Թուրքիայի և Իսրայելի կողմից Ադրբեջանի զինումը խախտել է սպառազինության բալանսը. Զատուլին
Ռուսաստանի Պետդումայի պատգամավոր, ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի տնօրեն Կոնստանտին Զատուլինը Լեռնային Ղարաբաղում վերսկսված լայնածավալ ռազմական գործողությունները նախորդներից շատ ավելի բարդ է համարում, քանի որ այս անգամ հակամարտության մեջ ներգրավված է Թուրքիան, որը հանդես է գալիս որպես Ադրբեջանի դաշնակից: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ռուսական «Առաջին ալիք»-ի «Մեծ խաղ» հաղորդաշարի տաղավարում Զատուլինը նշել է, որ Թուրքիան Ադրբեջանից ավելի շուտ է ասում, թե ինչ պետք է անել:
«Հիշեցնեմ, որ Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի նախագահների համատեղ հայտարարությունը միանգամից մերժվել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի կողմից, մինչդեռ այդ ժամանակ չէր հասցրել արտահայտվել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը: Էրդողանը հայտարարել էր, որ պետք չէ կրակը դադարեցնել»,-նշել է Զատուլինը:
ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի տնօրենի կարծիքով` ցինիկ է, երբ զենք է մատակարարվում երկու կողմերին, ավելի ցինիկ է, երբ զենք է մատակարարվում մի կողմին:
«Եվ այս դեպքում հենց դրանով էլ զբաղվում են Թուրքիան և Իսրայելը, որոնք մատակարարում են (Ադրեջանին- խմբ.) ավելի շատ զենք, քան Ռուսաստանը: Ինչ վերաբերում է Ռուսաստանին, Ռուսաստանը պահպանում էր բալանսը տարածաշրջանում: Այդ բալանսը խախտվել է, և դա է ռազմական գործողությունների վերսկսման պատճառը»,-ընդգծել է Զատուլինը:
Ռուսաստանի Պետդումայի պատգամավորը մեծ հույս ունի, որ, չնայած նրան, որ ինչպես հաճախ է լինում, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև համաձայնությունից հետո արձանագրվում են փոխհրաձգություններ և կողմերը միմյանց մեղադրում են խախտումների մեջ, ամեն դեպքում կրակի դադարեցման համաձայնությունը և խաղաղ բանակցությունների դաշտ տեղափոխումը կյանք կստանա և, ի վերջո, կստիպի չեղարկել ռազմական ծրագրերը:

Вооружение Азербайджана со стороны Турции и Израиля нарушило баланс в регионе – Затулин
Депутат Госдумы РФ, первый заместитель комитета Государственной думы по делам СНГ и связям с соотечественниками Константин Затулин считает возобновление широкомасштабных военных действий в Нагорном Карабахе гораздо более серьезным, чем предыдущие, поскольку на этот раз в конфликт вовлечена Турция, которая является союзником Азербайджана. Как сообщает «Арменпресс», в ходе программы «Большая игра» российского «Первого канала» Затулин отметил, что Турция раньше Азербайджана говорит, что нужно делать.
«Напомню, что совместное заявление президентов России, США и Франции было сразу отвергнуто президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом. Еще не успел высказаться президент Азербайджана, как Эрдоган заявил, что не следует прекращать огонь», – сказал Затулин.
По его мнению, есть нечто более циничное, чем цинично поставлять оружие обеим сторонам, – это поставлять оружие одной стороне.
«И вот этим и занимается Турция, этим и занимается Израиль, который поставляет оружия больше, чем Россия. Что касается России, то она как раз своими поставками поддерживала баланс, который существует в этом регионе. Этот баланс, очевидно, нарушен, именно это стало поводом возобновления военных действий», – сказал Затулин.
Депутат Госдумы России очень рассчитывает, что, несмотря на то, что, как это часто бывает, после договоренности между Арменией и Азербайджаном происходят стычки, стороны обвиняют друг друга в нарушениях, все-таки идея о прекращении огня, переходе к мирным переговорам будет набирать силу, и в конечном итоге заставит свернуть всякие военные планы.