Նիկոլ Փաշինյանը ստում է ու չի կարմրում։ Դա մարդու տեսակ է։
Անդրադառնալով կորոնավիրուսային համաճարակի դեմ պայքարին՝ Փաշինյանը նշել է, որ իրենք շատ արդյունավետ են աշխատում, և որ Հայաստանն անգամներով ավելի լավ ցուցանիշներ ունի այս հարցում, քան աշխարհի ամենազարգացած երկրները։
Փաշինյանի ասածը լկտի սուտ է։ Փաստն այն է, որ մեր երկրի կորոնավիրուսային վիճակագրությունն աշխարհում ամենավատերից է՝ հաշվի առնելով մեր բնակչության քանակը, մահերի ցուցանիշները, վարակվածների քանակն ու աճի տեմպը։
Մեր ցուցանիշները վատն են նախկին ԽՍՀՄ երկրների համեմատ։ Շատ առումներով վատն են մեր բոլոր հարևան պետությունների համեմատ։ Անհամեմատ ու անգամներով վատն են Վրաստանից, Ադրբեջանից։
Խոսենք թվերով։
Երբ գրվում էին այս տողերը, Հայաստանում կորոնավիրուսով վարակված էր 14103 մարդ։ 1 միլիոն բնակչին ընկնող վարակվածների ցուցանիշով սա աշխարհում 19–րդն է (այն դեպքում, երբ բնակչության քանակով մենք աշխարհի 135–րդ պետությունն ենք)։ Այդ ցուցանիշով մենք առաջ ենք անցել կորոնավիրուսային մղձավանջով անցած Իտալիայից և մղձավանջում հայտնված Անգլիայից։ Իտալիայում այդ թիվը 3899 է, Անգլիայում՝ 4275, իսկ Հայաստանում՝ 4760։
1 միլիոն բնակչի հաշվարկով վարակվածների թվով մենք հետ ենք թողել Շվեդիային, որն աշխարհի այն եզակի երկրներից է, որ գրեթե զրոյական սահմանափակումների է գնացել և արտակարգ դրություն չի մտցրել։
Մենք այս ցուցանիշով նախկին ԽՍՀՄ երկրներից համեմատաբար լավ վիճակում ենք միայն Բելառուսից, որտեղ Լուկաշենկոն հավատարիմ մնաց «կորոնավիրուսն ում շունն է» կարգախոսին, համարեց այն սեզոնային գրիպ ու ոչ մի սահմանափակում չմտցրեց։ Իսկ մենք արդեն ամիսներ շարունակ արտակարգ դրության մեջ ենք («կորոնավիրուսն ում շուն ա» հայտարարելուց հետո, իհարկե), բայց թվերն աճում են։
Ինչ վերաբերում է մեր հարևաններին, ապա 1 միլիոն բնակչի հաշվարկով Իրանում վարակված է 2120 մարդ, Թուրքիայում՝ 2053, Ադրբեջանում՝ 842, Վրաստանում՝ 207։ Սա նշանակում է, որ Իրանից ու Թուրքիայից մենք ավելի քան 2 անգամ վատ ցուցանիշ ունենք, Ադրբեջանից՝ 5,6 անգամ, իսկ Վրաստանից՝ մոտ 23 անգամ։
Գանք մահերի թվերին։
Աշխարհում կորոնավիրուսից մահացության միջին թիվը 1 միլիոն բնակչի հաշվարկով 53,8 է։ Հայաստանում այդ թիվը 77 է։ Այսինքն՝ Հայաստանի կառավարությունն աշխարհի մասշտաբով վատ աշխատողներից է համարվում, քանզի միջինից բարձր է մեր մահացության ցուցանիշը։
Եթե համեմատվենք Հայաստանի հետ համադրելի հարևաններ Վրաստանի ու Ադրբեջանի հետ, ապա պատկերը շատ ավելի տխուր կլինի։
Հայաստանում կորոնավիրուսից մահվան երկու ցուցակ է հրապարակվում։ Մենք կդիտարկենք այն թիվը, որը փաշինյանենք ներկայացնում են որպես կորոնավիրուսի ուղղակի հետևանք (թեև ԱՀԿ–ն արգելել է մահերի ցուցակի վարման նման մեթոդաբանությունը)։ Ըստ այդմ՝ Հայաստանում կորոնավիրուսից մահացել է 227 մարդ։ Վրաստանում մահացել է 13 հոգի, Ադրբեջանում՝ 102։ Եվ դա այն դեպքում, երբ Վրաստանն ու Ադրբեջանը մեզանից ավելի շատ բնակչություն ունեն, ավելի բաց են սահմաններով, ավելի շատ զբոսաշրջիկ ունեն։
Մենք ամոթից գետինը պետք է մտնենք, որ այսպիսի կառավարություն ենք ձևավորել և այսպիսի խայտառակ ցուցանիշներով ենք աչքի ընկնում աշխարհում ու տարածաշրջանում։
Կառավարությունն էլ ամոթից պետք է գլուխը կախեր ու փորձեր ելքեր գտնել՝ առաց ճղճղոցների ու թշնամանքի բացիլի տարածման, բայց դե ․․․
