ԼՂ հակամարտության միջնորդության համընդհանուր ճանաչված ձևաչափը ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահությունն է. Լավրով
Ռուսաստանի Դաշնության Արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հնարավոր է համարում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ հակամարտող կողմերի հետ աշխատանքներ իրականացնելը, սակայն նշում է, որ ԼՂ խնդրի կարգավորման համընդհանուր ճանաչված ձևաչափը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափն է: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին Լավրովն ասել է «Կոմերսանտ»-ին տված հարցազրույցում:
«Համանախագահների եռյակն է հանդիսանում միջնորդության համընդհանուր ճանաչում ունեցող ձևաչափը, որի նպատակն է հաղթահարել այդ վաղեմի հակամարտությունը: Այդ կապակցությամբ` Մոսկվայում ադրբեջանցի և հայ գործընկերները հոկտեմբերի 10-ին կայացած հանդիպման արդյունքում ընդունված համատեղ հայտարարության մեջ հաստատել են բանակցային ձևաչափի անփոփոխելիությունը»,-ասել է Լավրովը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչպես են Մոսկվայում վերաբերվում Ղարաբաղի հարցով նոր բանակցային ձևաչափի ստեղծման գաղափարին, որին կմասնակցեն Հայաստանը, Ռուսաստանը, Թուրքիան և Ադրբեջանը:
Լավրովը նշել է, որ Ռուսաստանն, այնուամենայնիվ, հանդես է գալիս այն գաղափարի օգտին, որ կարելի է աշխատել բոլոր գործընկերների, այդ թվում` հակամարտող կողմերի հարևանների հետ, որոնք հնարավորություն ունեն ազդելու և պայմաններ ստեղծելու կարգավորման հիմնարար սկզբունքների հիման վրա քաղաքական-դիվանագիտական ճանապարհով հանգուցալուծման հասնելու համար, որոնք եռանախագահներն առաջ են քաշում Բաքվի և Երևանի հետ շփումներում:

Общепризнанный формат посредничества в карабахском конфликте – сопредседательство МГ ОБСЕ – Лавров
Министр иностранных дел России Сергей Лавров работу с конфликтующими сторонами по урегулированию нагорно-карабахского конфликта считает возможной, но отмечает, что общепризнанный формат урегулирования нагорно-карабахского конфликта – это формат сопредседательства Минской группы ОБСЕ. Об этом Лавров заявил в интервью изданию «Коммерсантъ».
«Сопредседатели МГ ОБСЕ - это общепризнанная мера посредничества, направленная на преодоление этого давнего конфликта. В связи с этим азербайджанские и армянские коллеги в Москве 10 октября выступили с совместным заявлением, подтверждающим незыблемость переговорного формата», – сказал Лавров, отвечая на вопрос о том, как в Москве относятся к идее создания нового переговорного формата по Карабаху, в котором примут участие Армения, Россия, Турция и Азербайджан.
Лавров, однако, отметил, что Россия поддерживает идею, что она сможет работать со всеми партнерами, включая и соседей конфликтующих сторон, которые имеют возможность влиять и создавать условия для политико-дипломатического решения, основанного на базовых принципах урегулирования, которые сопредседатели выдвигали в ходе контактов с Баку и Ереваном.