Այսօր Ֆրանսիայի սենատը կքնարկի Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող բանաձևը
Ֆրանսիայի սենատը այսօր՝ մայիսի 4–ին կքննարկի Հայոց ցեղասպանությանը ժխտումը քրեականացնելու մասին օրինագիծը, որը ներկայացվել էր Սոցիալիստական կուսակցության կողմից։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ արված կառավարության հայտարարությունը, որտեղ ասվում էր, թե օրենքը չի ընդունվելու, վրդովեցրել է Ֆրանսիայի հայկական համայնքին, որն անհանգստացած է, որ չնայած սոցիալիստների ու կոմունիստների մեծ մասի, ինչպես նաև Ժողովրդական շարժման աջակցությանը, օրենքը կարող է չընդունվել։
Այս կապակցությամբ Ֆրանսիայի հայերի կոորդինացնող խորհուրդն ապրիլի 30–ին հանդիպել է երկրի նախագահ Նիկոլյա Սարկոզիի հետ։ Հանդիպման ժամանակ Սարկոզին հայտարարել է, որ Ֆրանսիայի կառավարությունը ճնշում չի գործադրի Սենատի վրա։

Сегодня Сенат Франции обсудит законопроект о криминализации отрицания Геноцида армян
Сегодня, 4 мая, Сенат Франции обсудит законопроект о криминализации отрицания Геноцида армян, который был представлен Социалистической партией.
Как сообщает газета «Еркрамас» со ссылкой на сообщение  французского журналиста Патрика Экяна, сделанное ранее заявление французского правительства о том, что закон не будет принят, возмутило армянскую общину Франции, которая обеспокоена тем, что закон может быть не принят, несмотря на поддержку большинства социалистов и коммунистов, а также Народного движения.
В этой связи, 30 апреля Координационный совет армян Франции встретился с президентом этой страны Николя Саркози. На встрече Саркози заявил, что правительство Франции не будет давить на Сенат, который и должен решить, необходимо ли принятие закона. В составе армянской делегации были экс-министр Патрик Деведжян, сын президента Франции Жан Саркози и представитель Шарля Азнавура Левон Саян.