Մենք արդեն վերածվել ենք կորոնավիրուսային սև ցուցակի մեջ ընկած երկրի։ Մի երկրի, որտեղ մուտքն այլ երկրներից կարող են չթողնել իրենց քաղաքացիներին և որտեղից կարող են իրենց երկիր չթողնել ՀՀ քաղաքացիներին։
ՀՀ կառավարության անարդյունավետ գործունեության վկայություններից է նաև այն, որ ամբողջ աշխարհը հրաժեշտ է տալիս արտակարգ ռեժիմներին, իսկ մեզ մոտ այն դեռ կա ու մի բան էլ շարունակվելու է։
Շատերը քաղում են իրենց կառավարությունների վարած քաղաքականության դրական պտուղներն ու արդեն բացվում են, իսկ մենք դեռ փակ ենք ու ծայրը չի երևում։
Շատերը հասել են վարակվածների թվաքանակի գագաթին ու սկսել են իջնել, իսկ մենք դեռ մագլցում ենք կորոնավիրուսային սարն ի վեր։
Ու այսքանից հետո Նիկոլ Փաշինյանը համարձակվում է խոսել արդյունավետ կառավարումից ու փողոցային բառապաշարով հոխորտում է իր ընդդիմախոսների դեմ։
Ասում են՝ պատերազմ է (օգտվում են իրենց քաղաքական հոր «պասից») և պատերազմի ժամանակ դավաճանություն է հրամանատարների փոփոխություն պահանջելը։
Իսկ ի՞նչ անուն դնես այն հրամանատարներին, որոնք թշնամու մուտքը չնկատեցին կամ չնկատելու տվեցին ու մարդկանց անզեն տարան կրակի բերան՝ հանուն սեփական իշխանության ապօրինի ընդլայնման։
Այն ո՞վ էր «այո»–ի օգտին բազմամարդ հավաքներ կազմակերպում կորոնավիրուսով վարակվածի առաջին դեպքի հայտնաբերմանը հաջորդած երկու շաբաթների ընթացքում։ Սրան ռազմական տրիբունալ հասնո՞ւմ է, թե՞ ոչ։
Ի՞նչ անուն դնես այն հրամանատարներին, որոնք դասալիքի պես թռան, հենց որ իմացան թշնամին մտել է մեր տարածք։
Ի՞նչ անուն դնես այն հրամանատարներին, որոնք թշնամուն թողած ներքին պատերազմ են մղում՝ պառակտելով հայ ժողովրդին ու ատելության քարոզ տանելով։
Ի՞նչ անես այն հրամանատարների հետ, որոնք կոմպետենտ չեն, հանրության ռեսուրսը թշնամու դեմ կոնսոլիդացնելու ցանկություն ու կարողություն չունեն։
Եվ վերջապես, ի՞նչ անել այն գերագույն գլխավոր հրամանատարի հետ, որն արդեն իսկ տանուլ է տվել անտեսանելի թշնամու դեմ պատերազմը։ Բնականաբար, պետք է փոխել նրան, որպեսզի հանկարծ տեսանելի թշնամու հետ կռվում պարտություն չկրես։
Հակաճգնաժամային կառավարության ձևավորումը մեր քաղաքական օրակարգի թիվ մեկ հարցն է դառնում։
Կորոնավիրուսային համաճարակը փորձաշրջան էր։ Պետության գերագույն գլխավոր հրամանատարի դերի փորձաշրջան։ Նիկոլ Փաշինյանը չանցավ այդ փորձաշրջանը։ Նա կտրվեց ստուգարքից։ Ու որպեսզի Հայաստանն ու Արցախը չկտրվեն քննությունից, մեզ նոր որակի իշխանություն է պետք՝ նոր որակի լիդերությամբ։

Никол Пашинян врет и не краснеет. Такой уж он человек.
Ложь у него в кармане. Он может достать ее в любой момент и швырнуть тебе в лицо. Нагло и демонстративно.
Обращаясь к борьбе с коронавирусной эпидемией, Пашинян отметил, что они работают очень эффективно и что Армения имеет в этом вопросе намного лучшие показатели, чем самые развитые страны мира.
Слова Пашиняна – наглая ложь. Факт в том, что коронавирусная статистика нашей страны одна из худших в мире, учитывая количество нашего населения, показатель смертности, число и темп прироста зараженных.
Наши показатели хуже, чем в других странах бывшего СССР. Во многих отношениях они хуже, чем у всех наших соседей. Несравнимо и в разы хуже, чем в Грузии и Азербайджане.
