«10 միլիոնանոց սփյուռքն այսօր զինվոր է՝ պատրաստ պաշտպանելու Հայաստանը Ադրբեջանի և Թուրքիայի ոտնձգություններից»․ Արա Աբրահամյանը հանդիպել է Մոսկվայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ (լուսանկար)
Ռուսաստանի Հայերի միության ղեկավար Արա Աբրահամյանը հուլիսի 28-ին հանդիպել է Մոսկվայի հարավ-արևելքի և Մերձմոսկվայի հարակից շրջանների (ք. Լյուբերցի, Ռեուտովո և այլն) հայ համայնքների հետ, որտեղ վերջերս մի խումբ ադրբեջանցիներ ագրեսիվ կերպով, կազմակերպված հարձակումներ էին իրականացրել տեղի հայ բնակիչներ վրա։
Հանդիպումը կայացել է Կապոտնյա շրջանում գտնվող «Սայաթ Նովա» ռեստորանային համալիրում, որի վրա ուրբաթ մի խումբ ադրբեջանցիներ փորձել են հարձակում գործել։
Հանդիպմանը մասնակցել են հայ համայնքի ավելի քան 250 ներկայացուցիչներ, ՌԴ նախագահի աշխատակազմի և Ռուսաստանի ազգությունների հարցերով դաշնային գործակալության ներկայացուցիչներ, Ռուսաստանի հայերի միության Կամչատկայի, Իվանովոյի, Տվերի մարզի տարածաշրջանային բաժանմունքների ղեկավարներ և այլք։
Արա Աբրահամյանը հանդիպման մասնակիցներին ներկայացրել է բախումների օրերին Ռուսաստանի հայերի միության կողմից ձեռնարկված քայլերը, որոնք եղել են պետական իշխանության մարմինների, իրավապահ մարմինների, հասարակական կազմակերպությունների, այդ թվում՝ ադրբեջանական սփյուռքի ղեկավարների հետ սերտ կապի շրջանակներում։
Աշխարհի 10 միլիոնանոց հայկական համայնքն այսօր զինվոր է՝ պատրաստ պաշտպանելու Հայաստանը Ադրբեջանի և Թուրքիայի ոտնձգություններից։
Ռուսաստանի իշխանությունները բոլորին ցույց են տվել, որ Ռուսաստանում գործում են ռուսական օրենքներ, և ո՛չ Բաքուն, ո՛չ էլ Ստամբուլը չեն կարող այստեղ թելադրել իրենց կանոնները։

Ара Абрамян: «Вся 10-миллионная армянская диаспора мира сегодня – солдаты, готовые защищать Армению от посягательств Азербайджана и Турции»
28 июля состоялась встреча президента САР Ара Абрамяна с армянской общественностью Юго-Востока Москвы и прилегающих районов Подмосковья (г.Люберцы, Реутово и др.), где недавно происходили стычки с азербайджанцами, нападавшими на армян организованными группами.
Местом встречи был выбран ресторанный комплекс «Саят Нова» в Капотне, на который в пятницу была совершена попытка нападения группой азербайджанцев.
Во встрече приняли участие около трёхсот членов армянской общины, представители Администрации президента РФ и Федерального агентства по делам национальностей России, руководители региональных отделений САР Камчатки, Иваново, Тверской области и др.
Ара Абрамян проинформировал присутствующих о тех шагах, которые с первых же дней противостояния предпринимались Союзом армян России в тесном контакте с органами государственной власти, правоохранителями, общественными организациями, в том числе и руководителями азербайджанской диаспоры.
Он призвал соотечественников не предпринимать необдуманных шагов, при этом быть сплоченными.
«Вся 10-миллионная армянская диаспора мира сегодня – солдаты, готовые защищать Армению от посягательств Азербайджана и Турции», – сказал он.
По словам главы САР, «то, что владельцы рынков и магазинов – выходцы из Азербайджана, сегодня пошли на попятную, говорит о том, что российская власть жестко всем показала, что в России действуют российские законы, и ни Баку, ни Стамбул не могут здесь диктовать свои правила».
Абрамян поблагодарил всех участников за присутствие на этой встрече и за сплоченность, проявленную ими в эти дни.
В рамках встречи состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам.
Источник – «Vesti.am»
На изображении может находиться: 8 человек, люди на сцене
На изображении может находиться: один или несколько человек, люди стоят, свадьба, на улице и в помещении