4․ արտաքին քաղաքական ճգնաժամ (հատկապես հայ–ռուսական ուղղությամբ),
Սրանք այն հիմնական կետերն են, որոնց ուղղությամբ լրջագույն աշխատանք պետք է իրականացնել, քանզի ավերակների առաջ ենք կանգնած։
Պարզ է, որ գործող իշխանությունից որակյալ կառավարում և դրական արդյունքներ ակնկալել այլևս հնարավոր չէ։ Նրանց բոլոր լիմիտները սպառված են։
Վարչապետն ինքն իրեն զրկեց արտակարգ դրության պայմաններում կառավարման ձևն ու բովանդակությունը փոխելու վերջին շանսից։ Նա լրացուցիչ՝ շատ լուրջ ճգնաժամի աղբյուր է դարձել։ Իսկ դա շատ թանկ է նստում Հայաստանի ու Արցախի վրա։
Մենք առնվազն մինչև 2022 թվականը ճգնաժամային իրավիճակում ենք գտնվելու կորոնավիրուսային ու սոցիալ–տնտեսական առումներով։ Իսկ դա հանրագումարում անվտանգային հետևանքների է բերելու։
Հիմա այնպիսի վիճակ է, որ ամեն մի օրը տարվա գին ունի։ Եթե այսօր չես լուծում խնդիրը, ապա վաղը ստանում ես դրա բազմապատիկը և հայտնվում է՛լ ավելի ծանր վիճակում։ Այդտեղից բխում է, որ պետք է ունենալ հակաճգնաժամային ռազմավարություն, գործողությունների ճանապարհային քարտեզ և կոմպետենտ կառավարություն։ Կառավարություն, որտեղ պետք է ներգրավել և՛ այսօրվա իշխանության մեջ առկա առողջ շրջանակներին, և՛ պետական կառավարման համակարգից դուրս գտնվող կարող ուժերին։ Ընդ որում՝ գոնե այս փուլում մարդկանց սորտավորում չի կարելի իրականացնել։ Բաժանարար գծերն անհրաժեշտ է փոխարինել համախմբման բանաձևերով։
Երբ տանը հրդեհ է, պատերի գույնի մասին խոսակցություններն անմեղսունակության վկայություն են։ Եկեք հրդեհը միասնաբար մարենք, հետո ինտերիերի մասին կմտածենք։

4 внешнеполитический кризис (в особенности в армяно-российском направлении),
Это те основные пункты, в направлении которых нужно провести серьезнейшую работу, так как мы стоим перед руинами.
Понятно, что ожидать от действующей власти качественного управления и положительных результатов впредь невозможно. Все их лимиты исчерпаны.
Премьер лишил самого себя последнего шанса изменить в условиях чрезвычайного положения форму и содержание управления. Он стал источником дополнительного, очень серьезного кризиса. А это очень дорого обходится Армении и Арцаху.
Как минимум до 2022 года мы будем находиться в кризисном состоянии в коронавирусном и социально-экономическом отношении. А это приведет в своей сумме к проблемам в плане безопасности.
Сейчас такая ситуация, когда каждый день имеет цену года. Если не решить проблему сегодня, то завтра получишь ее приумноженный вариант и окажешься в еще более худшем состоянии. Из этого следует, что нужно иметь антикризисную стратегию, дорожную карту действий и компетентное правительство. Правительство, в которое нужно привлечь как здоровую часть сегодняшней власти, так и действенные силы, находящиеся вне системы государственного управления. Причем, хотя бы на данном этапе, сортировать людей непозволительно. Разделительные линии нужно заменить формулами консолидации.
Когда в доме пожар, разговоры о цвете стен являются свидетельством невменяемости. Давайте вместе потушим пожар, а затем подумаем об интерьере.