Հունաստանի վարչապետը Մակրոնին աջակցություն է հայտնել՝ կապված Թուրքիայի կողմից վիրավորանքների հետ
Թուրքական ղեկավարության կողմից Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին հասցված անձնական վիրավորանքներն անթույլատրելի են, Հունաստանը լիովին աջակցում է ֆրանսիական պետության ղեկավարին։ Այս մասին հայտարարել է երկրի վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսը իր Twitter-յան էջում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Թուրքական ղեկավարության կողմից նախագահ Մակրոնին հասցված անձնական վիրավորանքներն ու ատելության արտահայտություններն անթույլատրելի են, դրանք բորբոքում են կրոնական ատելություն և սասանում խաղաղ համագոյակցությունը»,-շեշտել է Միցոտակիսը։ Նա հայտարարել է «լիակատար աջակցության և Էմանուել Մակրոնի ու ֆրանսիացի ժողովրդի հետ համերաշխության մասին, որը դեռևս սգում է զազրելի հանցագործության պատճառով», որը Փարիզի արվարձանում իրագործել էր իսլամիստը։
Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը շաբաթ հայտարարել էր, որ Էմանուել Մակրոնը «հոգեկան խանգարումներից բուժվելու կարիք ունի»։ Թուրք առաջնորդն այսպես էր արձագանքել Ֆրանսիայի առաջնորդի արտահայտություններին՝ կապված Փարիզի արվարձան Քոնֆլան Սենթ Օնորինում ահաբեկչության հետ, երբ հոկտեմբերի 16-ին 18-ամյա իսլամիստը կրոնական թշնամանքի հողի վրա սպանել էր դպրոցի ուսուցչին։ Տեղի ունեցածից հետո Մակրոնը նախազգուշացրել էր, որ Ֆրանսիայի իշխանությունները «ակտիվ պայքար են ծավալելու արմատական գաղափարախոսության կրողների և նրանց ստեղծած ասոցիացիաների դեմ»։
Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Ժան-Իվ Լե Դրիանը կիրակի հայտարարել էր, որ Ֆրանսիայի վերաբերյալ Թուրքիայի ղեկավարության արտահայտություններն անթույլատրելի են ու կեղծիք են։ «Քոնֆլան Սենթ Օնորինում տեղի ունեցած ահաբեկչության պաշտոնական դատապարտման կամ Ֆրանսիայի հետ համերաշխության դրսևորման բացակայությանը հիմա վերջին օրերին հավելվել է ատելությամբ լի կեղծ քարոզչություն՝ ուղղված մեր երկրի դեմ։ Ինչպես նաև թուրքական բարձրագույն ղեկավարության կողմից ֆրանսիական պետության ղեկավարին ուղղված ուղղակի վիրավորանքներ։ Այս ամենը վկայում է Ֆրանսիայի դեմ, ինչպես նաև բուն երկրի ներսում ատելություն բորբոքելու ձգտման մասին»,-նշել է երկրի ԱԳ նախարարը։

Премьер Греции выразил поддержку Макрону в связи с оскорблениями со стороны Турции
Личные оскорбления президента Франции Эмманюэля Макрона со стороны турецкого руководства недопустимы, Греция полностью поддерживает главу французского государства. Как передает ТАСС, об этом заявил премьер-министр Кириакос Мицотакис в воскресенье в своем «Twitter».
«Личные оскорбления президента Макрона и ненавистнические высказывания в адрес Франции со стороны турецкого руководства недопустимы, они разжигают религиозную ненависть и подрывают мирное сосуществование», – подчеркнул Мицотакис.
Он заявил о «полной поддержке и солидарности с Эмманюэлем Макроном и французским народом, который все еще в трауре в связи с гнусным преступлением», совершенным исламистом в парижском пригороде.
Президент Турции Тайип Эрдоган выступил в субботу с утверждением о том, что Эмманюэль Макрон «нуждается в лечении психических расстройств». Таким образом турецкий лидер отреагировал на высказывания лидера Франции в связи с терактом в парижском пригороде Конфлан-Сент-Онорин, где 16 октября 18-летний исламист на почве религиозной вражды убил школьного учителя. После случившегося Макрон предупредил, что власти Франции «развернут активную борьбу против носителей радикальной идеологии и созданных ими ассоциаций».
Глава МИД Франции Жан-Ив Ле Дриан заявил в воскресенье, что заявления руководства Турции, сделанные в отношении Франции, недопустимы и являются ложью. «К отсутствию официального осуждения или проявления солидарности с Францией после произошедшего в Конфлан-Сент-Онорин теракта теперь в последние дни добавилась проникнутая ненавистью лживая пропаганда, направленная против нашей страны. А также прямые оскорбления со стороны высшего турецкого руководства в адрес главы французского государства. Все это свидетельствует о стремлении разжечь ненависть против Франции, а также внутри самой страны», – отметил глава МИД.
Ухудшение отношений Франции и Турции произошло на фоне обострения ситуации в Восточном Средиземноморье. Париж обвиняет турецкую сторону в нарушении эмбарго ООН на поставку вооружений в Ливию, а также в переброске туда боевиков из Сирии. Так, в июне турецкий фрегат у побережья Ливии отказался выполнить распоряжение о досмотре груза со стороны французского фрегата, принимающего участие в миссии ЕС по контролю за соблюдением эмбарго ООН на поставки оружия в эту страну, и взял его на прицел с помощью радарной системы ракетного наведения.
Кроме того, Макрон осудил действия Турции в отношении Греции и Кипра, охарактеризовав их как нарушающие суверенитет этих стран.