ANCA-ն ԱՄՆ-ին կոչ է արել դադարեցնել ռազմական սարքավորումների վաճառքը Թուրքիային
ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախումբը (ANCA) ԱՄՆ պետքարտուղարի քաղաքական-ռազմական հարցերով օգնական Քլարկ Քուփերին կոչ է արել դադարեցնել անօդաչու թռչող սարքերի և այլ ռազմական սարքավորումների, տեխնոլոգիաների վաճառքը Թուրքիային` Հայաստանի և Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմում ակտիվ մասնակցության համար: «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկացավ հանձնախմբից:
Նամակում մասնավորապես կոչ է արվում անմիջապես դադարեցնել Թուրքիային ռազմական և երկակի կիրառության սարքավորումների կամ տեխնիկայի ցանկացած վաճառք` ինչպես ուղղակի, այնպես էլ երրորդ կողմի միջոցով՝ Արցախի, Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմում Անկարայի ակտիվ մասնակցության պատճառով: «Այս կասեցումը, մասնավորապես պետք է վերաբերի անօդաչու թռչող սարքերի վաճառքին, տեղափոխմանը կամ երրորդ կողմի փոխանցմանը»:
Հաշվի առնելով Թուրքիայի աջակցությամբ շարունակվող ադրբեջանական ագրեսիան, որն ուղղված է հայերի դեմ, այդ թվում` Հայաստանում և Արցախում բնակվող ԱՄՆ քաղաքացիների դեմ՝ Հայ դատի հանձնախումբը խնդրել է նաև, որ Քաղաքական-ռազմական գործերի բյուրոն տրամադրի Թուրքիային կամ Ադրբջանին անօդաչու թռչող սարքերի՝ նախկին, ընթացիկ կամ պլանավորված ռազմական վաճառքի հրապարակային հաշվետվություն:

ANCА призывает США приостановить продажу военного оборудования Турции
Армянский национальный комитет Америки (ANCA) направил письмо помощнику госсекретаря США по военно-политическим вопросам в Госдепартаменте с призывом приостановить продажу беспилотных летательных аппаратов и другого военного оборудования, а также оборудования двойного назначения и технологий Турции в связи с активным участием Анкары в войне Азербайджана против Арцаха и Армении, сообщает ANCA.
«Эта приостановка, в частности, должна распространяться на продажу, передачу или передачу третьей стороной датчиков дронов (тепловизионных систем и систем лазерного обозначения)», – говорится в письме.
ANCA также обратилось в Бюро по военно-политическим вопросам с просьбой предоставить публичный отчет о прошлых, текущих или планируемых военных продажах дронов, оборудования или технологий, связанных с дронами, Турции и Азербайджану.