Փաշինյանի իշխանությունն արդեն լեգիտիմ չէ. Անդրանիկ Թևանյան (տեսանյութ)
Հայաստանի Կառավարությունը ձախողել է հակահամաճարակային պայքարը և փաստացի Հայաստանին կանգրեցրել է հումանիտար աղետի առաջ: Այս մասին այսօր «Կորոնավիրուսային ճգնաժամը, դրա հումանիտար և սոցիալ-տնտեսական հետևանքները» խորագրով քննարկման ժամանակ ասաց քաղաքագետ Անդրանիկ Թևանյանը:
«Հաջորդ ճգնաժամը արտաքին քաղաքականն է, որը դրսևորվում է բոլոր խոշոր խաղացողների հետ կամ հարաբերությունների լարվածությունների աճով կամ այդ հարաբերությունների սառեցմամբ»,-ասաց նա:
Նա նշեց, որ կորոնավիրուսի ճգնաժամը անդրադարձավ նաև հայ-վրացական հարաբերությունների վրա, քանի որ նրա որակմամբ՝ Հայաստանի կողմից անփույթ հայտարարություններ հնչեցին, որն էլ Հայաստանին կանգնեցրել է արտաքին քաղաքական ճգնաժամի առաջ:
Քաղաքագետը հիշեցրեց վարչապետի այն խոսքը, թե կորոնավիրուսը հնարավորություն է: Նա վերլուծեց այդ միտքը՝ ասելով, որ վարչապետը նկատի է ունեցել, որ կորոնավիրուսը հնարավորություն է քաղաքական իշխանւթյունը երկարաձգելու և ամեն գնով աթոռը պահելու համար:
«Մենք տեսնում ենք, որ արտակարգ դրությունն ընդամենը գործիք է քաղաքական իշխանության ձեռքում` սեփական իշխանության պահպանման համար, և այս իրավիճակում տեսնում ենք, թե ինչպիսի հարձակումներ կան քաղաքական ընդդիմախոսների դեմ: Եթե խորհրդարանական մի ընդդիմության դեմ ֆիզիկական հարձակում տեղի ունեցավ՝ ԼՀԿ-ի մասով, ապա մյուս ամենամեծ խորհրդարանական ընդդիմության դեմ մենք տեսնում ենք քաղաքական հարձակման անթաքույց դրսևորումներ և օգտագործվում է նույն տխրահռչակ գլխավոր դատախազը»,-նշեց Թևանյանը:
Նա այս գործողությունները որակեց որպես իշխանության լեգիտիմության ճգնաժամ, և ըստ նրա` Նիկոլ Փաշինյանի իշխանությունը լեգիտիմ չէ և տապալվել է բոլոր ոլորտներում: «Իշխանությունն էլ է ընդունում, որ իր խոսքի ուժն այլևս այն չէ, իշխանությունը չի կարողանում այնպիսի որոշումներ կայացնել, որոնք չեն հանգեցնի մեր քաղաքացիների առողջության վնասմանը և կյանքի դադարեցմանը»:
Վերջինս նշեց, որ լուծումներ գտնելու համար ակնհայտ է, որ այս պայմաններում մեծ տուժող ոլորտ է տնտեսությունը, որը ցույց է տալիս, որ աղքատության խորացումն ակնհայտ է դառնում, և Կառավարության հակահաճարակային ծրագրերը չեն տվել իրենց արդյունքները: Ըստ նրա՝ այս իշխանությունը չի կարող ներքին ռեսուրսներով բարելավել տնտեսական ճգնաժամը, իսկ արտաքին օգնություն սպասել չի կարելի, քանի որ այս իշխանությանը ոչ ոք լուրջ չի վերաբերվում:

Власть Пашиняна впредь нелегитимна – Андраник Теванян (видео)
Армения лидирует в регионе по числу зараженных коронавирусом и погибших. Об этом заявил политолог Андраник Теванян на обсуждении, организованном институтом «Политэкономия».
Политолог констатировал, что в Армении показатель числа заболевших почти вдвое больше, чем в среднем в мире. В 20 раз больше, чем в Грузии. Правительство провалило противоэпидемиологические мероприятия и поставило страну перед катастрофой, подчеркнул политолог.
По его словам, другой кризис во внешней политике – отношения с партнерами либо испорчены, либо заморожены. Ухитрились внести напряженность даже в отношения с Грузией. Армения в блокаде, констатировал Теванян.
К этому добавляется внутриполитический кризис.
«Когда власти говорили, что коронавирус это возможность, видимо, имели в виду схемы для удержания власти. ЧП это для властей способ удержать власть», – отметил Андраник Теванян.
Он напомнил о действиях в отношении оппозиции – «Светлая Армения» подверглась физическому насилию, а в отношении «Процветающей Армении» неприкрытые политические нападки. Причем делается это руками генерального прокурора, его использовали и в 2018г., и теперь.
«Но самый большой кризис – это нелегитимные власти», – заявил политолог, добавив, что если даже признать законность выборов, ныне налицо кризис легитимности действий, власти сами признают, что не могут принимать решения для спасения жизней людей.
«Какие могут быть решения. На 17.2% ухудшились экономические показали. Грядет углубле6ние бедности, а антикризисная программа правительства не дала результата, да и не могла дать. Для этого нужна консолидация населения и серьезные инвестиции, как минимум вливания на 10% ВВП, чего власти не могут сделать, так как нет доверия ни внутри страны, ни вне. Выход – в Армении должна сформироваться компетентная команда. Власти этого сделать не могут. Потому заражения и смерти будут продолжаться», – констатировал политолог.