Մարդկության դեմ հանցագործությունների համար Ադրբեջանին կանգնեցնել տրիբունալի առաջ. ստորագրահավաք
«Հայ մոր լացը. 1988թ. Սումգայիթի ցեղասպանությունը» գրքի հեղինակ Թոմաս Լեխ Բուչեքը Change.org կայքում ստորագրահավաք է սկսել, որով առաջարկում է մարդկության դեմ հանցագործությունների համար Ադրբեջանին կանգնեցնել միջազգային տրիբունալի առաջ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ստորագրահավաքին արդեն միացել է ավելի քան 3100 մարդ:
«Ամբողջ աշխարհի քաղաքացիների անունից խնդրում ենք ռազմական տրիբունալ սկսել 1988-2020 թվականներին Ադրբեջանի կողմից հայ ժողովրդի դեմ կատարված հանցագործությունների գործով: Խաղաղ բնակչության դեմ հանցագործությունները սկսվել են 1988 թվականին՝ Սումգայիթում։ Այնտեղ սպանվեց հայ քաղաքացիական բնակչությունը։ Դա Լեռնային Ղարաբաղի համար պատերազմի սկիզբն (հայկական հողեր 2800 տարվա ընթացքում, որտեղ բնիկ բնակչության 99 տոկոսը հայեր են) էր։ 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանը հարձակվել է խաղաղ գյուղերի վրա՝ սպանելով հայ բնակչությանը։ Հայաստանը ագրեսոր չի եղել։ Նա միայն պաշտպանվում է։ Մենք խնդրում ենք դատարանին պատասխանատվության ենթարկել մեղավորներին՝ հանուն խաղաղության ամբողջ աշխարհում»,-նշված է ստորագրահավաքի նկարագրության մեջ:

Привлечь Азербайджан к трибуналу по делу о преступлениях против человечества: сбор подписей
Автор книги «Плач армянской матери: сумгаитский геноцид 1988 г.» Томас Лех Бучек подал петицию на Change.org, предлагая привлечь Азербайджан к международному суду за преступления против человечества. Как сообщает «Арменпресс», к сбору подписей уже присоединились более 3100 человек.
«От имени граждан мира просим вас создать военный трибунал по делу о преступлениях, совершенных Азербайджаном против армянского народа в 1988-2020 годах. Преступления против мирного населения начались в 1988 году в Сумгаите. Здесь погибло мирное население Армении. Это было началом войны за Нагорный Карабах (армянские земли на протяжении 2800 лет, где 99% коренного населения - армяне). 27 сентября 2020 г. Азербайджан напал на мирные села, убив армянское население. Армения не была агрессором. Она только защищает себя. Мы просим суд привлечь виновных к ответственности во имя мира во всем мире», – говорится в петиции.