Մալիում հոսպիտալացրել են տապալված նախագահին
Մալիում սեպտեմբերի 1-ին մասնավոր կլինիկա են տեղափոխել երկրի տապալված նախագահ Իբրահիմ Բուբաքար Քեյթային: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է «Ասոշիեյթեդ պրես» գործականալությունը՝ վկայակոչելով աղբյուրների:
75-ամյա Քեյթայի վիճակի մասին տեղեկատվություն չկա, նշում Է գործակալությունը:
Նաեւ հայտնի չԷ, թե արդյոք ներկա հանգամանքներում նրան բուժման կտանեն արտասահման: Ավելի վաղ հաղորդվել Էր, որ խռովարարներն ազատ են արձակել իրենց կողմից տապալված նախագահին: Քեյթան տեղափոխվել Է մայրաքաղաք Բամակոյի արվարձանում գտնվող Սեբենիկորոյի նստավայր, որը պահպանվում Է խռովարարների կողմից:
Մալիում խռովությունն սկսվել Է օգոստոսի 18-ին մայրաքաղաք Բամակոյի մերձակայքում գտնվող ռազմաբազայում. խռովարարները հայտարարել են նախագահ Իբրահիմ Բուբաքար Քեյթային եւ վարչապետ Բուբա Սիսեին ձերբակալելու մասին:
Ավելի ուշ նախագահը հայտարարել Է պաշտոնաթողության եւ խորհրդարանն ու կառավարությունն արձակելու մասին: Զինվորականները երկրում քաղաքական վերափոխման կոչ են արել, որը տանելու Է համընդհանուր ընտրությունների:
Հեղաշրջման կազմակերպիչների՝ օգոստոսի 20-ին հրապարակված հայտարարության մեջ հաղորդվում Է, որ անցումային ժամանակաշրջանում Մալին կկառավարի հատուկ նշանակված նախագահը, որը կարող Է լինել ինչպես զինվորական, այնպես Էլ քաղաքացիական անձ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Мали госпитализировали свергнутого президента
Свергнутый президент Мали Ибрагим Бубакар Кейта был помещен во вторник в частную клинику. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает агентство «Ассошиэйтед Пресс» со ссылкой на источники.
Информация о состоянии 75-летнего Кейты отсутствует, отмечает агентство. Также неизвестно, будет ли он в текущих обстоятельствах вывезен на лечение за границу.
Ранее сообщалось, что мятежники освободили свергнутого ими президента. Кейта был доставлен в свою резиденцию в Себеникоро в пригороде столице Бамако, которая охраняется мятежниками.
Мятеж в Мали начался 18 августа на военной базе близ столицы Бамако. Мятежники заявили об аресте президента Ибрагима Бубакара Кейта и премьер-министра Бубу Сиссе. Позже президент объявил об отставке и роспуске парламента и правительства. Военные призвали к политической трансформации в стране, ведущей к всеобщим выборам. В опубликованном 20 августа заявлении организаторов переворота сообщается, что управлять Мали во время переходного периода будет специально назначенный президент, который может быть как военным, так и гражданским лицом.