угроз, подрывающих международную систему защиты прав человека. Гарантии защиты прав размывались, а структуры, от которых было принято ожидать поддержки, в том числе международные и региональные организации, настаивавшие на соблюдении прав человека, всё чаще проявляли слабость. В таких разных странах, как Молдова и Армения, судебные системы испытывали на себе политическое давление.
По части Армении в докладе отмечается, что на фоне обеспокоенности возможным давлением исполнительной власти на судебную происходили аресты и уголовное преследование бывших высокопоставленных государственных должностных лиц, обвиняемых в злоупотреблении властью.
25 июня 2019 года в третий раз был арестован бывший президент Роберт Кочарян – в связи с предъявленными ему в 2018 году обвинениями в «свержении Конституционного строя» и получении взятки. По версии прокуратуры, бывший президент ответственен за силовой разгон протестов, проходивших в марте 2008 года. Тогда при разгоне участников акции против предполагаемых нарушений на выборах, о которых заявляла тогдашняя оппозиция, погибли 10 человек.
Роберт Кочарян отверг обвинения как безосновательные и политически мотивированные и обвинил правительство в неправомерном давлении на судебную систему. Когда в мае 2019 года суд освободил Роберта Кочаряна под залог, премьер-министр Никол Пашинян потребовал провести всестороннюю реформу судебной системы, публично раскритиковал судей за это решение об освобождении и призвал сторонников блокировать здания судов.
В связи с силовым разгоном демонстрации в марте 2008 года, а также другими предполагаемыми случаями злоупотребления властью, обвинения предъявлены и другим высокопоставленным государственным должностным лицам. По состоянию на конец года разбирательство ещё не закончилось.