Ադրբեջանը հրաժարվել է Ռուսաստանում կայանալիք «Կովկաս 2020» զորավարժություններին մասնակցելուց
Ադրբեջանը չի մասնակցի սեպտեմբերին Ռուսաստանում կայանալիք «Կովկաս 2020» զորավարժություններին: Այս մասին տեղեկացնում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը:
Ավելի վաղ Ռուսաստանի պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն տեղեկացրել էր, որ Շանհայի համագործակցության կազմակերպության, ԱՊՀ և ՀԱՊԿ երկրների պաշտպանության նախարարները պայմանավորվել են ընդլայնել ահաբեկչության դեմ պայքարի շրջանակներում իրականացվող համագործակցությունը: Սպասվում է, որ համատեղ առաջին զորավարժությունները կանցկացվեն «Կովկաս 2020»-ի շրջանակում: Թե ինչ ձևաչափով են դրանք անցկացվելու, դեռևս չի հստակեցվում:
«Ադրբեջանցի զինծառայողները չեն մասնակցի այս տարվա սեպտեմբերին Ռուսաստանում կայանալիք «Կովկաս 2020» զորավարժություններին: Վերը նշված զորավարժություններին ծրագրվում է ուղարկել երկու զինծառայող` որպես դիտորդ»,-տեղեկացրել է գործակալությանը Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունը:
Ավելի վաղ, կորոնավիրուսի ռիսկերից ելնելով, զորավարժություններին մասնակցությունից հրաժարվել էր Հնդկաստանը:
«Կովկաս 2020» հրամանատարաշտաբային զորավարժությունները կանցկացվեն սեպտեմբերին` Ռուսաստանի հարավում: Ավելի վաղ ծրագրվում էր, որ դրանց մասնակցություն կունենան մի քանի երկրների զորամիավորումներ, այդ թվում` Իրանից, Մյանմայից և Պակիստանից:

Азербайджан не будет участвовать в военных учениях «Кавказ-2020»
Азербайджан не будет участвовать в военных учениях «Кавказ-2020» в России в сентябре, сообщает РИА «Новости».
Ранее министр обороны России Сергей Шойгу сообщил, что министры обороны стран ШОС, СНГ и ОДКБ договорились расширять сотрудничество в борьбе с терроризмом. Как ожидается, первые совместные учения пройдут в рамках маневров «Кавказ-2020». В каком именно формате они пройдут, пока не уточняется.
«Азербайджанские военнослужащие не будут участвовать в учениях «Кавказ-2020», которые пройдут в России в сентябре этого года. На вышеуказанные учения планируется направить двух военнослужащих в качестве наблюдателей», – сообщили РИА «Новости» в пресс-службе минобороны Азербайджана.
Ранее министерство обороны Индии подтвердило отказ от участия в «Кавказ-2020». Причиной такого шага в военном ведомстве назвали пандемию коронавируса и трудности, вызванные ее последствиями, включая организацию логистики. Нью-Дели уже уведомило Москву о принятом решении, отметив, что Россия и Индия остаются близкими и привилегированными стратегическими партнерами.
Индийские Вооруженные силы планировали задействовать в маневрах 200 человек.
Командно-штабные учения «Кавказ-2020» пройдут на юге России в сентябре. Ранее планировалось, что в них примут участие группировки из нескольких стран, в том числе из Ирана, Мьянмы и Пакистана.