Պոպուլիզմի գնի և ճգնաժամը նվազագույն կորուստներով հաղթահարելու ճանապարհի մասին
Կորոնավիրուսային համաճարակը հատկապես հարվածում է պոպուլիստ իշխանություն ունեցող պետություններին ու այդ պոպուլիստներին իշխանության բերած ժողովուրդներին։ Վերջիններս վճարում են իրենց առողջությամբ կամ կյանքով։
Պոպուլիզմն ազգություն չի ճանաչում։ Բոլոր տեղերում էլ պոպուլիստները ձեռքերը վեր են բարձրացրել կորոնավիրուսի առաջ։
Հակաէլիտիստական լոզունգներով իշխանության եկած պոպուլիստները ցույց են տալիս իրենց անարդյունավետությունը համաճարակի դեմ պայքարի գործում։ Դա ապացուցված է թվերով։
Ըստ https://www.worldometers.info/coronavirus/–ի տվյալների՝ աշխարհում կորոնավիրուսով վարակվածների և մահացածների թվով առաջին տասնյակում ճնշող մեծամասնություն են կազմում այն երկրները, որտեղ իշխում են պոպուլիստական կարգախոսներով իշխանության հասած և պոպուլիստական ոճով կառավարող առաջնորդները։
Ժողովրդի անունից խոսող և իրենք իրենց ժողովրդի հետ նույնացնող պետության ղեկավարները նույն այդ ժողովրդին շատ ծանր փորձության են ենթարկել կորոնավիրուսային պատերազմի ժամանակ։
Հիվանդների ու մահերի դեպքերով բացարձակ և հարաբերական թվերով առաջատարների մեջ են ԱՄՆ–ը, Իսպանիան, Իտալիան, Ֆրանսիան, Անգլիան, Թուրքիան։
Հակաէլիտիստ Թրամփը, գրեթե տրոցկիստական հայացքներով աչքի ընկնող Իսպանիայի կառավարությունը, Իտալիայի պոպուլիստ վարչապետը, Մակրոնը, Բրեքսիթի ջատագով Ջոնսոնը և ժողովրդի անունից ավտորիտար իշխանություն հաստատած Էրդողանը ամենավատ ցուցանիշներն ունեն։
Հայաստանի պոպուլիստ իշխանությունը նույնպես ապաշնորհ ու անարդյունավետ է գործում համաճարակի դեմ պայքարում։
ԵԱՏՄ տարածքում մենք առաջատարն ենք 1 միլիոն բնակչին ընկնող մահացածների թվով։ Այս պահի դրությամբ այն 9 է։ Իսկ 1 միլիոնի հաշվարկով վարակվածների թվով մենք հետ ենք միայն Բելառուսից, քանզի Լուկաշենկոն որդեգրել է «Կորոնավիրուսը սովորական գրիպի պես բան է» քաղաքականությունը։ Մեր տնաբույծ պոպուլիստի՝ մարտի սկզբների պահվածքի պես։
Հայաստանն իր թվերով ոչ շահեկանորեն է աչքի ընկնում հարևան Վրաստանի ու Ադրբեջանի համեմատ։ Ե՛վ վարակվածների բացարձակ թվով, և՛ 1 միլիոնի հաշվարկով վարակվածների թվով, և՛ մահացածների ընդհանուր թվով, և՛ 1 միլիոնի հաշվարկով մահերի քանակով Հայաստանը վատ իմաստով գերազանցում է Վրաստանին ու Ադրբեջանին։ Դա այն դեպքում, երբ մենք ավելի քիչ բնակչություն ունենք, զբոսաշրջիկների քանակով զիջում ենք երկուսին էլ, սահմանների առումով ավելի փակ ենք։
Պատճառն այն է, որ ժողովրդի անունից հանդես եկող պոպուլիստական մեր իշխանությունն անկարող է արդյունավետ կառավարել ճգնաժամի պայմաններում։
Փաշինյանական իշխանությունն անարդյունավետ էր մինչև համավարակային ճգնաժամը։ Առավելևս անարդյունավետ է կորոնավիրուսի տարածման պայմաններում։ Ավելին՝ պոպուլիստական այս իշխանությունը պատճառ դարձավ համաճարակի տարածման՝ որդեգրելով «Կորոնավիրուսն ում շունն է» տխրահռչակ կարգախոսը և հավաքելով զանգվածներ՝ «այո»–ի քարոզչության նպատակով։
Արտակարգ դրության պայմաններում ՀՀ իշխանությունը փոխարենը մոբիլիզացնի հանրային ռեսուրսները, վերացնի բաժանարար գծերն ու բոլոր ջանքերն ուղղի ճգնաժամի հաղթահարմանը, անում է ճիշտ հակառակը։ Իսկ դա նշանակում է, որ մեր ժողովուրդը շատ ծանր գին է վճարելու պոպուլիզմի դիմաց։
Ստեղծված իրավիճակում լուծումը հակաճգնաժամային կառավարմանն անցնելն է՝ Ազգային համաձայնության նոր կառավարության ձևավորման և հակաճգնաժամային համապարփակ ծրագրի կյանքի կոչման միջոցով։ Այլ ելք չկա։

