Էս կառավարության անդամներն ու՞ր են
-Էս կառավարության անդամներն ու՞ր են,-այսպես արտահայտեց իր զարմանքը ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Սամվել Բալասանյանը, երբ ընդմիջումից հետո պարզվեց, որ ՀՀ կառավարության անդամները խորհրդարանի դահլիճում չեն: Իսկ ընդմիջումից հետո խորհրդարանական խմբակցությունների ներկայացուցիչները պետք է ներկայացնեին 2011թ. ՀՀ պետական բյուջեի վերաբերյալ իրենց կարծիքները:
«Ժառանգություն» խմբակցության անդամ Արմեն Մարտիրոսյանը նախարարների բացակայությունը խորհրդանշական համարեց.
-Ինչպես հիմա ելույթ ենք ունենում և կառավարության անդամներն այստեղ չեն, նույնպես և երկիրը զարգանում է ուկառավարությունն այդ զարգացման գործում չկա,-հայտարարեց Ա. Մարտիրոսյանը:
Ի պատասխան' ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Սամվել Նիկոյանը հորդորեց նախարարներին գալ դահլիճ, իսկ Ա. Մարտիրոսյանին առաջարկեց' շատ դանդաղ շտապե'ք:
Ա. Մարտիրոսյանը նշեց, որ իմի բերելով բոլոր տվյալները' պետք է ասել, որ 2011թ. բյուջեն չի ապահովելու այն ռազմավարական խնդիրները, որոնք դրված են ՀՀ առջև և չի նպաստելու այդ խնդիրների լուծմանը.
-Ուստի, պետք է նշեմ, որ <Ժառանգությունը> դեմ է 2011թ. բյուջեին:
<Օրինաց երկիր> խմբակցության անդամ Արծրունի Աղաջանյանն էլ հայտարարեց, որ ՕԵԿ-ն այս բյուջեի նախագիծը գնահատում է բավարար:
-Կարծում եմ'կառավարությունը հաշվի կառնի նաև մեր դիտողությունները և մենք 2011թ. պետական բյուջեի նախագծին կքվեարկենք կո'ղմ,-հայտարարեց ՕԵԿ-ական պատգամավորը:
Ներկայացնելով <Բարգավաճ Հայաստան> խմբակցության տեսակետը' Սամվել Բալասանյանը կարևորեց, որ պետք է սահմանումներ տալ և տարանջատել մանր, միջին և խոշոր բիզնես հասկացությունները: Իսկ խոսելով գյուղատնտեսության ոլորտի մասին' ասաց.
-Կառավարությունը երեկ ասաց' մենք շրջվել ենք դեմքով, բայց ոնց որ մինչև վերջ չեք շրջվել: Շրջվե'ք մինչև վերջ, բերեք նման նախագծեր, աշխատենք իրար հետ և կարողանանք այս ոլորտին հնարավորություն տանք, որ արտագաղթ չլինի այս երկրում, որ մարդ իր հողը մշակի:
ՀՀԿ-ի տեսակետը ներկայացնում էր Հերմինե Նաղդալյանը, ով նշեց, որ առաջին անգամ կառավարությունը բերել է ամբողջապես ծրագրային բյուջե:
-Առաջին անգամ մեր բյուջեն բաղկացած է մոտավորապես 4 000 էջից,-նշեց Հ. Նաղդալյանը' ավելացնելով, որ  2011թ. գլխավոր ֆինանսական փաստաթուղթը նաև հասցեկան և բացարձակապես հաշվելի է.
-Այսինքն, եկող տարվա բյուջեի հաշվետվությունը քննարկելու ժամանակ յուրաքանչյուր կոպեկի, յուրաքանչյուր դրամի ծախսի վերաբերյալ մենք կունենաք հաշվելի, հասցեական պատասխան' ի՞նչ արվեց և ի՞նչ արդյունք ստացանք:
ՀՀԿ-ական պատգամավորը նշեց նաև, որ այս բյուջեն ավելի լավ է անվանել տնտեսական աճի, վերադարձի տարի  կամ ճգնաժամի հետևանքների վերացման ժամանակահատված:
Իր հերթին ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը հայտարարեց, որ 2011թ. բյուջեն իրատեսական է և կատարվելու է.
-Կատարվելո՞ւ է բյուջեն: Այո', կատարվելու է բյուջեն և մենք դրանում 100% վստահ ենք: Նույնիսկ 2009թ., երբ շատերը կասկածում էին, որ ճգնաժամի պարագայում անհնար է կատարել բյուջեն, այդ բյուջեն էլ կատարվեց և հիմա այդ ձայներն ինչ-որ չեն լսվում:
Ի դեպ, նշենք, որ խորհրդարանում 2011թ. բյուջեի այս քննարկումը տեղի էր ունենում գրեթե դատարկ դահլիճում:

Ну и где члены правительства?
«Ну и где члены правительства?», - такими словами выразил свое удивление зампредседателя НС РА Самвел Баласанян, когда после перерыва выяснилось, что члены правительства РА отсутствуют в зале парламента. А после перерыва представители парламентских фракций должны были представить свои мнения относительно госбюджета 2011г.
Член фракции «Наследие» Армен Мартиросян посчитал отсутствие министров символичным:
«Подобно тому, как сейчас здесь мы выступаем, а члены правительства отсутствуют, так и со страной в целом, которая развивается, а правительство не принимает участия в ее развитии», - заявил А. Мартиросян.
В ответ, зампредседателя НС РА Самвел Никоян призвал министров прийти в зал, а А. Мартиросяну предложил спешить очень медленно.
А. Мартиросян отметил, что обобщая все данные, нужно сказать, что бюджет 2011г. не обеспечит решение тех стратегических задач, которые стоят перед РА и не будет способствовать их решению.
«Поэтому должен заметить, что "Наследие" против бюджета 2011г.»
Член фракции «Оринац еркир» Арцруни Агаджанян заявил, что «Оринац еркир» оценивает проект этого бюджета как удовлетворительный.
«Думаю, что правительство учтет наши наблюдения и мы проголосуем за проект государственного бюджета 2011г.», - отметил А. Агаджанян.
Представляя позицию фракции «Процветающая Армения», Самвел Баласанян отметил важность того, чтобы были даны определения и разграничены понятия малый, средний и крупный бизнес.
Говоря же об аграрной сфере, он сказал: «Члены правительство вчера сказали, что они повернулись лицом, но, вроде, не до конца повернулись. Повернитесь до конца, принесите такие проекты, поработаем вместе и сможем дать этой сфере возможность, чтобы эмиграции не было, чтобы человек мог обрабатывать свою землю.
Позицию РПА представляла Эрмине Нагдалян, которая отметила, что впервые правительство предоставило целиком программный бюджет.
«Впервые наш бюджет состоит примерно из 4000 страниц», - отметила Э. Нагдалян, добавив, что главный финансовый документ 2011г. имеет адресный и полностью исчисляемый характер:
«То есть, во время обсуждения отчета по бюджету следующего года, у нас будет исчисляемый, адресный ответ на вопросы по расходу каждой копейки, каждого драма, а также о том, что было сделано, какие получили результаты».
В свою очередь, министр финансов РА Тигран Давтян заявил, что бюджет 2011г. реалистичен и он будет выполнен:
«Будет ли выполнен бюджет? Да, бюджет будет выполнен и мы в этом на 100% уверены. Даже в 2009г., когда многие сомневались относительно возможности выполнения бюджета в условиях кризиса, он был выполнен, а сейчас эти голоса не слышны».