Վարձկանները կես տարվա պայմանագիր են կնքել Ղարաբաղյան հակամարտությանը մասնակցելու համար
Սիրիական գրոհայինները չեն վերադարձել Ղարաբաղից, որովհետև նրանցից յուրաքանչյուրը կես տարվա պայմանագիր է կնքել։ Տեղեկությունը հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին՝ վկայակոչելով սիրիական ընդդիմության աղբյուրներին։
«Գրոհայինների ևս մեկ խումբ պատրաստվում է մեկնելուն»,-ասել են գործակալության աղբյուրները:
Ավելի վաղ «Wall Street Journal» թերթը, հղում անելով սեփական աղբյուրներին, հայտնել էր, որ Թուրքիայի հետ կապված հարյուրավոր սիրիացի գրոհայիններ մեկնել են Ղարաբաղյան հակամարտության գոտի` ռազմական գործողություններին մասնակցելու: Սիրիացիներից մեկի խոսքով՝ գրոհայինները սեպտեմբերի կեսերից Ղարաբաղ են մեկնել մինչև 100 հոգանոց խմբերով։ Թերթի մեկ այլ աղբյուր էլ նշել էր, որ հարյուրավոր վարձկաններ արդեն տեղափոխվել են։ Սակայն, նրա խոսքով, տասնյակ գրոհայիններ վերադարձել են, քանի որ Ղարաբաղում կատաղի մարտեր են ընթանում։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Թուրքիան Սիրիայի հյուսիսից վարձկաններ է ուղարկել Ադրբեջան՝ Ղարաբաղի և Հայաստանի դեմ օգտագործելու նպատակով։ Տեղեկություններ կան, որ նրանց 1,5-2 հազար դոլար են վճարել ռազմական գործողություններին մասնակցելու համար։ Այս տեղեկությունը հաստատել են ոչ միայն Հայաստանի և Արցախի իշխանությունները, միջազգային ԶԼՄ-ներն ու արտասահմանյան իրավապաշտպան կազմակերպությունները, այլև այս թեմայով մտահոգություն են հայտնել Սիրիայի, Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և այլ երկրների իշխանությունների ներկայացուցիչները։ Բացի այդ, Թուրքիայի ղեկավարությունը բազմիցս և բացահայտ հայտարարել է, որ Ղարաբաղյան հակամարտության գոտում սատարում է Ադրբեջանին։

Боевики из Сирии заключили контракты на полгода для участия в карабахском конфликте – СМИ
Сирийские боевики не возвращались из Карабаха, так как каждый из них заключил контракт на полгода. Об этом сообщает РИА «Новости» со ссылкой на источники в сирийской оппозиции.
«К отправке в Карабах готовится еще одна группа боевиков из Сирии», – отметили источники агентства.
Ранее газета «Wall Street Journal» со ссылкой на свои источники сообщила, что сотни сирийских боевиков, связанных с Турцией, отправились для участия в боях в зоне карабахского конфликта. По словам одного сирийца, боевики отправляются в Карабах с середины сентября группами до 100 человек. Еще один сирийский источник газеты отметил, что сотни наемников уже переброшены. Однако, по его же словам, десятки боевиков вернулись, поскольку в Карабахе идут ожесточенные бои.
Ранее стало известно, что Турция с севера Сирии перебросила в Азербайджан наемников с целью их использования против Карабаха и Армении. Согласно информации, им заплатили 1,5-2 тысячи долларов за участие в военных действиях. Эти сведения подтвердили не только армянское и карабахское руководства, международные СМИ и зарубежные правозащитные организации, но также представители властей Сирии, Франции, России, США и др. Франция и Россия на самом высоком уровне выразили обеспокоенность по поводу задействования боевиков из Сирии в боевых действиях, которые ведутся в зоне карабахского конфликта.
Помимо этого, руководство Турции неоднократно и открыто выступало в поддержку действий Азербайджана в зоне карабахского конфликта.