Обратимся к цифрам.
На момент написания этих строк в Армении было 14103 выявленных случая заражения коронавирусом. По показателю на 1 миллион населения мы находимся на 19 месте в мире (в условиях, когда по общему количеству населения наше государство находится на 135 месте). По этому показателю мы обошли прошедшую через коронавирусный ужас Италию и переживающую этот ужас Англию. В Италии этот показатель составляет 3899, в Англии4275, а в Армении4760.
По количеству зараженных в расчете на 1 млн населения мы оставили позади Швецию, являющуюся одной из тех редких стран, которые не ввели практически никаких ограничений и не объявили чрезвычайного положения.
По данному показателю среди стран бывшего СССР мы в относительно лучшем состоянии лишь в сравнении с Беларусью, в которой Лукашенко остался верен лозунгу «да чей он пес, этот коронавирус», посчитал это сезонным гриппом и не ввел каких-либо ограничений. А мы уже несколько месяцев находимся в чрезвычайном положении (конечно, после объявления «да чей он пес, этот коронавирус»), но цифры продолжают расти.
Что касается наших соседей, то в расчете на 1 млн населения в Иране заражены 2120 человек, в Турции – 2053, в Азербайджане – 842, в Грузии – 207. Это означает, что мы имеем в 2 раза худшие, чем в Иране и Турции, показатели. Наши цифры в 5,6 раз хуже, чем в Азербайджане, и в 23 раза – чем в Грузии.
Теперь о показателе смертности.
Среднемировой показатель смертности от коронавируса в расчете на 1 млн населения составляет 53,8. В Армении эта цифра составляет 77. То есть правительство Армении считается одним из плохо работающих по мировым меркам исполнительных органов, так как наш показатель смертности выше среднего.
Если сравнивать с сопоставимыми с Арменией соседями в лице Грузии и Азербайджана, то картина будет еще более печальной.
В Армении публикуются 2 списка смертей от коронавируса. Мы будем рассматривать ту цифру, которую пашиняновцы преподносят в качестве смертей, непосредственно обусловленных коронавирусом (хотя ВОЗ и запретила подобную методологию подсчета смертей от коронавируса). В соответствии с этой цифрой, в Армении от коронавируса умерли 227 человек. В Грузии – 13, в Азербайджане – 102. И это в условиях, когда Грузия и Азербайджан имеют большее, чем у нас, население, более открыты в плане границ и принимают намного больше туристов.
Мы должны провалиться сквозь землю от стыда за то, что сформировали подобное правительство и фиксируем такие позорные показатели в региональном и мировом масштабе.
Правительство тоже должно было сгорать от стыда и пытаться найти пути выхода – без лишних выкриков и распространения бациллы вражды, но…
Мы уже стали страной, оказавшейся в коронавирусном черном списке. Страной, в которую могут запретить въезжать своим гражданам и откуда могут запретить пребывать гражданам РА другие страны.
Одним из свидетельств неэффективной работы правительства РА является то, что весь мир отказывается от режима чрезвычайного положения, а он у нас еще сохраняется и продолжит оставаться.
Многие пожинают позитивные плоды политики своих правительств и уже открываются, но мы всё еще закрыты, а конца и края пока не просматривается.
Многие прошли пик количества заражений и начали спускаться, а мы всё еще поднимаемся в коронавирусную гору.
И после этого Никол Пашинян осмеливается говорить об эффективном управлении и в уличном лексиконе куражится перед своими оппонентами.
Говорят, что идет война (с подачи своего политического отца), и требование смены командиров в ходе войны сродни предательству.
А как охарактеризовать тех командиров, которые не заметили или не захотели замечать проникновения врага и безоружными повели людей под обстрел – во имя незаконного расширения своей власти?
Кто это там организовывал многолюдные собрания в пользу «да» на протяжении 2 недель после выявления первого случая заражения коронавирусом? Военный трибунал им светит или нет?
Как назвать тех командиров, которые сбежали, подобно дезертирам, узнав, что враг проник на их территорию?
Как назвать тех командиров, которые, оставив врага, ведут внутреннюю войну, раскалывая армянский народ и ведя пропаганду ненависти?
Как поступить с теми командирами, которые некомпетентны и не обладают желанием и способностью консолидировать общественный ресурс перед лицом врага?
Наконец, как поступить с тем верховным главнокомандующим, который уже проиграл войну с невидимым врагом? Естественно, его нужно сменить, чтобы вдруг не проиграть в войне с видимым врагом.
Формирование антикризисного правительства становится главным вопросом нашей политической повестки дня.
Коронавирусная эпидемия была испытательным периодом. В первую очередь для исполняющего роль верховного главнокомандующего государства. Никол Пашинян это испытание провалил. Он срезался с зачета. И дабы Армения и Арцах не срезались с экзамена, нам нужна качественно новая власть с лидерством нового качества.