Ադրբեջանին քննադատում են ընդդիմադիրների ձերբակալելու համար
Ինչպես հաղորդում է «BBC»–ն, «Amnesty International» միջազգային ոչկառավարական կազմակերպության տվյալներով՝ Ադրբեջանում ձերբակալվել է  ընդդիմադիր 11 քաղաքական գործիչ, ովքեր պատրաստվում էին Բաքվում մասնակցել «Ցասման օրվա» շաբաթօրյա գործողությանը։
«Ադրբեջանի կառավարության կանխարգելող բռնաճնշումները, որոնք ուղղորդված էին բարեփոխումներ պահանջող մարդկանց դեմ, եղել են ծավալուն և անխիղճ»,– հայտարարել է  Եվրոպայի և Միջին Ասիայի «Amnesty International» ծրագրի տնօրենի տեղակալ Ջոն Դոլհուիսենը։
Հինգշաբթի Բաքվի քաղաքապետարանը մերժել էր քաղաքի կենտրոնական շրջաններում հանրահավաք անցկացնելու ադրբեջանական ընդդիմության խնդրանքը, սակայն կառավարության հակառակորդները, միևնույն է, մտադիր են ներկա լինել գործողությանը։

Азербайджан критикуют за аресты оппозиционеров
По данным международной неправительственной организации «Amnesty International», в Азербайджане арестованы 11 оппозиционных политиков, которые собирались принять участие в субботней акции «День гнева» в Баку, сообщает «BBC Russsian».
«Упреждающие репрессии азербайджанского правительства, направленные против тех, кто требует реформ, были масштабными и безжалостными», - заявил заместитель директора программ Европы и Средней Азии «Amnesty International» Джон Долхуисен.
Вчера мэрия Баку ответила отказом на просьбу азербайджанской оппозиции провести митинг в центральных районах города, но противники правительства все равно намерены прийти на акцию.