ԱՄՆ սենատորներ Բոբ Մենենդեսը և Քորի Բուքերը կոչ են արել դադարեցնել Վաշինգտոնի ռազմական աջակցությունը Բաքվին
ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամներ, սենատորներ Բոբ Մենենդեսը և Քորի Բուքերը հանդես են եկել հայտարարությամբ, որտեղ դատապարտել են Ադրբեջանի հարձակումը Հայաստանի վրա:
Սենատորները խոր մտահոգություն են հայտնել Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին ուժի կիրառման առնչությամբ՝ շեշտելով, որ Ադրբեջանը Թուրքիայի աջակցությամբ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հովանու ներքո խաղաղ, բանակցային գործընթացի փոխարեն ընտրել է բռնության ճանապարհը: Այդ իսկ պատճառով սենատորները կոչ են արել դադարեցնել ռազմական գործողություններն ու անմիջապես վերսկսել խաղաղ բանակցությունները:
«Բաքվի վերջին գործողությունները միայն բազմապատկել են բռնությունը, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ և երկարաժամկետ լուծման հասնելուն ուղղված ջանքերին խոչընդոտել և ստիպել մեզ կրկին լուրջ հարցեր առաջ քաշել Ադրբեջանի կառավարությանն այժմ մեր կողմից դրամադրվող ռազմական օգնության ծավալների վերաբերյալ»,-ընդգծել են սենատորները:
Նրանք շեշտել են, որ ԱՄՆ-ի համանախագահությամբ ընթացող բանակցությունները տապալող ռեժիմին 120 միլիոն դոլարի ռազմական օգնություն տրամադրելն աբսուրդ է:
«Կոչ ենք անում Թրամփի վարչակարգին անմիջապես դադարեցնել այդ աջակցությունն ու լիարժեք հարգել Ազատության աջակցության ակտի 907-րդ ուղղումը»,-նշված է սենատորների տարածած համատեղ հայտարարության մեջ:

Американские сенаторы Боб Менендес и Кори Букер призвали прекратить военную помощь Вашингтона Азербайджану
Члены комитета по международным отношениям Сената США Боб Менендес и Кори Букер выступили с заявлением, в котором осудили нападение Азербайджана на Армению.
Сенаторы выразили глубокую обеспокоенность в связи с применением силы на границе Армении и Азербайджана, подчеркнув, что Азербайджан при содействии Турции, вместо мирного переговорного процесса под эгидой Минской группы ОБСЕ, выбрал путь насилия. Именно по этой причине сенаторы призвали прекратить военные действия и немедленно возобновить мирные переговоры.
«Последние действия Баку лишь умножили насилие, воспрепятствовали усилиям, направленным на достижение мирного и долгосрочного решения Нагорно-карабахского конфликта и заставили нас вновь выдвинуть серьезные вопросы по размерам военной помощи, предоставляемой нами сейчас правительству Азербайджана», – подчеркнули сенаторы.
Они подчеркнули, что предоставление военной помощи режиму, срывающему переговоры при сопредседательстве США – это абсурд.
«Призываем администрацию Трампа немедленно прекратить эту поддержку и выказать полноценное уважение поправке 907 Акта о свободе», – отмечается в совместном заявлении сенаторов.