Ֆիլիպ Գորդոն. «Ադրբեջանը մտադիր չէ պայթեցնել քաղաքացիական ինքնաթիռները»
Ինչպես հաղորդում է «Ամերիկայի ձայն» ռադիոկայանը, ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով օգնական Ֆիլիպ Գորդոնը Վաշինգտոնում տեղի  ունցած ճեպազրույցի ժամանակ մեկնաբանել է Ստեփանակերտի օդանավակայանի հետ կապված խնդիրը։
Գորդոնը հայտարարել է, թե Ադրբեջանը  բավական հստակ հայտարարել է, որ Ստեփանակերտի օդանավակայանի  շահագործման դեպքում չի պատրաստվում պայթեցնել քաղաքացիական ինքանթիռները։
Ֆիլիպ Գորդոնի խոսքերով՝ ԱՄՆ–ը կարծում է, որ դա այս հարցում միակ կառուցողական դիրքորոշումն է։
Գորդոնն ընդգծել է, որ ԱՄՆ–ը և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համնախագահները վկա են այն բանին, որ Ադրբեջանը չի ցանկանում պայթեցնել քաղաքացիական ինքնաթիռները։

Азербайджан не намерен сбивать гражданские самолеты - замгоссекретаря США
Как передает радиостанция «Голос Америки», замгоссекретаря США по вопросам Европы и Евразии Филипп Гордон на брифинге в Вашингтоне прокомментировал вопрос, связанный с  открытием Степанакертского аэропорта.
По его словам, Азербайджан вполне конкретно заявил о том, что не собирается сбивать гражданские самолеты в случае эксплуатации аэропорта в Степанакерте.
Как отметил Гордон, США считают, что это  «единственный конструктивный подход к этому вопросу».
Филипп  Гордон добавил, что США и сопредседатели Минской группы ОБСЕ – свидетели того, что Азербайджан не намерен сбивать гражданские самолеты.