Ադրբեջանն արգելված կլաստերային ռումբեր է կիրառում հայերի դեմ.Արցախում հաստատել են արևմտյան ԶԼՄ-ները
Ադրբեջանի զինված ուժերն արգելված կլաստերային ռումբեր են օգտագործում հայերի դեմ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես տեղեկացնում է Dailymail-ը, այս մասին հաստատել են արևմտյան լրատվամիջոցների լրագրողները, որոնք այցելել են Արցախ:
Լրատվամիջոցը մասնավորապես գրել է՝ հոկտեմբերի 5-ին եղան տեղեկություններ, որ օգտագործվում են կասետային ռումբեր, որոնք գործարկելիս տարածում են պայթուցիկ ռումբեր: Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից ուժեղ հրետակոծությունից հետո Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակերտում տեսել են չպայթած փոքր ռումբեր: Այս մասին գրել է նաև Telegraph-ը՝ նշելով, որ Ադրբեջանը կլաստերային ռումբեր է օգտագործել քաղաքացիական տարածքների վրա:
Կասետային ռումբերի օգտագործումը ցանկացած հանգամանքներում արգելված է միջազգային մարդասիրական օրենսդրությամբ:
Արցախում և Հայաստանում Ադրբեջանը սանձազերծած ագրեսիայի, ողջ զինանոցի կիրառման՝ հրետակոծման, ԱԹՍ հարվածների և հրթիռակոծման հետևանքով 21 քաղաքացիական անձ է զոհվել, վիրավորվել 80-ը:

Азербайджан использует против армян запрещенные кассетные снаряды: пишут западные СМИ в Арцахе
Вооруженные силы Азербайджана применяют против армян запрещенные кассетные бомбы. Как по сообщению «Арменпресс» передает «Dailymail», это подтвердили журналисты западных СМИ, посетившие Арцах.
В частности, СМИ написало, что 5 октября появились сообщения о том, используются кассетные снаряды, которые при взрыве разбрасывают бомбы. Небольшие неразорвавшиеся бомбы были замечены в столице Арцаха Степанакерте после сильного обстрела азербайджанскими вооруженными силами. Об этом написал также «Telegraph», отметив, что Азербайджан применил кассетные бомбы по гражданским территориям.
Использование кассетных бомб запрещено при любых обстоятельствах в соответствии с международным гуманитарным правом.
В результате агрессии, развязанной Азербайджаном в Армении, применения всего арсенала, обстрелов, ударов ОВД, ракетных обстрелов, 21 мирный житель погиб, 80 ранены.