Ալկոհոլային թունավորումից մահվան 3 նոր դեպք է արձանագրվել
Օգոստոսի 31-ից սեպտեմբերի 5-ն ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ-ում արձանագրվել է ալկոհոլային թունավորման 46 դեպք (մեթանոլ), որից 17-ը մահվան ելքով, 16 պացիենտ բուժօգնությունը ստանալուց հետո դուրս է գրվել։ Դեպքերից 29-ը արձանագրվել է Արմավիրի մարզում՝ 9 մահվան ելքով, 15-ը Երևանում՝ 7-ը մահվան ելքով, 2-ը Կոտայքի մարզում՝ 1 մահվան ելքով:
Այս պահին հանրապետության տարբեր բժշկական կենտրոններում ալկոհոլային թունավորումից բուժում է ստանում 13 պացիենտ։
Պացիենտների մոտ նկատվել են նյարդաբանական ախտանշաններ (սրտխառնոց, գիտակցության մթագնում, գլխապտույտ), կոմատոզ վիճակ, պացիենտներից 3-ի մոտ ի հայտ է եկել կուրություն։ Այս բոլոր նախանշանները բնորոշ են մեթանոլով թունավորմանը:
Նրանցից միայն 1-ի վիճակը բժիշկները գնահատում են բավարար, իսկ մնացածը շարունակում են մնալ ծանր և ծայրահեղ ծանր վիճակում։
Կապված վերջին օրերին հանրապետությունում արձանագրված ալկոհոլային թունավորման դեպքերի հետ, որի պատճառ է հանդիսացել ոչ գործարանային արտադրության ոգելից խմիչքի օգտագործումը, ՀՀ առողջապահության նախարարությունը հորդորում է զերծ մնալ նմանատիպ արտադրության, անհայտ ծագման, «տնական», խանութից գնված առանց մակնշման, դեղատնից գնված սպիրտի օգտագործումից:

Еще 3 человека скончались от алкогольного отравления – Минздрав РА
Еще 3 человека скончались от алкогольного отравления, сообщает в субботу пресс-служба Минздрава Армении.
Отмечается, что в период с 31 августа по 5 сентября в Армении было зарегистрировано 46 случаев отравления (метанол), из них 17 – с летальным исходом. 16 пациентов после получения медпомощи выписались из больницы.
Согласно данным Минздрава, из 46 случаев 29 зарегистрированы в Армавирском марзе (9 – с летальным исходом), 15 – в Ереване (7 – с летальным исходом), 2 – в Котайкском марзе (1 – с летальным исходом).
Сейчас в разных медучреждениях республики на лечении находятся 13 пациентов. У пациентов были зафиксированы такие симптомы, как тошнота, помутнение сознания, головокружение, коматозное состояние, трое потеряли зрение. Все эти симптомы характерны для отравления метанолом.
Лишь состояние одного из этих пациентов врачи оценивают как удовлетворительное. Остальные находятся в тяжелом или крайне тяжелом состоянии.
«В связи с зарегистрированными в последние дни в республике случаями отравления, причиной которого стало употребление алкоголя не заводского производства, министерство здравоохранения Армении призывает граждан воздержаться от употребления спирта неизвестного происхождения, "домашнего" производства, приобретения алкоголя без маркировки в магазинах или спирта, купленного в аптеке», – говорится в сообщении министерства, опубликованном в «Facebook».