О цене популизма и пути преодоления кризиса с минимальными потерями
Коронавирусная эпидемия в особенности бьет по обладающим популистскими властями государствам и по приведшим этих популистов к власти народам. Последние расплачиваются своим здоровьем или жизнью.
Популизм не признает национальности. Во всех странах популисты выкинули перед коронавирусом белый флаг.
Пришедшие к власти с антиэлитарными лозунгами популисты демонстрируют свою неэффективность в деле борьбы с эпидемией. Это доказано цифрами.
Согласно данным https://www.worldometers.info/coronavirus/, подавляющее большинство первой десятки стран с наибольшим количеством заразившихся и погибших от коронавируса составляют те, в которых правят лидеры, пришедшие к власти с популистскими лозунгами и правящие в популистском стиле.
Руководители государств, говорящие от имени народа и отождествляющие себя с народом, подвергли эти народы в ходе коронавирусной войны большому испытанию.
Среди лидеров по абсолютным и относительным показателям находятся США, Испания, Италия, Франция, Англия, Турция.
Антиэлитист Трамп, отличающееся практически троцкистскими взглядами правительство Испании, популист-премьер Италии, Макрон, апологет «Брексита» Джонсон и утвердивший от имени народа авторитарную власть Эрдоган имеют наихудшие результаты.
Популистская власть Армении тоже бездарна и неэффективна в борьбе с эпидемией.
На пространстве ЕАЭС мы лидируем по количеству смертей на 1 млн населения. На данный момент он равен 9. А по количеству заразившихся на 1 млн населения мы отстаем лишь от Беларуси, так как Лукашенко вооружился политикой «Коронавирус сродни обычному гриппу». Подобно нашему доморощенному популисту образца начала марта.
По своим показателям Армения невыгодно отличается также от соседних Грузии и Азербайджана. Армения лидирует и по абсолютному числу заразившихся, и по количеству заразившихся в расчете на 1 млн населения, и по общему числу скончавшихся, и по количеству смертей в расчете на 1 млн населения. И это в условиях, когда у нас меньше населения, мы уступаем обеим странам по количеству туристов и более закрыты в плане границ.
Причина в том, что выступающая от имени народа наша популистская власть неспособна эффективно управлять в условиях кризиса.
Пашиняновская власть была неэффективна еще до пандемического кризиса. И она тем более неэффективна в условиях распространения коронавируса. Более того, эта популистская власть стала причиной распространения эпидемии, взяв на вооружение печально известный лозунг «Да чей он пес, этот коронавирус» и организовав массовые собрания в целях пропаганды «да».
В условиях чрезвычайного положения власти РА, вместо мобилизации общественных ресурсов, устранения разделительных линий и направления всех усилий на преодоление кризиса, заняты прямо противоположным. А это означает, что наш народ заплатит за популизм очень высокую цену.
Решением в сложившейся ситуации является переход к антикризисному управлению посредством формирования нового правительства Национального согласия и реализации всеобъемлющей антикризисной программы. Другого выхода попросту нет.