Ալժիրի երկու նախկին վարչապետներին 10-ական տարվա ազատազրկման են դատապարտել
Ալժիրի երկու նախկին վարչապետներ Ահմեդ Ույահյուին և Աբդելմալեկ Սելյալյին երկրի դատարանը 10 տարվա ազատազրկման է դատապարտել գործարարին ոչ իրավաչափ արտոնություններ տրամադրելու համար, Al Arabiya հեռուստաալիքին հղումով գրում է korrespondent.net-ը։
Նշվում է, որ դատապարտյալներից յուրաքանչյուրը պետք է նաև 4 հազար դոլարի չափով տուգանք վճարի։
Ընդ որում` նախկին վարչապետներն արդեն պատիժ կրում են. ավելի վաղ նրանք կոռուպցիայի համար դատապարտվել էին մինչև 12 տարվա ազատազրկման:
Հիշեցնենք, որ Ալժիրում 2019 թվականից սկսած, երբ զանգվածային բողոքի ցույցերի ֆոնին հրաժարական տվեց երկրի նախագահ Աբդել Ազիզ Բութեֆլիկան, շարունակվում է կոռուպցիայի դեմ լայնածավալ պայքարը: Այդ ընթացքում ձերբակալվել են տասնյակ պետական ծառայողներ, գործարարներ և օլիգարխներ:

В Алжире двум экс-премьерам дали по 10 лет тюрьмы
Двух бывших премьер-министров Алжира Ахмеда Уяхью и Абдельмалека Селляля суд страны приговорил к 10 годам лишения свободы за предоставление неправомерных привилегий бизнесмену. Об этом в среду, 15 июля, сообщил телеканал «Al Arabiya».
Отмечается, что каждый из осужденных чиновников также должен выплатить штраф в размере 500 тыс. алжирских динаров, или 4 тысячи долларов.
При этом экс-премьеры уже отбывают наказание – ранее их осудили до 12 лет тюрьмы за коррупцию.
Напомним, в Алжире с 2019 года, когда на фоне массовых протестов подал в отставку президент страны Абдель Азиз Бутефлика, продолжается масштабная борьба с коррупцией. За это время были арестованы десятки госслужащих, бизнесменов и олигархов.