ԱՄՆ դեսպանատունն իր աշխատակիցներին և նրանց ընտանիքի անդամներին հանձնարարել է Երևանից դուրս չգնալ
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը, վկայակոչելով Լեռնային Ղարաբաղում շարունակվող ռազմական առճակատումը, իր քաղաքացիներին, որոնք ներկայումս անվտանգ վայրում են, խուսափել երկրում ուղևորություններից:
«ԱՄՆ դեսպանատունը դեսպանության աշխատակիցներին և նրանց ընտանիքի անդամներին հանձնարարել է չգնալ Երևանից դուրս: Նախկին անվտանգության նախազգուշացումներին համահունչ, Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունը նաև շարունակում է հորդորել ԱՄՆ քաղաքացիներին խուսափել Երևանից հարավ, Սևանա լճից արևելք և Դիլիջան ազգային պարկից հյուսիս գտնվող M4 և M16 մայրուղիներից դեպի արևելք մինչև Տավուշի մարզում գտնվող Վրաստանի սահման»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Դիվանագիտական առաքելությունը զգուշացնում է չմեկնել Լեռնային Ղարաբաղ:
Դեսպանատունը նաև հորդորում է ԱՄՆ քաղաքացիներին հետևել տեղական լուրերին:
«ԱՄՆ դեսպանատունը կշարունակի վերահսկել անվտանգային իրավիճակը և անհրաժեշտության դեպքում կտրամադրի լրացուցիչ տեղեկություններ»,-ասված է հայտարարության մեջ:
Դիվանագիտական առաքելությունը նաև կոչ է անում, մասնավորապես, խուսափել մարդկանց կուտակումներից և հանրահավաքներից, ինչպես նաև իրազեկել ընկերներին և ընտանիքներին իրենց անվտանգության մասին:

Посольство США в Армении предписало своим сотрудникам не выезжать из Еревана
Посольство США в Армении предписало своим сотрудникам и членам их семей не выезжать за пределы Еревана из-за боевых действий в Арцахе, говорится в заявлении на сайте дипмиссии.
«Военное противостояние в нагорно-карабахском регионе продолжается. Посольство призывает граждан США, которые в настоящее время находятся в безопасном месте, избегать несущественных поездок по стране. Посольство проинструктировало своих сотрудников и членов их семей не выезжать за пределы большого Еревана», – говорится в сообщении.
В дипмиссии также призвали американцев избегать поездок к югу от Еревана, к востоку от озера Севан и от автомагистралей M4 и M16, северу от Дилижанского национального парка до границы с Грузией в Тавушском марзе, не посещать Нагорный Карабах.
Гражданам США рекомендовано следить за местными новостями, избегать скоплений людей, демонстраций, сообщать друзьям и родственникам о своей безопасности, просмотреть планы индивидуальной безопасности, отказаться от несущественных загородных поездок.