Ադրբեջանական շտապօգնությունը բացահայտ անարգանք է դրսևորում մահացած զինծառայողի հարազատների նկատմամբ
Ադրբեջանցի ֆեյսբուքյան օգտատեր Սահին Ուսուբովը ուշագրավ գրառում է կատարել պատերազմի օրերին ադրբեջանական շտապօգնության աշխատանքի և մահացած զինծառայողի հարազատների նկատմամբ բացահայտ անհարգալից վերաբերմունքի մասին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, գրառման հեղինակը պատմում է, որ հոկտեմբերի 29-ին մարտական գործողությունների ժամանակ սպանված, Յասամալ շրջանի բնակիչ Իսլամով Էլվին Էլչինօղլուի մոր ինքնազգացողությունը վատանում է, ինչից հետո շտապօգնություն են կանչում:
«Մասնավոր կլինիկայի բոլոր մեքենաների զբաղված լինելու պատճառով 2-3 ժամ սպասելուց հետո դիմեցինք Կենտրոնական կլինիկա, բացատրեցինք իրավիճակը հեռախոսը վերցրած օպերատորին: Նա ոչ ցավակցեց, ոչ էլ ասաց Աստված հոգին լուսավորի: Առաջին խոսքն այն էր, որ, ինչպես գիտեք, մեզ վճարելու եք 100 ադրբեջանական մանաթ: Եթե ուզում եք, ուղարկենք: Շտապօգնության մեքենան ուղարկեցին, ժամանակին եկավ, նորից՝ առանց ցավակցական որևէ խոսքի միանգամից հարցրին, թե ով է վճարումը կատարելու: Մենք հնարավորություն ունեինք, տվեցինք: Մի սենյակում 5 հոգի մնացած զոհվածի ընտանիքը պետք է մեռնի՞, ինչ է թե գումար չունի»,-գրել է նա:

«Деньги вперед»: наплевательское отношение азербайджанских медиков к матери «шехида»
Азербайджанский пользователь «Facebook» Шахин Юсубов особо отметил работу азербайджанской «скорой помощи» во время войны и открытое неуважение к родственникам погибших военнослужащих, сообщает «Инфотека 24».
Автор поста сообщает, что матери Исламова Эльвина Эльчиноглу, жителя Ясамальского района, погибшего в ходе боевых действий 29 октября, стало плохо и ей вызвали скорую помощь.
«Прождав 2-3 часа, потому что все машины в частной клинике были заняты, мы обратились в Центральную клинику и объяснили ситуацию оператору, который взял телефон. Он не сочувствовал и не сказал, чтобы Бог просветил душу. Первым словом было то, что, как вы знаете, вы нам заплатите 100 азербайджанских манатов. Отправим, если хотите. «Скорую» отправили, приехала вовремя, и снова, без слов соболезнования, сразу спросили, кто оплатит. У нас была возможность, мы заплатили. Семья погибшего, которая осталась в одной комнате на пять человек, должна умереть, если у нее нет денег?» – написал он.
Данный кощунственный случай демонстрирует истинное отношение власти Азербайджана к своим военнослужащим. Для Алиева его армия не что иное, как инструмент, при помощи которого он надеялся захватить Арцах. Их жизни, а тем более судьбы их семей, не стоят и гроша. Именно поэтому уже второй месяц Алиев отказывается забирать тела своих погибших военнослужащих, чтобы передать их семьям.