3-րդ համաշխարհային պատերազմ․ Արցախն էպիկենտրոնում
1–ին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ հայերս պետություն չունեինք։ Վճարեցինք ամենադաժան գինը։ Տեղի ունեցավ ցեղասպանություն։
2–րդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ պսեվդոհանրապետություն ունեինք ԽՍՀՄ–ի կազմում։ Շատ ծանր գին վճարեցինք ֆաշիզմի դեմ պայքարում, բայց հաղթողների թիմից էինք։
2–րդ համաշխարհայինին հաջորդած «սառը» պատերազմն ավարտվեց ԽՍՀՄ-ի փլուզմամբ։ Մենք կայսրության փլատակների տակ չմնացինք՝ ձեռք բերելով անկախ պետություն ու տանելով հաղթանակ Արցախյան պատերազմում։ Երկար ժամանակ պետականություն չունենալուց հետո ստացանք միանգամից երկուսը։
Հաղթեցինք Արցախյան պատերազմում, սակայն պարտվեցինք պետականաշինության գործում։ Տեղի ունեցավ հաղթանակի մսխում։
2020–ին 3–րդ համաշխարհային պատերազմը սկսվեց ոչ թե դասական, այլ կորոնավիրուսային համաճարակի տեսքով։ Հիմա մտել ենք պատերազմի դասական փուլի մեջ, երբ թռչում են արկերը, սավառնում մահաբեր ԱԹՍ–ները, թափվում արյունը․․․
3–րդ համաշխարհայինի էպիկենտրոնում, դժբախտաբար, Արցախն է։ Արցախում համընկնում կամ հակադրվում են Ռուսաստանի, Իրանի, Չինաստանի, ԵՄ–ի, ԱՄՆ–ի, Թուրքիայի, միջինասիական ու արաբական երկրների շահերը։
Ցավալին այն է, որ այս պատերազմից առաջ Հայաստանը հասցրեց փչացնել իր հարաբերությունները մեր դաշնակիցների հետ (Ռուսաստան, Իրան) և անհասկանալի խաղեր տվեց մեր հակառակորդների հետ։ Հակառակորդներ, որոնք ընդգծված հակառուսական ու հակաիրանական վեկտոր ունեն։
Մեր բանակն այժմ շատ ծանր գնով խմբագրում է քաղաքական ղեկավարության կոպտագույն սխալները։ Բոլորս, հետևաբար, բանակի հետ ենք։

3-я мировая война: Арцах в эпицентре
В ходе 1-ой мировой войны армяне не имели государства. Мы заплатили за это самую высокую цену. Произошел геноцид.
В ходе 2-ой мировой войны мы имели псевдореспублику в составе СССР. В борьбе с фашизмом мы заплатили очень высокую цену, но были из команды победителей.
Последовавшая за 2-ой мировой «холодная» война завершилась развалом СССР. Мы не остались под руинами империи, обрели независимое государство и одержали победу в Арцахской войне. После продолжительного периода без государственности мы получили сразу 2 государства.
Мы победили в Арцахской войне, но проиграли в деле государственного строительства. Произошло проматывание победы.
В 2020-ом 3-я мировая война началась не в классическом, а в коронавирусном проявлении. Сейчас мы вошли в классический этап войны, когда летят снаряды, барражируют смертоносные БПЛА, проливается кровь…
В эпицентре 3-ей мировой войны, к несчастью, находится Арцах. В Арцахе совпадают или сталкиваются интересы России, Ирана, Китая, ЕС, США, Турции, среднеазиатских и арабских стран.
Сожаление вызывает то, что до этой войны Армения успела испортить свои отношения с союзниками (Россия, Иран) и вступила в непонятные заигрывания с нашими противниками. Противниками, которые придерживаются подчеркнуто антироссийского и антииранского вектора.
Наша армия сейчас очень высокой ценой редактирует грубейшие ошибки политического руководства. Следовательно, мы все рядом с армией.