Կիրակի օրվանից մենք կարող ենք մեր զենքը վաճառել ում ցանկանանք․ Ռոհանի
Իրանի դեմ ՄԱԿ-ի զենքի էմբարգոյի ժամկետը լրանում է հոկտեմբերի 18-ին, ինչը թույլ է տալիս Թեհրանին զենք գնել կամ վաճառել: Այս մասին հայտարարել է Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին, փոխանցում է Mehr-ը:
«Կիրակի մենք ազգին կհայտնենք այս բարի լուրը, որ զենքի 10-ամյա խիստ արգելքը հանվել է»,-չորեքշաբթի կառավարության նիստին ասել է Ռոհանին:
«Մենք դրա շուրջ չորս տարի պայքարում էինք Ամերիկայի հետ: Չորս տարի Ամերիկան ​​ամեն ինչ արեց, որպեսզի թույլ չտա, որ դա տեղի ունենա հոկտեմբերի 18-ին, բայց այդ օրը կգա,-ասել է նա,-կիրակի օրվանից մենք կարող ենք մեր զենքը վաճառել ում ցանկանանք, եւ զենք գնել ումից կցանկանանք»:
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 2231 բանաձեւի համաձայն` Իրանի դեմ զենքի էմբարգոյի ժամկետը լրանում է հոկտեմբերի 18-ին:

Роухани: «С воскресенья мы можем продавать наше оружие всем, кому пожелаем»
Срок эмбарго ООН на поставки оружия Ирану истекает 18 октября, что позволит Тегерану покупать или продавать оружие. Об этом заявил президент Ирана Хасан Роухани, передает «Mehr».
«В воскресенье мы объявим нации эту хорошую новость о том, что 10 лет жесткий эмбарго на поставки оружия отменен», – сказал Роухани, выступая на заседании кабинета министров в среду.
«Мы боролись с Америкой по этому поводу четыре года. Четыре года Америка делала все, чтобы не допустить, чтобы 18 октября это произошло, но этот день наступит, – сказал он. – С воскресенья мы можем продавать наше оружие всем, кому пожелаем, и покупать оружие у всех, кого пожелаем».
Согласно резолюции 2231 Совета Безопасности ООН, эмбарго на поставки оружия Ирану истекает 18 октября.