Մեծ Բրիտանիան ու Եվրամիությունը պատժամիջոցներ են նախապատրաստում Սիրիայի դեմ
Մեծ Բրիտանիայի իշխանությունները և Եվրամիությունը պատժամիջոցներ են նախապատրաստում Սիրիայի դեմ, որտեղ անվտանգության ուժերի ու ցուցարարների միջև տեղի ունեցող բախումների հետևանքով մեծանում է զոհերի թիվը։ Ցուցարարները պահանջում են երկրի նախագահ Բաշար Ասադի հրաժարականը։
«ՌԲԿ» գործակալությունը փոխանցում է, թե այս մասին խորհրդարանում ելույթի ժամանակ հայտարարել է Մեծ Բրիտանիայի արտաքին քաղաքականության գերատեսչության ղեկավար Ուիլյամ Հեյգը։
Նրա խոսքերով՝ պատժամիջոցները կներառեն ակտիվների սառեցում և մի շարք երկրներ մուտք գործելու արգելք։ «Այսօր ես այս հարցի շուրջը քննարկում կունենամ Ֆրանսիայի ԱԳՆ ղեկավարի հետ»,–ավելացրել է Ու. Հեյգը։
2011թ. մարտից Սիրիայում բողոքի զանգվածային գործողություններ են անցկացվում։ Ինչպես հայտնում են տեղի իրավապաշտպան կազմակերպությունները, խռովությունների սկզբից երկրում  սպանվել է 560 մարդ։ Զոհվածների թվի մասին պաշտոնական հավաստիացում չկա։ Սակայն իշխանությունների ներկայացուցիչներն ընդգծում են, որ զոհվածների մեջ փոքր չէ ոստիկանության աշխատակիցներն ու զինծառայողները թիվը։

Великобритания и Евросоюз готовят санкции против властей Сирии
Власти Великобритании готовят вместе с Евросоюзом санкции в отношении властей Сирии, где растет число жертв столкновений служб безопасности страны и демонстрантов, которые требуют отставки правительства и президента Башара Асада. Об этом, как передает «РБК»,  сообщил глава внешнеполитического ведомства Великобритании Уильям Хейг в ходе выступления в парламенте.
По его словам, санкции будут включать в себя заморозку активов и запрет на въезд в некоторые страны.
«Сегодня я проведу дискуссию по этому вопросу с главой МИД Франции», - добавил Хейг.
Напомним, что с марта 2011г. в Сирии проходят масштабные акции протеста, вызванные аналогичными волнениями в соседних арабских государствах, в частности в Египте и Тунисе. Как отмечают местные правозащитные организации, с начала волнений в стране были убиты порядка 560 человек. Официального подтверждения данных о количестве убитых нет. Однако представители властей подчеркивают, что среди убитых немалую долю составляют работники полиции и военнослужащие, обеспечивавшие порядок во время акций протеста.