Քադիրովը հայտարարել Է, որ Գրոզինում ոչնչացված զինյալները կարող են ժամանած լինել արտասահմանից
Այսօր Գրոզնիում ոչնչացված զինյալները կարող Է ժամանել են արտասահմանից, իրականացվել են նրանց բռնելու օպերատիվ միջոցառումներ: Այդ մասին իր Telegram-ալիքում գրել Է Չեչնիայի ղեկավար Ռամզան Քադիրովը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Չեչնիայի Հանրապետությունում վաղուց Է վերջ տրվել ահաբեկչական կազմավորումներին: Իսկ այն տեղեկատվությունը, որ արտասահմանից տարածաշրջան են ժամանել ապօրինի զինված կազմավորումների մասնակիցներ, իրավապահ մարմինների մոտ հայտնվել Է վաղօրոք: Իրականացվել են նրանց բռնելու օպերատիվ միջոցառումներ»,- գրել Է Քադիրովը:
Հանրապետության ղեկավարի խոսքով՝ ահաբեկիչների գտնվելու վայրը որոշելու հարցում նույնպես օգնել են տեղացի բնակիչները, «որոնք ժամանակին հայտնել են կասկածելի անձանց մասին մասնավոր տներից մեկում»:
Քադիրովը նաեւ նշել Է, որ առաջինը վայր են ժամանել Ռուսաստանի ներքգործնախարարության Գրոզնու գծային բաժնի միլիցիայի հատուկ նշանակության ջոկատի աշխատակիցները:
«Դժբախտաբար, իրավապահ մարմինների երկու աշխատակիցներ զոհվել են «շայթանների» ձեռքով: Քադիրովը հավելել Է, որ զինյալներն ահաբեկչական գործողություններ Էին պլանավորել հանրապետության տարածքում:
«Այսօր առավոտյան Գրոզնու Օկտյաբրսկի շրջանում հաջող իրականացված հակաահաբեկչական հատուկ գործողության ընթացքում ոչնչաչացվել Է ապօրինի զինած կազմավորումների չորս մասնակից: Նրանք մի շարք ահաբեկչական գործողություններ Էին պլանավորել տարածաշրջանի տարածքում: Մարտական ընդհարման վայրից առգրավվել են զենք, կապի միջոցներ, ռազմամթերք»,-գրել Է Քադիրովը: Չեչնիայի Հանրապետության ղեկավարն ընդգծել Է, որ իրավիճակն ինչպես քաղաքում, այնպես Էլ տարածաշրջանում «ամբողջությամբ վերցված կայուն Է եւ հանգիստ»: «Սահմանափակիչ միջոցներ չեն մտցվել: Երթեւեկությունն ազատ Է: Բոլոր ծառայություններն աշխատում են նախատեսված ռեժիմով: Ուժայիններն աշխատել են առավելագույնս պրոֆեսիոնալ, համակարգված եւ հանգիստ»,-նշել Է Քադիրովը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Кадыров заявил, что ликвидированные в Грозном боевики могли прибыть из-за рубежа
Боевики, ликвидированные сегодня в Грозном, могли прибыть из-за рубежа, проводились оперативные мероприятия по их поимке. Как передает «Арменпресс», об этом написал в своем «Telegram»-канале глава Чечни Рамзан Кадыров.
«В Чеченской Республике давно покончили с террористическими формированиями. Информация же о том, что в регион из-за рубежа прибыли участники незаконных вооруженных формирований, у правоохранительных органов появилась заблаговременно. Проводились оперативные мероприятия по их поимке», – написал Кадыров.
По словам руководителя республики, в определении местоположения террористов также помогли местные жители, «которые вовремя сообщили о подозрительных лицах в одном из частных домовладений».
Кадыров также отметил, что первыми на место прибыли сотрудники ОМОНа Грозненского ЛО МВД России на транспорте.
«К сожалению, двое сотрудников правоохранительных органов республики погибли от рук «шайтанов»», – отметил Кадыров, добавив, что боевики планировали теракты на территории республики.
«Сегодня утром в ходе успешно проведенной контртеррористической спецоперации в Октябрьском районе Грозного были уничтожены четыре участника незаконных вооруженных формирований. Они планировали ряд террористических актов на территории региона. С места боестолкновения изъяты оружие, средства связи, боеприпасы», – написал Кадыров.
Глава Чеченской Республики подчеркнул, что обстановка как в городе, так и в регионе «в целом стабильная и спокойная».
«Ограничительные меры не введены. Передвижение свободное. Все службы работают в штатном режиме. Силовики сработали максимально профессионально, слаженно и тихо», – отметил Кадыров.